ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرا در قرآن حوریان بهشتى نعمتى براى مردان قرار داده شده است و براى زنان چنین خطابى ذکر نمی‌شود؟

چرا در قرآن حوریان بهشتى نعمتى براى مردان قرار داده شده است و براى زنان چنین خطابى ذکر نمی‌شود؟

حوزه/ یکی ازسئوالات متدوال به ویژه درمیان بانوان، سرنوشت زنان با ایمان در قیامت است که دراین بخش پاسخ های قرآنی به چند سئوال مطرح شده بااین موضع منتشر می شود.
نعمت هاى بهشت فقط به مردها اختصاص ندارد؛ بلکه قرآن مى فرماید: «هرکس کار شایسته اى انجام دهد و مؤمن باشد، خواه مرد یا زن، وارد بهشت مى شود و روزىِ بى حساب به او داده مى شود.

آیا بهشت تنها براى مردان است که خداوند در آیه 25 سوره بقره مى فرماید: «ازواج مطهرة»؟ مگر زنان به بهشت نمى روند؟
با توجه به آیات قرآن کریم، شکى نیست که بهشت هم براى مردان مؤمن و هم براى زنان با ایمان است: «وعَدَ اللّهُ المُؤمِنینَ والمُؤمِنـتِ جَنّـتٍ تَجرى مِن تَحتِهَا الاَنهـرُ خــلِدینَ فیها ومَسـکِنَ طَیِّبَةً فى جَنّـتِ عَدنٍ وَ رِضونٌ مِنَ اللّهِ اَکبَرُ ذلِکَ هُوَ الفَوزُ العَظیم»؛[1]خداوند به مردان و زنان با ایمان، باغ هایى از بهشت وعده داده که زیر درختانش نهرها جارى است و جاودانه در آن خواهند بود و مسکن هاى پاکیزه در بهشت جاودان دارند، همچنین خشنودى پروردگار که از همه اینها بالاتر است و این است رستگارى بزرگ. خداوند در آیه دیگرى مى فرماید: «لِیُدخِلَ المُؤمِنینَ والمُؤمِنـتِ جَنّـتٍ تَجرى مِن تَحتِهَا الاَنهـرُ خــلِدینَ فیها ویُکَفِّرَ عَنهُم سَیِّـٔتِهِم»؛[2]هدف [دیگر از فتح مبین] این بود که مردان و زنان با ایمان را در باغ هایى [از بهشت ]وارد کند که نهرها از زیر [درختانش ]جارى است؛ در حالى که جاودانه در آن مى مانند و گناهان شان را مى بخشد.

پس مقصود خداوند متعال از آیه «ازواج مطهرة» ،زن هاى بهشتى هستند که مردان بهشتى با آنان ازدواج مى کنند و این خود دلیلى است بر اینکه زنان نیز به بهشت مى روند.[3]

آیا زنان دنیا در بهشت بر حوریان بهشتى برترى دارند؟
از منابع اسلامى برمى آید که همسران بهشتى دوگونه اند؛ برخى از آنان همین زنان مؤمن دنیوى هستند که در آن جهان به شکل حوریه، بلکه بهتر با شوهران مؤمن شان زندگى مى کنند یا به ازدواج افراد مؤمن دیگر در مى آیند و عده اى از حوریه ها نیز آفریده شده اند تا در اختیار بهشتیان قرار گیرند.

از روایات استفاده مى شود که مقام زنان مؤمن دنیوى برتر از حوریان بهشتى است. در روایتى از پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله وسلم پرسیده شده است که آیا زنان دنیا برترند یا حوریان؟ پیامبراکرم صلى الله علیه و آله وسلم فرمودند: زنان دنیا برتر از حوریان هستند، سپس آن حضرت درباره علت آن فرمودند: خداوند به خاطر نماز، روزه و عبادت شان، صورت هاى شان را از نور و تن شان را از حریر مى پوشاند.[4]

همچنین در روایتى در بحارالانوار، مراد از «خیرات حسان» در آیه 70 سوره الرحمن، زنان دنیا دانسته شده و تأکید شده است که این زنان از حوریان برترند.[5]

چرا خداوند در قرآن همیشه حوریان بهشتى را نعمتى براى مردان قرار داده و براى زنان چنین خطابى ذکر نشده است ؟
نعمت هاى بهشت فقط به مردها اختصاص ندارد؛ بلکه قرآن مى فرماید: «هرکس کار شایسته اى انجام دهد و مؤمن باشد، خواه مرد یا زن، وارد بهشت مى شود و روزىِ بى حساب به او داده مى شود.»[6] زن مؤمن در بهشت با شوهرش در بهترین شرایط و حالات زندگى مى کند و اگر شوهرش بهشتى نباشد، همسر یکى از مردان بهشتى مى شود که هم شأن او باشد. همه مردان و زنان بهشتى، جوان، زیبا و مهربان هستند و چهره اى جذّاب و اخلاقى نیکو دارند.[7]

حور العین تنها به مردان اختصاص ندارد؛ بلکه کلمه حور و عین، شامل زنان و مردان مى شود؛[8] یعنى خداوند براى زنان نیز حور العین قرار داده؛ امّا عدم ذکر همسران زنان بهشتى، ممکن است از باب عنایت ویژه به حفظ حیاى زن باشد که در احکام اسلامى، از قبیل: خواستگارى، ازدواج و ... متجلى شده است.

[1] . سوره توبه، آیه 72.
[2] . سوره فتح، آیه 5.
[3] . تفسیر المیزان، ج 1، ص 90؛ ج 18، ص 149؛ تفسیر تبیان، ج 9، ص 242 و 246؛ مجمع البیان، ج 2، ص 254؛ ج 8، ص 274؛ ج 9، ص 275؛ تفسیر نورالثقلین، ج 1، ص 321؛ مفردات راغب، ص 262.
[4] . سیوطى، الدرالمنثور، ج 7، ص 633.
[5] . بحارالانوار، ج 8، ص 81.
[6] . سوره مؤمنون، آیه 40.
[7] . تفسیر المیزان، ذیل آیه 70، سوره زخرف؛ تفسیر نمونه، ذیل آیه 70، سوره الرحمن؛ تفسیر نورالثقلین، ذیل آیه 23، سوره رعد، ح 109 ـ 110.
[8] . پیام قرآن، ج 6، ص 261.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده