ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

این صفت دیگران را با ما دشمن می کند

این صفت دیگران را با ما دشمن می کند

شبستان/ عُجب و خودپسندی از صفات ناپسند و مذموم در آموزه های اسلام است و برای آدمی تنهایی و وحشت را به ارمغان می آورد، چنان که امیرمومنان علی (ع) می فرمایند: «وحشتناکترین تنهایى، خودپسندى است.»
ایشان همچنین می فرمایند: «هیچ چیز مانند خودپسندى به خوبی ها زیان نمى رساند.»
و نیز فرموده اند: «میوه خودپسندى و غرور، دشمنى و کینه توزى است.»
امام باقر (ع) می فرمایند: «اما آن سه خصلت مُهلک عبارتند از: فرمان بردن از خصلتِ سیرى ناپذیرى، پیروى از هوا و هوس و خودپسندى.»
امیرمومنان امام علی (ع) همچنین می فرمایند: «خودپسندى و غرور، مانع پیشرفت و کمال است.»
و نیز فرموده اند: «اگر مى خواهى خوبى هایت در نظر مردم بزرگ آیند، نباید در چشم خودت بزرگ جلوه کنند.»
رسول گرامی اسلام (ص) درباره آثار سوء خودپسندی می فرمایند: «هیچ بنده اى نیست که از کارهاى خوبش دچار خودپسندى شود، مگر این که هلاک گردد.»
امام صادق (ع) نیز می فرمایند: «خداوند عزّ و جلّ به داود علیه السلام فرمود: «اى داود! مؤمنان راستین را هشدار ده که به اعمال خود مغرور نشوند؛ زیرا بنده اى نیست که به پاى حسابش کشم، مگر این که هلاک شود.»
جالب آنکه اهل بیت علیهم السلام در کنار تصریح به آثار سوء خودپسندی، شوره درمان آن را نیز بیان کرده اند.
امیرمومنان علی (ع) در این باره می فرمایند: «هرگاه خودپسندیت بر اثر قدرتى که دارى، زیاد شد و تکبر یا نخوتى در تو پیدا گشت، به بزرگى پادشاهى و قدرت و توانایى خدا بر چیزهایى که تو قادر به آنها نیستى، بیندیش؛ زیرا این کار سرکشى تو را فرو مى نشاند و جلوى سرمستى و غرور تو را مى گیرد و عقل دور گشته از تو را به تو باز مى گرداند.»
امام باقر (ع) نیز فرموده اند: «راه خودپسندى را با خودشناسى ببند.»

منابع:
غررالحکم
کافی
بحارالانوار
میزان الحکمه[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده