ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قوانین کار در مورد بانوان باردار

قوانین کار در مورد بانوان باردار

بانوی امروز/ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برای رفاه بیشتر زنان شاغل در دوران بارداری و شیردهی، مزایایی را درنظر گرفته است که اجرای صحیح این قوانین می تواند نقش بالقوه ای در حمایت از بنیان خانواده ایفا کند.از جمله این قوانین:

انجام دادن کارهای خطرناک، سخت و زیان آور و نیز حمل بار بیش از حد مجاز با دست و بدون استفاده از وسایل مکانیکی، برای کارگران زن ممنوع است. حداکثر میزان حمل بار برای زنان ۲۰ کیلو است و حمل و جا به جایی بار برای زنان در طول بارداری و همچنین ۱۰ هفته پس از زایمان ممنوع است.
مرخصی بارداری و زایمان کارگر زن ۶ ماه است. پس از پایان مرخصی زایمان، کارگر زن به کار سابق خود بازمی گردد و این مدت با تایید سازمان تامین اجتماعی جزو سابقه خدمت وی محسوب می شود.دوره مرخصی زایمان جزو ایام تعلیق از کار محسوب می شود و پس از مرخصی، کارگر زن به کار سابق خود بازمی گردد. در صورتی که کارفرما از پذیرش مجدد وی امتناع ورزد، می تواند به هیات های حل اختلاف وزارت کار شکایت کند و متعاقب آن از مقرری بیمه بیکاری برخوردار شود.
پرداخت غرامت دستمزد ایام بارداری: مرخصی زایمان بابت وضع حمل و زایمان به کارگران زن تعلق می گیرد. مرخصی مزبور جزو سوابق کارگر محسوب می شود و در طول این مدت از طرف سازمان تامین اجتماعی غرامت دستمزد ایام بارداری به بیمه شده پرداخت می شود.
در مواردی که به تشخیص پزشک سازمان تامین اجتماعی نوع کار برای کارگر باردار خطرناک یا سخت تشخیص داده شود، کارفرما تا پایان دوره بارداری وی، بدون کسر حق السعی، کار مناسب تر و سبک تری به او ارجاع می کند.
در کارگاه هایی که دارای کارگر زن هستند، مادران شیرده پس از شروع به کار مجدد می توانند حداکثر تا ۲۴ ماهگی کودک، هر سه ساعت، نیم ساعت به بچه خود شیر دهند. این فرصت جزو ساعات کار آنان محسوب می شود.
کارفرما مکلف است متناسب با تعداد کودکان و با در نظر گرفتن گروه سنی آنها مراکز مربوط به نگهداری از کودکان را ایجاد کند.
سازمان تامین اجتماعی تا دو سالگی شیر مورد نیاز کودک را در صورتی که مادر قادر به شیردادن نباشد یا فوت کرده باشد، تامین می کند یا وجه آن را می پردازد.
به عبارت دیگر تامین اجتماعی به بیمه شده زن در مدت استراحت ایام بارداری، در صورتی که حائز شرایط قانونی لازم باشد، کمک هزینه بارداری پرداخت می‌کند،در حال حاضر مدت زمان مرخصی برای افرادی که بیمه شده تأمین اجتماعی هستند و آیین نامه خاصی بر آنها حاکم نیست، طبق قانون ۶ ماه لحاظ شده است.

البته قرار بود این مدت مرخصی زایمان به ۹ماه افزایش یابد،بر اساس تبصره ۲ قانون تنظیم جمعیت خانواده که ۲۳/۲/۹۲ مصوب شده است در صورتی که دولت تأمین مالی کند، کارکنان زن می توانند به مدت ۹ ماه کمک‌هزینه دوران بارداری دریافت کنند.

بر اساس تعریفی که بند ۹ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی از کمک‌هزینه دوران بارداری کرده است،این کمک، وجهی است که در ایام بارداری به دلیل عدم توانایی موقت اشتغال به کار و عدم دریافت مزد یا حقوق، به جای مزد یا حقوق به بیمه‌شده پرداخت می‌شود.

در خصوص ضوابط استفاده از مرخصی زایمان و دریافت غرامت دستمزد ایام بارداری، ارتباط داشتن شخص با کارگاه در زمان استراحت بیماری یا بارداری از جمله این ضوابط است و همچنین باید طبق ماده ۶۷ قانون تامین اجتماعی، افرادی که خواستار دریافت غرامت بارداری هستند حداقل قبل از تاریخ زایمان ضابطه پرداخت شصت روز حق بیمه را ظرف مدت یک سال داشته باشند.

مدت دریافت غرامت دستمزد ایام بارداری، جزو سوابق بیمه‌ای بیمه شه زن محسوب می‌شود،بسیاری از زنان شاغل هنگامی که از مرخصی زایمان به‌کار برمی‌گردند با حکم اخراج از سوی کارفرمایان روبه‌رو می‌شوند و این قانون در حمایت از بانوان تعیین شده است که از زمان شروع بارداری زن بیمه شده، کارفرما حق اخراج وی تا پایان ۲۴ماهگی را ندارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده