ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ورود به دنیای کتابخوانی خانم کارآفرین

ورود به دنیای کتابخوانی خانم کارآفرین

همشهری آنلاین/ کتاب گاهی روی میز کار است و گاهی درون کیف، گاهی درون جیب است و گاهی نیز کنج انبار یک قالیشویی؛ یک قالیشویی خاص که صاحبش می‌خواهد مردم زمانی که فرش‌شان را برای شست‌وشو به آنجا می‌برند به اندازه چند دقیقه هم که شده کتابی تورق کنند و چند خط بخوانند. اوحتی به‌علاقه‌مندان و کسانی که کتاب‌هایش را دوست دارند آنها را هدیه می‌دهد.

قهرمان امروز گزارش ما بانوی کارآفرینی است که زندگی خود را مدیون مطالعه و کتاب می‌داند. او این روزها عزمش را جزم کرده تا مردم را با این یار مهربان آشتی دهد. افسانه مسگری مدتی است که قالیشویی خود را راه انداخته و به مشتریانش کتاب هدیه می‌‌دهد. می‌گوید: هریک از ما به‌عنوان عضوی از اجتماع، در قبال جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، متناسب با جایگاه، امکانات و توانایی‌های خویش، وظیفه و مسئولیت‌هایی برعهده داریم که باید آنها را به نحو احسن انجام دهیم و توسعه فرهنگ کتابخوانی و هدایت جامعه به سمت آموختن ازجمله آنهاست.

کتاب فقط برای مدرک‌گرفتن نیست
محرومیت و فقر مالی و علمی دغدغه‌ای بزرگ برای بانویی است که هیچ فرصتی را برای فراگیری از دست نمی‌دهد، او می‌گوید: «زمانی را برای کتاب خواندن از دست نمی‌دهم.» برای همین توصیه‌هایی برای کتابخوان شدن مردم دارد؛ «همه ما ابتدایی‌ترین دانسته‌های خود را مدیون کتاب‌هایی هستیم که در مقاطع مختلف تحصیلی و غیرتحصیلی خوانده‌ایم. آموزش و آگاهی از نظر من رکن اساسی و پایه توسعه در هر جامعه‌ای است اما متأسفانه این روزها پیوند مردم با کتاب گسسته و با آن غریبه شده‌اند، آنها را تنها به‌عنوان کالاهای زینتی در منازل و محل کار خود نگهداری می‌کنند و از این‌رو با توجه به پایین بودن سرانه مطالعه،تصمیم گرفتم در حد توان خود با خرید و اهدای کتاب نسبت به ترغیب خانواده‌های مشتریان قالیشویی به کتاب خواندن اقدام کنم.»

خانم مسگری درحالی‌که گوشه عینکش را کمی بالا می‌دهد می‌گوید: «هنوز خیلی از ما متوجه نشده‌ایم که با کتاب توانسته‌ایم عادی‌ترین کاری‌های زندگی‌مان را انجام دهیم. ما برای یادگیری هر چیزی کتاب خوانده‌ایم. برای رانندگی، برای محاسبات عادی خرج ومخارج زندگی، برای حرف زدن، برای دیدن و.... اما خیلی‌ها فکر می‌کنند اینها را خودبه‌خود و غریزی بلدند. من تعجب می‌کنم وقتی کتاب توانسته تا این اندازه ما را رشد دهد چرا تلاش نمی‌کنیم برای زندگی بهتر، آینده بهتر و جامعه‌ای بهتر بیشتر و بیشتر کتاب بخوانیم؟ چرا نمی‌خواهیم با کتاب آرامش پیدا کنیم؟»

این بانوی کارآفرین که هدفش از راه‌اندازی قالیشویی را اشتغال‌زایی و کاستن از درد نداری برخی از جوانان بیکار می‌داند، ادامه می‌دهد: «هدف من از راه‌اندازی این قالیشویی منفعت مالی نبود، خدا را شکر که برکت در زندگی‌ام وجود دارد اما دوست داشتم در بهبود شرایط اقتصادی سهمی داشته باشم. این قالیشویی را راه‌اندازی کردم و خوشبختانه 8نفر از این محل کسب روزی حلال می‌کنند، از طرفی در قالب آن اهداف فرهنگی و اجتماعی خود را نیز پیگیری می‌کنم، می‌توانم با مردم ارتباط چهره به چهره داشته باشم، آنها را دعوت به مطالعه کرده و از فواید آن آگاه کنم.»

دنیایی زیبا با کتابخوانی
«روزانه 3 الی 4ساعت مطالعه می‌کنم، در دفتر کارم همیشه کتابی دارم که وقتم را با خواندن آن می‌گذرانم. مشتریانم وقتی می‌بینند که خودم نیز مقید به گفته‌هایم هستم، برای خواندن مشتاق‌تر می‌شوند و خوشبختانه با استقبال بسیار خوب مراجعه‌کنندگان روبه‌رو هستیم.» اینها را خانم مسگری می‌گوید و توضیح می‌دهد: «کتاب مهم‌ترین ابزار برای دوری کودکان و نوجوانان از دنیای مجازی است. برای همین مخاطب کتاب‌های من که اینجا آن را یا به امانت و یا هدیه می‌دهم کودکان و نوجوانان و خانواده‌هایشان هستند.»

دغدغه جدی این روزهای خانم کتابخوان هم دنیای مجازی نوجوانان است؛ «با توجه به اینکه امروز نوجوانان در پشت گوشی‌هایشان قایم شده‌اند، سعی دارم بیشتر آنها را با خود همراه کنم. موضوعات اجتماعی، فرهنگی و علمی را انتخاب می‌کنم؛ از شیوه‌های خانه‌داری تا آموزش احکام زندگی. مشتریانی که به همراه فرزندانشان مراجعه می‌کنند کتاب‌هایی متناسب سن‌شان را به آنان هدیه می‌دهم که با استقبال خوب والدین و کودکان مواجه می‌شود.»

بچه‌ام را هم به هدیه دادن کتاب عادت داده‌ام
خانم مسگری گشت و‌گذار در دنیای مجازی را ازجمله اموری می‌داند که در برنامه روزانه بسیاری از افراد جامعه قرار دارد و می‌گوید: «من هم پسر نوجوانی دارم که 16سال سن دارد، او را با کتاب بزرگ کرده‌ام، در خرید و اهدای کتاب‌ها همراه خود می‌کنم تا با این یار مهربان آشنا باشد، انکار نمی‌کنم که بخشی از ساعات روز خود را در دنیای مجازی سپری می‌کند اما زمانی که برای کتابخوانی سپری می‌کند، بیشتر از لحظاتی است که در دنیای مجازی سیر می‌کند.»

این یار مهربان و دوست‌داشتنی
خانم مسگری از اینکه مردم در مناسبت‌های مختلف نمی‌دانند که چه چیزی به آشنایانشان هدیه دهند تعجب می‌کند. او می‌گوید: «از نظر من کتاب ارزشمندترین هدیه‌ای است که می‌توان به یک شخص داد. امیدوارم با اهدای این کتاب‌ها، ضمن بالا بردن آگاهی عمومی، افق و اندیشه‌های نو را پیش روی همشهریان قرار دهم. هدیه کتاب برایم سود مالی ندارد اما نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی سرمایه‌گذاری ارزشمندی است که بی‌شک خود و خانواده‌ام نیز در جامعه از آن سود خواهیم برد، البته ناگفته نماند که تهیه کتاب مستلزم صرف هزینه‌هایی هم است که این هزینه‌ها از محل درآمد قالیشویی تأمین می‌شود. «امیدوارم همه پدر و مادرها نسبت به موضوع مطالعه و کتابخوانی حساسیت بیشتری داشته باشند، بدون همکاری خانواده‌ها امکان نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در جامعه وجود ندارد، من بارها دیده‌ام که پدر و مادرها از به‌اصطلاح گوشی‌بازی‌های فرزندانشان گلایه‌مند هستند اما واقعیت این است که باید برای گوشی‌، جایگزین مناسبی پیدا کرد و بی‌شک کتاب می‌تواند این نقش را داشته باشد. اگر روزی توان مالی کافی داشته باشم به مساجد، مدارس و کتابخانه‌ها نیز کتاب هدیه خواهم داد و تاسیس کتابخانه‌ای در یکی از محلات فقیر‌نشین شهر، بزرگ‌ترین آرزوی من است.»[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده