تاکید ابتکار بر کاربردی شدن پژوهش‌ها

تاکید ابتکار بر کاربردی شدن پژوهش‌ها

ایسنا/ رییس سازمان حفاظت محیط زیست در شورای راهبردی پژوهش و فناوری بر ضرورت کاربردی شدن پژوهش‌ها تاکید کرد.

معصومه ابتکار آخرین پست تلگرامی خود را به جلسه شورای راهبردی پژوهش و فناوری سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص داده است.

مشروح این مطلب در زیر می‌آید:

«دیروز در شورای راهبردی پژوهش و فناوری سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش مهم و سازنده پژوهش‌های کاربردی در موفقیت‌های مدیریتی و برنامه‌ریزی سازمانی، گفتم از جمله مهم‌ترین اهداف ما در دوره فعلی مدیریتی، نهادینه‌کردن پژوهش کاربردی در حوزه محیط زیست و به کار بردن نتایج آن در مدیریت این حوزه است.

حوزه پژوهش سازمان در دولت‌های هفتم و هشتم، انجام مطالعات مدیریت مناطق حفاظت شده را مد نظر قرار داد و برای 72 منطقه تحت مدیریت سازمان پس از مطالعات لازم، طرح جامع مدیریتی تهیه شد.

در دوره جدید و به همت همکاران معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی این طرح‌ها دوباره در جریان قرار گرفت و طی بخشنامه‌ای به استانداران، از آنها خواستیم ستاد استانی را با حضور منابع طبیعی، مدیریت آب، کشاورزی و به دبیری سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرای این برنامه ها تشکیل دهند.

انعقاد تفاهم‌نامه با استانداران طی سفرهای استانی نیز صورت گرفت و حالا به جد پیگیر اجرایی شدن آنها هستیم و در هر بخشی هم که نیاز به طرح تفصیلی یا بازنگری طرح‌ها بوده باشد، اقدامات و پژوهش ها آغاز شده است.

پژوهش کاربردی در حوزه محیط زیست باید فرآیند صحیح خود را در مسئله یابی، شناخت دقیق موضوع، انجام دقیق پژوهش، جمع‌آوری داده‌ها، کار تجزیه و تحلیل آماری، در معرض نقد گذاشتن و جمع‌بندی مطالعاتی طی کند و به سیاستگزار عرضه شود تا در نهایت برای تصمیم گیری‌ها به کار گرفته شود.

یکی دیگر از الزامات کار در حوزه پژوهش، آینده‌پژوهی و تخصیص اولویت‌ها بر اساس آینده‌نگری و همچنین اهمیت برخورداری از اطلاعات دقیق برای بازنگری و اصلاح فرآیندها بوده است. اگر چه بازنگری و اصلاح فرآیندها به معنای توقف برنامه‌ها و ماموریت‌های سازمان حفاظت محیط زیست نیست و اصلاح مطالعات و پژوهش‌ها می‌تواند در حین انجام ماموریت‌ها صورت گیرد و دستاوردها مرحله به مرحله مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از مطالعات و پژوهش‌ها بر پایه جمع آوری اطلاعات و آمار است. به طور مثال امسال سرشماری حیات وحش با حضور و نظارت نمایندگان سمن‌ها و دانشگاهیان انجام شد که بی‌شک اطلاعات و آمار به دست آمده از آن، بهترین پایه برای برنامه‌ریزی و انجام کار پژوهشی و مطالعاتی در این حوزه است.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاکید ابتکار بر کاربردی شدن پژوهش‌ها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X