ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اظهارات معاون سیف درباره هماهنگی نرخ تورم در آمار بانک مرکزی و مرکز آمار

اظهارات معاون سیف درباره هماهنگی نرخ تورم در آمار بانک مرکزی و مرکز آمار

ایرنا/ مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر هماهنگی تحولات نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار در مهر ماه سال جاری، گفت: نرخ اعلامی بانک مرکزی و مرکز آمار یکدیگر را تایید می کنند.

علیرضا مقتدایی چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت تناسب نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، افزود: درصد تغییر ماهانه شاخص خدمات و کالای مصرفی در محاسبات بانک مرکزی در مهر ماه نسبت به شهریور ماه سال جاری معادل 0.6 درصد بوده که این رقم در محاسبات مرکز آمار ایران 0.8 درصد تعیین شده است.
وی ادامه داد: همچنین براساس محاسبات بانک مرکزی نرخ تورم نقطه به نقطه در مهر ماه سال 94 نسبت به مهر ماه سال 93 معادل 10.8 درصد بوده که این رقم براساس محاسبات مرکز آمار 10.9 درصد تعیین شده است.
به گفته مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی، با توجه به ارقام مذکور انتظار استمرار کاهش نرخ تورم در ماه های آینده وجود دارد.
وی اظهار داشت: همانگونه که بانک مرکزی در روز گذشته نرخ تورم را منتشر کرد نرخ تورم در کشور در مسیری کاهشی قرار داشته و به رقم 14.8 درصد در 12 ماهه منتهی به مهر ماه 94 کاهش یافته است.
مقتدایی تصریح کرد: نگاهی به تحولات تورم نقطه به نقطه حکایت از آن دارد که در ماه های آتی نرخ تورم محاسباتی به روند کاهشی خود ادامه خواهد داد.

** تک رقمی شدن شاخص بهای تولید کننده برای دومین ماه متوالی
مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی همچنین از تک رقمی شدن شاخص بهای تولیدکننده برای دومین ماه متوالی خبر داد و گفت: درصد تغییر شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهی به مهرماه 1394 نسبت به دوازده ماه منتهی به مهرماه 1393 به میزان 8.5 درصد افزایش نشان می دهد.
وی ادامه داد: تغییرات این شاخص در دوازده ماه منتهی به شهریور ماه 1394 نسبت به دوازده ماه منتهی به شهریورماه 1393 به میزان9.3 درصد بوده است.
مقتدایی با بیان اینکه، شاخص بهای تولیدکننده در ایران در مهرماه 1394 به عدد 216 رسید که نسبت به ماه قبل 0.2 درصد افزایش داشته است، گفت: شاخص مذکور در مهرماه 1394 نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 4.5 درصد افزایش یافت.
به گفته این مقام مسوول در بانک مرکزی، براساس این آمار تورم شاخص بهای تولیدکننده در ایران در مسیر تک رقمی کاهش یافته است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده