ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مقام سابق طالبان: دولت افغانستان از زندان‌های مخفی آمریکا آگاه نیست

مقام سابق طالبان: دولت افغانستان از زندان‌های مخفی آمریکا آگاه نیست

فارس/ رهبر جیش‌المسلمین گروه طالبان با بیان اینکه وزیر عدلیه زمان طالبان نبوده، از ارتباط خود با گروه طالبان خبر داد و با تأکید بر اینکه سرنوشت گروه تروریستی داعش در دست دولت کابل است، گفت: هر دو گروه طالبان با دولت افغانستان مذاکره می‌کند اما اگر صلح نهایی نشود، امنیتی برقرار نخواهد شد.

«سید اکبرآغا» یکی از فرماندهان طالبان و رهبر جیش‌المسلمین این گروه و همچنین وزیر سابق عدلیه در حکومت طالبان افغانستان است.
سید اکبرآغا که ساکن ولایت قندهار است با «ملا محمد عمر» رهبر این گروه رابطه نزدیکی داشته و توانسته جیش‌المسلمین را با فرمان رهبر طالبان مدیریت کرد.
این رهبر سابق طالبان خود را یکی از فرماندهان مجاهدین در زمان مجاهدت افغانستانی‌ها در برابر نظام شوروی سابق می‌داند و تأکید می‌کند که در آن زمان چندین فرمانده بزرگ دیگر نیز تحت نظارت وی مشغول جهاد بوده‌اند.
وی با بیان اینکه صلح نیاز اصلی و اساسی جامعه اسلامی افغانستان است گفت: همانطوری که مردم افغانستان اجازه عرضه اندام را به انگلیس و شوروی‌ در خاک خود ندادند، به آمریکایی‌ها هم اجازه حضور دائم نخواهند داد.
این عضو ارشد طالبان تأکید کرد: افغانستان به چند دلیل تحت اشغال آمریکا قرار دارد: نخست به دلیل کشتار بی‌رحمانه‌ غیرنظامیان که از سوی نظامیان آمریکایی صورت می‌گیرد و هیچگونه پرسشی از سوی دولت کابل صورت نمی‌گیرد. دوم ایجاد زندان‌های بزرگ از سوی آمریکایی‌ها در مناطق مختلف که حتی دولت افغانستان از آن آگاه نیست. در این زندان‌ها افراد بی‌گناه و مجرم افغانستان نگهداری می‌شود.
اکبرآغا با تاکید بر اینکه داعش پدیده جدید و ناتوان در افغانستان است اظهار داشت: این گروه نمی‌تواند مقاومت کند و یا اینکه خاک بیشتری را تحت اشغال خود قرار دهد، به همین دلیل اگر روند صلح با طالبان نهایی شود، در اکثر ولایت‌های افغانستان صلح واقعی برقرار خواهد شد.
رهبر جیش المسلمین با بیان اینکه قانون دولت «امارت اسلامی افغانستان» در زمان طالبان تقریباً همان قوانینی است که در «عربستان سعودی» اجرایی می‌شود گفت: قوانین طالبان همان شرع اسلامی بود که اجرایی کردن آن برای جامعه و دولت سودی زیادی داشت.

وی دلیل ایجاد گروه طالبان و ورود خود به آن را پایان جنگ و ناامنی دانست و تأکید کرد که طالبان توانسته بود جنگ و ناامنی خانمان‌سوز را در افغانستان پایان داده و صلح و برادری واقعی را در کشور برقرار کنند.

سید اکبرآغا زمان حاکمیت طالبان را دوران نظامی و جنگی خوانده و دلایل تحت شرایط سخت قراردادن زنان را قوانین و فرامین آن زمان دانست و آن را مطابق شریعت اسلامی برشمرد، همچنین مسائل سنگسار و سوزاندن از دیدگاه طالبان را بررسی کرد.

این رهبر سابق گروه طالبان، دلیل شکست طالبان را مداخله نظامی آمریکا در امور دولت امارت اسلامی دانست و گفت: در کنار اینکه این اقدام طالبان تجاوز آشکار است ولی هم اکنون هم افغانستان تحت اشغال نظامی آمریکا بسر می‌برد.

وی با برشمردن مواردی که افغانستان تحت اشغال آمریکا است، موضع طالبان را نیز بازگو کرد و با بیان اینکه با رهبران گروه طالبان رابطه دیرینه و دوستی دارد گفت: هم اکنون هم با طالبان ارتباط دارم.

اکبرآغا با اشاره به چرایی نرسیدن صلح واقعی در افغانستان موضوع 2 دستگی طالبان را بررسی کرد و دسته «ملا رسول» را بسیار ضعیف‌تر از دسته «ملا اخترمحمد منصور» دانست.

وی مصالحه با دسته ملا منصور را ثمربخش‌تر دانست و گفت: با این مصالحه اکثر مناطق افغانستان به صلح واقعی خواهند رسید.

وی با بیان اینکه کلید صلح واقعی صداقت طرفین است مراجعه به مردم را راه آسان رسیدن به صلح دانست و با بررسی وضعیت گفت‌وگوهای صلح، داعش را پدیده وارداتی و تازه در افغانستان دانست که سرنوشت آن وابسته به اراده دولت کابل است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X