ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پایان استفاده از جانوران وحشی در نمایش‌های سیرک

پایان استفاده از جانوران وحشی در نمایش‌های سیرک

ایسنا/ معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بر اساس برنامه ریزی‌ها و اقدامات صورت گرفته به منظور پایان استفاده از جانوران وحشی در نمایش‌های سیرک، مقرر شده بود که استفاده از جانوران وحشی در نمایش‌های سیرک‌های کشور تا پایان تابستان سال 1395 محقق شود که خوشبختانه این اقدام شش ماه زودتر به نتیجه رسید.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری این موضوع که از گذشته‌های دور افرادی تحت عناوین دوره گرد، معرکه‌گیر یا پهلوان با تربیت حیوانات وحشی از قبیل شیر، خرس و میمون، انواع مارها و غیره اقدام به اجرای نمایش‌های خیابانی می‌کردند، گفت: بعدها برخی از این افراد و گروه‌ها از حالت نمایش‌های خیابانی خارج و با توسعه برنامه‌های نمایشی به سیرک‌های بزرگ وکوچک تبدیل شدند.

دبیری افزود: البته برنامه‌هایی که با استفاده از انواع حیوانات در این سیرک‌ها اجرا می‌شد یکی از جاذبه‌های اصلی آنها به شمار می‌آمد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های این گروه‌ها و سیرک‌ها سال‌ها بدون هیچ نظارتی اجرا و حیوانات متعددی در آن ها بکارگیری و جایگزین می شد، خاطرنشان کرد: قطعا این کار سوء استفاده از حیات وحش و با اهداف حفاظت از تنوع زیستی در تضاد بود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست اشاره‌ای هم به اقدامات انجام شده برای ساماندهی این حوزه داشت و اظهار کرد: در چند سال اخیر و با پیگیری‌های سازمان، این دسته از افراد، گروه های نمایشی و سیرک ها، صاحب پرونده و شناسنامه شدند و در ادامه، سعی بر آن شد که فعالیت آن‌ها تاحد امکان ضابطه‌مند شود و از انجام تخلفات که یکی از مصادیق آن، آزار و اذیت جانوران است، جلوگیری بعمل آید.

دبیری ادامه داد: اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید در راستای سیاست‌های کلان سازمانی مبنی بر حمایت از گونه‌های جانوری وحشی و جلوگیری از سوء استفاده، بهره‌کشی و قاچاق حیات وحش، از شهریور ماه سال 1393 با هدف ساماندهی و حذف نهایی استفاده از حیوانات در سیرک‌ها و نمایش‌های خیابانی و با نگاه ویژه به مطالبات شهروندان علاقمند به حیات وحش در خصوص حمایت از گونه‌هایی که در سیرک‌ها بکار گرفته می‌شوند، جلسات متعددی با حضور کارشناسان و مدیران ستادی، سازمان‌های مردم نهاد، اساتید دانشگاه، مدیران سیرک‌ها و افراد صاحب نظر برگزار شد که در نهایت روش حذف تدریجی حیوانات از برنامه های سیرک ها مورد توافق صاحب نظران واقع و مقرر شد با تعیین زمان مناسب برای سیرک ها، نهایتا تا پایان تابستان سال 1395 نمایش حیوانات از کلیه سیرک‌های کشور حذف شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اعلام این مطلب که پیرو این برنامه‌ریزی و با توجه به پیگیری های مجدانه و اقدامات اداره کل مذکور، نهایتا تا پایان سال 1394، از 26 فرد حقیقی و حقوقی فعال در زمینه سیرک و نمایش حیوانات، 25 مورد بطور کامل نمایش حیوانات را از برنامه ها حذف و صرفا سیرک خلیل عقاب با تعداد معدودی ببر اجرای نمایش دارد، گفت: بر اساس تعهدات اخذ شده توسط اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید از مدیریت سیرک خلیل عقاب، حداکثر تا دو ماه آینده حذف نمایش حیوانات بطور کامل از برنامه های این سیرک نیز محقق خواهد شد.

وی تاکید کرد: به این ترتیب هدف سیرک بدون حیوانات در کشور، شش ماه پیش از زمان تعیین شده، محقق خواهد شد و آنچه موجب دستیابی به این موفقیت شد، جدیت، همکاری و همدلی مجموعه مدیران و همکاران ذیربط ستادی، مدیران استانی و دقت عمل و پیگیری و برنامه‌ریزی مناسب در اداره کل حفاظت و مدیریت شکارو صید سازمان حفاظت محیط زیست بوده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده