ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حکمت ادب معاشرت با دشمنان

حکمت/ ادب معاشرت با دشمنان

شهر حدیث/ امام صادق علیه السلام :
وقتى که لقمان پسرش را موعظه مى ‏کرد ، به او گفت:
« . . . اى پسرم! چیزهایى که مى‏خواهى با آنها بر دشمنت چیره شوى، اینها باشند: پرهیز از محرّمات، برترى در دینت ، حفظ جوان‏مردى‏ات ، تکریم نفس خود تا به نافرمانى‏هاى خداى رحمان و اخلاق بد و کردار زشت، آلوده نگردد.
رازت را پنهان کن و باطنت را نیکو گردان؛ چرا که هر گاه چنین کردى ، در پناه خداوند خواهى بود تا از دستیازىِ دشمن بر نقطه ضعف تو و یا پى بردن او به لغزشت ، در امان بمانى . خود را از حیله دشمن، در امان نبین تا مبادا در برخى از حالات ، فریبش را بخورى . هر گاه توانست، به تو حمله مى‏کند و هیچ لغزشى را از تو نمى‏بخشد.
باید یکى از سلاح‏هایى که تو در برابر دشمنت به کار مى‏گیرى، اعلان رضایت از او باشد. در جلب منفعت، بسیار را اندک، و در زیان دیدن ، کوچک را بزرگ بشمار» .

منبع:
فی المصدر : «ما» ، وما أثبتناه من بحار الأنوار .فی المصدر «منکم» وما أثبتناه من بحار الأنوار .قصص الأنبیاء : ص 193 ح 243 ، بحار الأنوار : ج 13 ص 418 ح 12 .

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده