ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چگونه خرید نسخه اصلی آثار شبکه نمایش خانگی را به یک فرهنگ تبدیل کنیم؟

چگونه خرید نسخه اصلی آثار شبکه نمایش خانگی را به یک فرهنگ تبدیل کنیم؟

رصد/ متن پیش رو در سایت تحلیلی "رصد" منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

سازندگان آثار سینمایی و تلویزیونی سال‌هاست که از قاچاق و دانلودهای غیرقانونی تصویری گلایه‌مندند و این عوامل را سبب تضییع حقوق خود و تضعیف بنیه اقتصادی سرمایه‌گذاران این حوزه می دانند. علاوه بر تکثیرهای غیرمجاز، سایت های فراوانی در اینترنت، فیلم های سینمایی و تازه‌ترین قسمت‌های بسیاری از سریال‌های ایرانی را جهت تماشا یا دانلود غیرقانونی در اختیار مخاطبان می‌گذارند.

«روز شهرزاد» کمپینی برای تداوم حیات این مجموعه

«کمپین روز شهرزاد» جدید ترین حرکتی است که برای جلو گیری از کپی و دانلودهای غیرقانونی مجموعه های نمایش خانگی در فضای مجازی ایجاد شده است. پس از درخواست های مکرر عوامل این مجموعه برای تهیه نسخه های اصلی این اثر، این بار عوامل و علاقه مندان این سریال خود دست به کار شدند. به گزارش فرارو، هفته گذشته عوامل تولید، روز تولد ترانه علیدوستی بازیگر نقش شهرزاد را به نام «روز شهرزاد» نامگذاری کردند تا از علاقه‌مندان این سریال بخواهند از طریق کانالهای قانونی این سریال را خریداری کنند.

جسورتر از فضای سایبری، شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان هستند که به آثار سینمایی و ویدئویی ایرانی رحم نمی‌کنند و آنها را پخش می‌کنند
حسن فتحی در پیام اختصاصی به همین مناسبت، از علاقه‌مندان این سریال خواست که «شهرزاد» را قانونی بخرند. فتحی در این ویدئو گفته است:«بر اساس آمارهایی که توسط روابط عمومی سریال «شهرزاد» به دست من رسیده است؛ تنها یک‌بیستم از مجموع کسانی که «شهرزاد» را می‌بینند از طریق قانونی سریال را تهیه کرده‌اند، یعنی نوزده‌بیستم از مخاطبان، از مسیرهای غیرقانونی سریال شهرزاد را دریافت می‌کنند».

کارگردان «شهرزاد» خاطرنشان کرد: شبکه نمایش خانگی، شبکه‌ای آسیب پذیر است. برای اینکه سرمایه گذاران بخش خصوصی ترغیب شوند که به این شبکه بیایندتا زمینه‌های تولید آثار خوب فراهم شود، لازم است که از دان‌لود غیرقانونی و بازار سیاه پرهیز کنید. از دوستان و همسایه‌ها هم بخواهید از طریق قانونی سریال را تهیه کنند.
وی همچنین از پایان فیلم‌برداری فصل یک سریال «شهرزاد» خبر داد و گفت:« فیلم‌برداری فصل یک «شهرزاد» تمام شده است و فکر می‌کنم ۲۵ قسمت شود، اما برای اینکه فصل دو و فصل سه این سریال را که فیلم‌نامه‌هایش هم آماده است بسازیم؛ نیازمند حمایت‌های شما هستیم در این حد که از دوستانتان بخواهید که از دان‌لود غیرقانونی و استفاده از بازار سیاه سریال شهرزاد پرهیز کنند».

علی اسد‌زاده، توزیع کننده این مجموعه هم به ایلنا گفته است:«این روز‌ها تقریبا همه مردم سریال شهرزاد را می‌بینند و در جریان آن هستند اما اینکه چگونه این سریال دیده می‌شود جای سوال دارد.
به دلیل دانلودها و تکثیرهای غیرقانونی، تیراژ این سریال بیشتر نشده است. وضعیت دانلود غیرمجاز و عرضه کپی غیرمجاز حتی در شهرستان‌ها بسیار بد‌تر است و آمار فروش نسخه اصلی در برخی شهرستان‌ها خیلی پایین است».
اسدزاده در ادامه از دولت و وزارت ارشاد خواسته است که به صورت جدی وارد عمل شوند و در اولین مرحله سایت هایی را که لینک دانلود غیر مجاز سریال‌ها و فیلم‌ها را قرار می‌دهند کاملا فیلتر و مسدود و با مسئولان سایت‌ها نیز برخورد کنند.

مافیای قاچاق در شبکه نمایش خانگی

«مصطفی ابطحی» دبیر ستاد صیانت از آثار سینمایی اوایل امسال اعلام کرده بود که گردش مالی اکران سالانه سینمای ایران، ۵۰ میلیارد تومان اعلام شده است در حالی که آمار درآمدی که مافیای قاچاق آثار سینمایی و سمعی و بصری کسب می‌کنند رقمی معادل ۳۵۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی همچنین پیش از این گفته بود که تلاش دارد شبکه نمایش خانگی را ساماندهی کند. او در فرصتهای مختلف بر اهمیت جایگاه و نقش مستقل شبکه نمایش خانگی به‌عنوان بخش مکمل سینما تأکید کرده است.

برای مقابله با موج سنگین دانلودهای غیر قانونی، هم نیازمند اقدامات قانونی هستیم وهم راهکارهای پیشگیرانه در حوزه فرهنگ سازی عمومی
ظاهراً ایوبی برای حل معضل همیشگی قاچاق محصولات فرهنگی چشم‌انتظار راه‌اندازی و استفاده از VOD در سینمای خانگی است. او می‌گوید: در حال حاضر کارهای این طرح انجام شده و تنها همکاری با دستگاه‌های دیگر در این زمینه باقی مانده است که امیدوارم هرچه سریعتر انجام شود چرا که بهترین راه برای نجات سینمای ایران به شمار می‌رود.

VOD مخفف Video On Demand (برنامه ویدئویی درخواستی ضبط‌شده) یکی از مجموعه خدمات قابل ارایه از طریق IPTV است. در VOD این امکان وجود دارد که فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی، مستندهای جذاب، برنامه‌های آموزشی و… در اختیار کاربران قرار بگیرد.

شبکه نمایش خانگی در یکی دو سال گذشته نه‌تنها توانسته با عرضه سریع، آثار سینمایی را به دست مخاطبان برساند؛ به تهیه‌کنندگان نیز کمک کرده تا بخش قابل توجه سرمایه‌ای را که برای ساخت فیلم صرف کرده‌اند از طریق خرید رایت اصلی بازگردانند و چرخه تولید سینمای ایران همچنان در گردش بماند.

شدت گرفتن اعمال مجرمانه برای تکثیر غیرقانونی و سرقت فیلم‌ها، نادیده انگاشتن حقوق مالکانه تهیه‌کنندگان سینمای ایران و ویدئو رسانه‌ها که مالک حقوقی ویدئویی آثار هستند از مشکلات اصلی این شبکه است که البته پیشرفت‌های فناوری هم به این قضیه کمک کرد. گویی در خارج و داخل برای مقابله با بنیان‌های فرهنگی ما و تضعیف بنیان‌های اقتصاد فرهنگ بویژه ویدئو و سینمای کشور اراده محکمی ‌شکل گرفته است. به محض این‌که نسخه ویدئویی فیلمی ‌عرضه می‌شود، در اینترنت بارگذاری می‌شود و در داخل و خارج از کشور امکان دانلود برای مخاطبان در پهنه وسیعی فراهم می‌شود، جسورتر از فضای سایبری، شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان هستند که به آثار سینمایی و ویدئویی ایرانی رحم نمی‌کنند و آنها را پخش می‌کنند. همه این عوامل دست به دست هم داده است تا نسبت به گذشته آثارمان از تیراژ‍ کمتری برخوردار باشد و خدا نکند که به دلیل بی‌توجهی به این پدیده‌های زیانبار، کاری صورت نگیرد و شبکه نمایش خانگی که دولت برایش برنامه‌ها و نقشه‌ها را پیش‌بینی کرده است، زمینگیر شود و نتواند ظرفیت‌های خودش را به طور کامل به نمایش بگذارد.

یکی از راه‌های جلوگیری پخش فیلم‌ها در خارج از کشور ثبت حقوق اثر در خارج از کشور است که بدون شک اگر هزینه کمی ‌در این زمینه شود حداقل شبکه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای و سایت‌های خارج از کشور به اندازه الان جسارت به خرج نخواهند داد. شاهد عرضم سریال قهوه‌تلخ است که هیچ تلویزیون خارج از کشوری اجازه پخش آن را به خود نداد. البته فقط آیه یاس نخوانیم، متقابلا می‌توان آستین‌ها را بالا زد و یکسری کارهایی را انجام داد، ولی نقش رسانه ملی اصلا کافی نیست.

گروه های مرجع و نافذ را به میدان بیاوریم

کمپین«روز شهرزاد» و اقداماتی از این دست، اقدامی قابل تحسین برای حمایت از هنرمندان و فعالان هنری و فرهنگی است اما نباید فراموش کرد که در مواجهه با موج سنگین دانلودهای غیر قانونی، به صورت همزمان هم نیازمند اقدامات قانونی هستیم وهم می بایست راهکارهای پیشگیرانه در حوزه فرهنگ سازی عمومی را دنبال کنیم. تامین زیرساخت های فنی و ایجاد سایت هایی که امکان فروش و تماشای آنلاین محصولات را فراهم کند نیز از جمله راهکارهایی است که می تواند تا حد زیادی حقوق مولفین را تامین نماید. در این میان نباید از قدرت نفوذ و تاثیر گروه های مرجع(آموزش و پرورش، رسانه های جمعی، مشاهیر هنری و ورزشی، روحانیون و..) نیز غافل شد. اگر این گروه ای مرجع بتوانند با روش های موثر پیامدهای منفی این حرکت غیرفرهنگی را برای مردم و به ویژه نوجوانان و جوانان تبیین کنند شاهد کاهش قابل توجه دانلودهایی خواهیم بودکه پیامدی جز کشتن ذوق و توان هنرمندان ندارند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده