ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیش‌بینی WTO از وضعیت تجارت جهانی در سال 2016

پیش‌بینی WTO از وضعیت تجارت جهانی در سال 2016

اقتصادآنلاین/ سازمان تجارت جهانی در تازه ترین گزارش خود به پیش بینی وضعیت تجارت جهانی در سال 2016 پرداخت. بر اساس این گزارش کاهش در قیمت کالاها طی چند سال اخیر و نیز افتِ تقاضای جهانی به همراه کاهش در قیمت نفت باعث افت تجارت و کاهش رشد آن شده است.

بر اساس این گزارش نسبت ارزشیِ تجارت به تولید ناخالص و نسبت رشد تجارت در مقایسه با رشد تولید ناخالص طی چند سال اخیر نیز کاهش قابل توجه ای داشته است. با این وجود انتظار می رود نرخ رشد واردات و صادرات در سطح جهان طی سال 2016 نسبت با سال 2015 رشد قابل قبولی داشته باشد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، پیش بینی می شود براساس این گزارش رشد تجارت جهانی از 2.8 درصد در سال 2015 به 3.9 درصد در سال 2016 افزایش یابد.

پیش بینی های این سازمان بیانگر این مطلب است که در کشورهای توسعه یافته میزان رشد صادرات از 3 درصد در سال 2015 به 3.8 درصد در سال 2016 افزایش خواهد یافت.

برای کشورهای در حال توسعه و نوظهور این رقم از 2.4 درصد در سال 2015 به 3.8 درصد در سال 2016 افزایش خواهد یافت.

همچنین رشد واردات در اقتصادهای توسعه یافته از 3.1 درصد در سال 2015 به 3.2 درصد در سال 2016 برسد.

بر اساس این گزارش در سال 2015 بیشترین کاهش رشد صادراتی مربوط به منطقه آسیا به دلیل کاهش رشد اقتصاد چین است. از سوی دیگر بیشترین رشد صادرات مربوط به کشورهای آمریکای شمالی است. پیش بینی می شود در سال 2016 بیشترین رشد صادرات مربوط به آسیا با 5.4 درصد خواهد بود.

در بخش واردات در سال 2015 میلادی بیشترین کاهش رشد وارداتی مربوط به منطقه آمریکای جنوبی و مرکزی است.

از سوی دیگر بیشترین رشد واردات مربوط به کشورهای آمریکای شمالی است. پیش بینی می شود در سال 2016 بیشترین رشد واردات مربوط به آمریکای جنوبی و مرکزی با 5.7 درصد باشد.

بر اساس این گزارش در سال 2016 کشورهای حوزه یورو بیشترین سهم را در رشد واردات جهانی خواهند داشت و پس از آن کشورهای آسیای شرقی سهم اصلی را در رشد تجارت ایفا خواهند کرد. در سال 2015 اتحادیه اروپا به همراه کشورهای آمریکای شمالی بیشترین سهم را در رشد واردات داشتند.

یکی از عوامل موثر در تجارت جهانی در نقاط مختلف جهان "قیمت کالاها و مواد اولیه" است. بر اساس آمارهای موجود از سال 2011 قیمت بسیاری از کالاهای اساسی و مواد اولیه کاهش مستمری داشته است. قیمت نفت و کالاهای غیر سوختی نیز طی این سال ها روند کاهشی داشته است.

پیش‌بینی WTO از وضعیت تجارت جهانی در سال 2016

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده