ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تاکید ابتکار بر کاربردی شدن پژوهش‌ها

تاکید ابتکار بر کاربردی شدن پژوهش‌ها

ایسنا/ رییس سازمان حفاظت محیط زیست در شورای راهبردی پژوهش و فناوری بر ضرورت کاربردی شدن پژوهش‌ها تاکید کرد.

معصومه ابتکار آخرین پست تلگرامی خود را به جلسه شورای راهبردی پژوهش و فناوری سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص داده است.

مشروح این مطلب در زیر می‌آید:

«دیروز در شورای راهبردی پژوهش و فناوری سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش مهم و سازنده پژوهش‌های کاربردی در موفقیت‌های مدیریتی و برنامه‌ریزی سازمانی، گفتم از جمله مهم‌ترین اهداف ما در دوره فعلی مدیریتی، نهادینه‌کردن پژوهش کاربردی در حوزه محیط زیست و به کار بردن نتایج آن در مدیریت این حوزه است.

حوزه پژوهش سازمان در دولت‌های هفتم و هشتم، انجام مطالعات مدیریت مناطق حفاظت شده را مد نظر قرار داد و برای 72 منطقه تحت مدیریت سازمان پس از مطالعات لازم، طرح جامع مدیریتی تهیه شد.

در دوره جدید و به همت همکاران معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی این طرح‌ها دوباره در جریان قرار گرفت و طی بخشنامه‌ای به استانداران، از آنها خواستیم ستاد استانی را با حضور منابع طبیعی، مدیریت آب، کشاورزی و به دبیری سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرای این برنامه ها تشکیل دهند.

انعقاد تفاهم‌نامه با استانداران طی سفرهای استانی نیز صورت گرفت و حالا به جد پیگیر اجرایی شدن آنها هستیم و در هر بخشی هم که نیاز به طرح تفصیلی یا بازنگری طرح‌ها بوده باشد، اقدامات و پژوهش ها آغاز شده است.

پژوهش کاربردی در حوزه محیط زیست باید فرآیند صحیح خود را در مسئله یابی، شناخت دقیق موضوع، انجام دقیق پژوهش، جمع‌آوری داده‌ها، کار تجزیه و تحلیل آماری، در معرض نقد گذاشتن و جمع‌بندی مطالعاتی طی کند و به سیاستگزار عرضه شود تا در نهایت برای تصمیم گیری‌ها به کار گرفته شود.

یکی دیگر از الزامات کار در حوزه پژوهش، آینده‌پژوهی و تخصیص اولویت‌ها بر اساس آینده‌نگری و همچنین اهمیت برخورداری از اطلاعات دقیق برای بازنگری و اصلاح فرآیندها بوده است. اگر چه بازنگری و اصلاح فرآیندها به معنای توقف برنامه‌ها و ماموریت‌های سازمان حفاظت محیط زیست نیست و اصلاح مطالعات و پژوهش‌ها می‌تواند در حین انجام ماموریت‌ها صورت گیرد و دستاوردها مرحله به مرحله مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از مطالعات و پژوهش‌ها بر پایه جمع آوری اطلاعات و آمار است. به طور مثال امسال سرشماری حیات وحش با حضور و نظارت نمایندگان سمن‌ها و دانشگاهیان انجام شد که بی‌شک اطلاعات و آمار به دست آمده از آن، بهترین پایه برای برنامه‌ریزی و انجام کار پژوهشی و مطالعاتی در این حوزه است.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده