ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گوناگون افرادی که با خود حرف می‌زنند نابغه هستند

گوناگون/ افرادی که با خود حرف می‌زنند نابغه هستند

زومیت/ بسیاری از افراد با خود حرف می‌زنند، این مسئله به آنها کمک می‌کند تا تمرکز خود را بر روی فعالیتی که در حال انجام دادن آن هستند حفظ کنند. حتی آنها بیشتر می‌توانند در زمان مطالعه تمرکز داشته باشند، و یا در زمان صحبت کردن با خود، ممکن است ایده‌های بسیار درخشانی به ذهن آن‌ها خطور کند. مهم‌تر از همه، این امر می‌تواند در پیشرفت کار آن‌ها نیز تاثیرگذار باشد. آیا شما با خودتان صحبت می‌کنید؟ از اقرار کردن به این مسئله خجالت نکشید زیرا علم توانسته است به کشف این مسئله بپردازد که کسانی که با خودشان صحبت می‌کنند در واقع نابغه هستند نه دیوانه!

تاریخچه‌ی تحقیقات
محقق روانشناسی، گری لوپیان، آزمایشی انجام داده است که در آن به ۲۰ داوطلب در یک سوپرمارکت، اشیایی نشان داده می‌شود، و از آنها خواسته می‌شود تا مواردی که دیده‌اند را به خاطر بسپارند. از نیمی از این افراد خواسته شد تا به تکرار نام این اشیاء بپردازند، و سایر افراد در این زمان سکوت کردند. در نهایت، نتایج نشان دادند که گفتار خودجهت‌دهی شده توسط افراد به آنها کمک کرده است تا سریع‌تر بتوانند به پیدا کردن آن اشیاء بپردازند، یعنی این افراد در مقایسه با افرادی که سکوت کردند، در زمان بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌ثانیه، قادر به انجام دادن این کار شدند.
گری لوپیان می‌گوید: ” من اغلب زمانی که به دنبال چیزی در قفسه‌های سوپر مارکت یا یخچال می‌گردم، با خودم زمزمه می‌کنم.” این تجربه‌ی شخصی در واقع باعث شد تا او دست به این آزمایش بزند. لوپیان، در کنار روانشناس دیگری به نام دنیل سویگلی، به این نتیجه دست یافتند که کسانی که با خود حرف می‌زنند نابغه هستند. در اینجا به برخی از دلایل این نتیجه‌گیری اشاره می‌کنیم:

این رفتار باعث تحریک حافظه‌ی شما می‌شود
زمانی که با خود صحبت می‌کنید، مکانیسم‌های حسی شما فعال می‌شوند، به یاد آوردن یک مطلب برای حافظه‌ی شما آسان‌تر می‌شود زیرا شما به تصویرسازی کلمه‌ی مورد نظر می‌پردازید و می‌توانید بر اساس این تصویرسازی دست به عمل بزنید.

در افزایش تمرکز به شما کمک می‌کند
زمانی که شما کلمه یا جمله‌ای را به صورت بلند بیان می‌کنید، بر روی فعالیت مورد نظر متمرکز می‌شوید، این امر به شما کمک می‌کند که بتوانید بلافاصله به شناسایی موضوع مورد نظر بپردازید. البته، این مسئله تنها در صورتی کمک می‌کند که شما بدانید آن چیزی که به دنبال آن هستید چه شکلی دارد. به عنوان مثال، یک موز زرد رنگ است، و شما می‌دانید موز چه شکلی است. بنابراین زمانی که شما نام آن شیء را بلند می‌گویید، مغز شما بلافاصله به تصور ظاهر آن شیء در ذهن شما می‌پردازد.

به شما در شفاف‌سازی افکارتان کمک می‌کند
هر یک از ما تمایل داریم تا افکار متفاوتی در ذهن داشته باشیم. بیشتر این افکار برای ما معنادار هستند، در حالی که برخی از این افکار ممکن است هیچ معنایی نداشته باشند. فرض کنید که شما نسبت به فردی خشمگین هستید و احساس می‌کنید که می‌خواهید آن فرد را کتک بزنید. حالا آیا شما برای این مسئله به یک روانپزشک مراجعه می‌کنید؟ نه! کاری که شما انجام می‌دهید این است که خودتان را در اتاق حبس می‌کنید و با خود حرف می‌زنید. با حرف زدن با خودتان شما به خود اجازه می‌دهید تا از این خشم و عصبانیت رها شوید، مثلا نقاط مثبت و منفی کتک زدن آن فرد را در نظر می‌گیرید و در نهایت آرام می‌شوید. و به این نتیجه می‌رسید که این فکر احمقانه‌ای است که به ذهن شما خطور کرده است. روانشناس، لیندا ساپادین معتقد است: ” این امر به شما کمک می‌کند تا به شفاف‌سازی افکار خود بپردازید، به آن چه که اهمیت دارد توجه کنید و هر تصمیمی که نسبت به آن تعمق کرده‌اید را انتخاب کنید.”

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده