ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چطور نبودنم در کنار فرزندم را جبران کنم؟

چطور نبودنم در کنار فرزندم را جبران کنم؟

خراسان/ من و همسرم هر 2 شاغل هستیم. دختری ۵ ساله دارم که در نبود من خیلی آرام و حرف گوش کن است و ارتباط خوبی با پدرش دارد، ولی با آمدن من به منزل، مدام لجبازی و بهانه گیری می کند تا حدی که باعث ناراحتی و عصبانیت همه می شود. چگونه می توانم ارتباط برقرار کنم و نبودنم را جبران کنم.
خواهر گرامی با توجه به آن چه از پیامک شما برمی آید، فرزند شما در دوران اول زندگی که نقش بسیار مهمی در شکل گیری دلبستگی سالم کودکان به والدین دارد از مراقبت شما محروم بوده و همین مسئله باعث شده است تا با آمدن شما به خانه دست به رفتارهای اعتراض آمیز بزند. با این حال جای نگرانی نیست چراکه خوشبختانه الگوی دلبستگی ترمیم پذیر است. برای دریافت پاسخ تان لازم می دانم در ابتدا تعریفی از دلبستگی و سپس توصیه هایی به شما را مطرح کنم.
دلبستگی چیست؟
دلبستگی عبارت است از یک وضعیت پایدار زیستی، روان شناختی و اجتماعی که بر اساس ارتباط بین کودک و والدین در سال های اولیه کودکی شکل می گیرد. کودک با نیازهای زیستی همچون نیاز به تغذیه، در آغوش مادر گرفته می شود. کیفیت این عمل آثار وسیعی بر دلبستگی کودک به جا می گذارد. اگر مادر با توجه به نیاز کودک به وی پاسخ دهد و وی را با علاقه به آغوش بکشد و در این زمان با نوزاد ارتباط چشمی برقرار کند، کودک دلبستگی ایمن و سالم را تجربه خواهد کرد. کودکان بر اساس عشق و محبتی که دریافت می کنند، ارزش های تربیتی والدین را درونی می کنند و به والدین شان احترام می گذارند. در این ارتباط دو سویه، دادن محبت از سوی والدین و گرفتن آن از سوی کودک به شکل گیری عقاید کودکان در مورد خودشان و نیز والدین شان منجر می شود.
وقتی در خانه نیستید
به شما توصیه می کنم در مدت زمانی که بیرون از منزل و در محل کار خود هستید با کودک خود در تماس باشید و سعی کنید گوش شنوایی برای بازگویی های وی از کارهایش باشید. در این مدت تلاش کنید برای او یادگاری هایی در خانه بگذارید تا بداند که به فکرش بوده اید؛ برای مثال، درست کردن شربت یا پوست کندن میوه از شب قبل می تواند در زمان نبود شما، یادتان را در ذهن او زنده کند.
وقتی در خانه هستید
هر وقت از محل کار به منزل برگشتید، کودک خود را در آغوش بگیرید و به او جملاتی مانند: «خیلی برای دیدارت لحظه شماری می کردم»، «دوستت دارم»، «دلم برایت تنگ شده بود» را بگویید.
روزانه 30 دقیقه وقت خود را در اختیار فرزندتان قرار دهید، تاکید می کنم در اختیار وی قرار دهید یعنی اگر قرار است کنار او باشید برای او گزینه انتخابی بگذارید و از او نظر خواهی کنید که «امروز دوست داری برایت کتاب قصه بخوانم یا با هم بازی کنیم یا پیشنهاد دیگری داری؟» این نکته را بدانید که حضور شما در کنار فرزندان در حین بازی هایشان و این که احساس کنند والد وقت خود را صرف تماشای بازی آن ها می کند حس ارزشمندی را در آن ها تقویت می کند. همچنین شاید بعضی کودکان در این مواقع از والدین خود درخواست هایی برای جلب مشارکت آن ها در بازی هایشان داشته باشند.
اگر در چنین شرایطی، کودک تان از شما بخواهد که در بازی نقشی را به عهده بگیرید، حتما بپذیرید زیرا در آن شرایط با تمام وجود احساس خواهد کرد برای شما مهم است و این همان احساسی است که شما باید در دخترتان ایجاد کنید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده