ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

الف نوشت: بیماری سه بعدی

الف نوشت: بیماری سه بعدی

الف/ متن پیش رو در الف منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

با وجود اینکه تخلفات و فسادهای مالی اخیر، از مقیاس ملیون و میلیارد، گذشته و نوعی بی حسی و سِرشدگی در جامعه نسبت به تعداد صفرها احساس میشد، این بار رقم چنان بالا بود که میتوانست هنوز یک سوژه خبری مهیج و تیترِ یک داغ باشد و البته یک حربه کارآمد برای رمق بردن از حریف. خبر کار شد و مثل بمب صدا کرد. اما خیلی زود با سند و مدرک تکذیب شد و کاشف به عمل آمد که رقم اعلام شده حدود هزار برابر بیش از رقمی است که به واقع رخ داده!

نه دو برابر یا سه برابر، هزار برابر! بله، سخن درباره نطق نماینده مجلس و افشای تخلف در هزینهکرد منابع صندوق توسعه ملی است که رقم اعلام شده از سوی او با چنین تورمی! در انعکاس رسانه ای مواجه شد و تازه معلوم شد که کار فلانی نبوده و کار دیگری بوده. آیا بعد از سِر شدن نسبت به بالا رفتن مقیاس فساد، داریم نسبت به بالا رفتن مقیاس جعل هم سِر میشویم؟ «دروغ» را به عنوان محتوای بیماری سیاست امروز ایران در نظر بگیرید.

حالا به این نکته توجه کنید که این رفتار امروز از یک جریان سیاسی سر زد و فردا جریان مقابل عیناً همان رفتار را تکرار کرد. اصلاح طلب و اصولگرا هر یک به شیوه خود در دو روز متوالی رفتاری «یکسان» را تکرار کردند. مسأله دعوای دو بچه دبستانی نیست که یکی بگوید دوچرخه و دیگری بگوید سبیل بابات میچرخه! مسأله یک تخلف ادعایی نجومی است: سه برابر یارانه پرداختی به مردم در یک سال و چیزی حدود ۵۰ درصد بودجه عمومی دولت در یک سال! چه طور دو جریان سیاسی اصلی کشور، برای رمق بردن از یکدیگر تا این حد می توانند منافع ملی را نادیده بگیرند؟ «وقتی ۱۵۲ میلیارد تومان ۱۵۰ هزار میلیارد تومان می‌شود، چه احمدی نژاد این رقم وحشتناک را تلف کرده باشد یا روحانی، باید فاتحه نظامی را خواند که روسای جمهورش چنین تخلفاتی مرتکب می‌شوند.» این بیماری سیاست ما.

اما نکته آخر که از قضا توجه کسی را جلب نکرده، این است که این خبر برای اولین بار در یک سایتی درج میشود، و روزنامه ای آن را «بدون ذکر منبع» کار می کند (یا اینکه روزنامه هایی، بر فرض اینکه این روزنامه ها با هم هماهنگ نبوده باشند و هر یک مستقیماً از آن سایت گرفته باشند که البته بعید است). گویی که این خبر تولیدی خبرنگاران شریف خودشان است. انگار نه انگار که آن سایت بوده که این خبر را تهیه کرده و آن را پرورانده و رسانه های دیگر، اگر می خواهند «آماده خوری» کنند، باید هنگام بازنشر خبر، منبع را تصریح و آن را به صورت «به نقل از سایت ...» یا «به گزارش سایت ...» یا چیزی شبیه این کار کنند. این می شود که سر بزنگاه هر کسی می تواند بگوید «کی بود کی بود من نبودم» این هم از بعد «فرایندی» بیماری ما.

همیشه «محتوا» ها در چشم اند و توی ویترین. «ساختار» ها یک لایه پنهان ترند و فقط چشمان تیزبین را به خود جلب می کنند و «فرایند» ها پنهان ترین لایه را تشکیل می دهند و اغلب دیده نمی شوند و از قضا بیشترین اهمیت را دارند؛ چون «فردا صبح بانگ دهلشان شنیده می شود».

*ابوالفضل فضل اللهی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X