ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سلمان در خاورمیانه به‌دنبال یارگیری علیه ایران است

سلمان در خاورمیانه به‌دنبال یارگیری علیه ایران است

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ملک سلمان چندی است سفرهای امنیتی ـ سیاسی خود را آغاز کرده است. وی در مصر توانسته جایگاه خود را با استناد به منابع پترودلار‌های نفتی محکم کند. البته ژنرال سی‌سی هم به علت مشکلات حاد اقتصادی دست دوستی به سمت ملک سلمان دراز کرده است. از سوی دیگر نیز رایزنی‌های ملک سلمان با پادشاه اردن باعث شده عبدا.. پادشاه این کشور علیه مواضع منطقه‌ای ایران موضع‌گیری‌های خصمانه‌ای اتخاذ کند. ملک سلمان به منظور تنگ‌ترکردن حلقه فشار به ایران به گسترش روابط خود با مصر و اردن اکتفا نکرد، بلکه با سفر خود به ترکیه تلاش دارد ترکیه که در رقابتی منطقه‌ای با ایران است را مجاب به مقابله با ایران کند اما ترکیه عموما به دنبال یک وزن‌کشی در منطقه است و حاضر نیست روابط خود را با ایران از دست دهد لذا به دنبال نوعی میانجیگری میان ایران و عربستان است. البته ایران نیز بر مواضع به حق خود در منطقه در عراق، سوریه، یمن و بحرین ایستاده است و در این میان سعی دارد با راهبردهای دیپلماتیک و تعامل‌محور نقش خود را در معادلات منطقه‌ای پررنگ‌تر کند. برخی از تحلیلگران سفر ملک سلمان به کشورهای منطقه را آغازی برای شدت آنچه شبهه جنگ سرد در منطقه می‌دانند نا‌میده‌‌‌اند. برای واکاوی تحرکات عربستان در منطقه و نیز رویکردهای دولت روحانی در عرصه دیپلماسی منطقه‌ای «آرمان» با دکتر مهدی مطهرنیا به گفت‌و‌گو پرداخته که در ادامه می‌خوانید:

سفر ملک سلمان پادشاه عربستان به منطقه و مواضع ضدایرانی کشورهای منطقه علیه ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
عربستان مانند هر کشور دیگری در تلاش و تکاپو است تا بتواند زمینه‌های همیاری و همکاری بیشتر منطقه‌ای و بین‌المللی را برای کسب قدرت بیشتر و توانمندی‌های فزون‌تر به دست آورد. اینکه پادشاه یک کشور یا رئیس‌جمهور کشور دیگری سفرهای متفاوتی به منطقه داشته باشد این نشان از فعالیت دیپلماتیک یک کشور و زمینه‌ساز رایزنی‌های یک کشور به منظور دستیابی به طرح و اهداف ملی آن کشور است. اما در کنار این رویکرد باید به این نکته توجه داشته باشیم که در بافت فعلی که تنش‌های منطقه‌ای فراوان و بحران‌های بین‌المللی فزونی گرفته است و با در نظر گرفتن اصطکاک موجود میان ایران و عربستان و یک شبهه جنگ سرد سخت میان تهران و ریاض، سفر سلمان به این مجموعه کشور‌ها و آن هم در آستانه یک کنفرانس منطقه‌ای در ترکیه از اهمیت برخوردار است.
ملک سلمان به دنبال یارگیری در میان کشورهای منطقه علیه ایران است؟
ملک سلمان به دنبال یارگیری در منطقه خاورمیانه درجهت ایجاد یک جبهه متحد علیه جمهوری اسلامی ایران است و در محافل گوناگون به هر تقدیر این معنا جلوه‌گر می‌شود. لذا تحرکات جدید ملک سلمان در دستیابی به یک دیپلماسی فعال در برابر ایران پس از شکست جنگ نامتعادلی که در منطقه علیه ایران صورت گرفت باید مورد توجه قرار داد. پس از موفقیت دولت یازدهم در به ثمر نشاندن برجام و متعاقب انتخابات هفت اسفند در تهران نگرانی‌های فزون‌تری در دلواپسان منطقه‌ای به وجود آمده است و عربستان فعالیت بیشتری را در زمینه یارگیری علیه ایران آغاز کرده است.
شما به تئوری جنگ نامتعادل در منطقه از سوی عربستان علیه ایران اشاره کردید، این تئوری تا چه اندازه می‌تواند موفق باشد؟
بر اساس تئوری جنگ نامتعادل این تئوری در دو جهت‌گیری استراتژیک خود یعنی آسیب‌پذیری مجازی برای دوری مهاجم و قدرت‌پردازی مجازی برای عربستان و هدف بازی است و چون کشور هدف عربستان، ایران است مساله اسلام‌هراسی در بعد بین‌المللی و ایران‌هراسی در بعد منطقه‌ای علیه ایران در دستگاه تحریک رسانه‌ای قرار گرفت و تا حدودی هم پاسخ داده شد چرا که یک جبهه متحد جهانی علیه ایران در ارتباط با پرونده هسته‌ای به وجود آمد. همچنین جبهه منطقه‌ای در ارتباط با جبهه بین‌المللی تحت عنوان ایران‌هراسی به وجود آمد اما با پیروزی ایران در پرونده هسته‌ای این تئوری جنگ نامتعادل با یک چالش جدی روبه‌رو شد و اکنون اسلام‌هراسی دیگر مرکزیت خود را تهران نمی‌داند و اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا رسما به داعش اشاره دارد و به اسلام‌گرایی سلفی نگاه دارد که به هر تقدیر ریشه‌های آن در عربستان و بعضی از پایتخت‌های کشورهای عربی است و عربستان به ایران‌هراسی دامن زد. اکنون تلاش‌های خود را با شکست‌های متفاوت روبه‌رو می‌بیند.
تا چه اندازه امکان نزدیکی آل‌سعود و تلاویو در منطقه علیه ایران وجود دارد؟
تا حدود زیادی در تحکیم ایران‌هراسی در منطقه آل‌سعود با تلاویو هماهنگ شده‌است و از سوی دیگر تلاش دارد پایتخت‌های کشور‌های عربی را هم در چارچوب ایران‌هراسی بسیج کند.
ترکیه از سویی در رقابت منطقه‌ای با ایران به سر می‌برد ولی از سوی دیگر خواهان میانجیگری میان ایران و عربستان است. ترکیه از ظرفیت لازم برای میانجیگری میان ایران و عربستان برخوردار است؟
ترکیه تا حدود زیادی نسبت به عربستان روابط مناسب‌تری را با ایران دنبال می‌کند. ترکیه به دنبال آن است که دیپلماسی فعال خود را که در چارچوب پرونده هسته‌ای با ایران دنبال می‌کند مجددا فعال سازد و چالش‌هایی که برخاسته از محیط عملیاتی سوریه گریبانگیر دولت ترکیه شد و در عمل منجر به تحریک و تحرک جدید گروه‌های پیرامونی ترکیه علیه دولت مرکزی گشت را تا حدودی ترمیم کند و به ثبات بیشتر سیاسی در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی دست یابد. لذا ترکیه می‌تواند تا حدود زیادی به عنوان میانجی مطرح شود و دیپلماسی خود را در این زمینه فعال نماید.
در گذشته شاهد سفر آقای روحانی به پاکستان و در چند روز آینده شاهد سفر وی به ترکیه خواهیم بود. سفر روحانی به منطقه در کنار سفر سلمان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
کشور‌ها به دنبال به دست آوردن منافع خود هستند. اساسا این کارکرد روسای دولت‌هاست که بتوانند با ایجاد فضای مثبت در زمینه‌های گوناگون، ایجادکننده وضعیت مناسب برای اهداف ملی در حوزه سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی باشند. پس با پذیرش این رویکرد باید گفت دستیابی به سیاست‌هایی که بتواند یارگیری به منظور کاهش هزینه‌های ملی برای رسیدن به اهداف تعیین شده یک ملت توسط دولت‌ها در فضای منطقه‌ای را به وجود آورد طبیعی است و به طبع سفر روحانی هم در این مسیر صورت می‌پذیرد، اما از طرف دیگر باید بر این امر تاکید کنیم که در وضعیت کنونی اجلاس‌ها و کنفرانس‌های از پیش تعیین شده در این چارچوب معنادار می‌شود اما آنچه به سفر روحانی و سلمان اهمیت می‌بخشد جغرافیای زمانی است که حساسیت آن را دوچندان می‌کند.
در وضعیت فعلی که شما آن را شبهه جنگ سرد سخت در منطقه می‌نامید ایران باید چگونه رفتار دیپلماتیک خود را تنظیم کند؟
ایران باید به دنبال گفتمان صلح در منطقه باشد؛ این گفتمان اساسا نوعی قاطعیت نرم را با خود به همراه دارد. گفتمان صلح به این معنی نیست که ما به عقب‌نشینی از مواضع اصولی خود روی آوریم و حقیقت‌ها و ارزش‌ها را زیر پا بگذاریم بلکه به این معنی است که تا سر حد توان از روش‌های مسالمت‌آمیز و صلح‌جویانه و اخلاق احسان‌گرایانه در برخورد با مخالفان خود استفاده کنیم ولی در عین حال با قاطعیت در هنگام ضرورت مقاومت سخت خود را به نمایش بگذاریم. لذا من اعتقاد دارم که باید گفتمان صلح در منطقه در لایه فرومنطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مورد عنایت ایران قرار گیرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X