ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان: بنزین پلکانی؛ سیاسی یا اقتصادی؟

آرمان: بنزین پلکانی؛ سیاسی یا اقتصادی؟

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

طرح پلکانی‌شدن نرخ بنزین در مجلس ابهاماتی را به وجود آورد. این طرح صبح سه شنبه با ۱۳۲ رای تصویب شد اما عصر همان روز با اعتراض برخی نمایندگان همچون مهرداد بذرپاش به کمیسیون تلفیق بازگشت. طرحی که قیمت بنزین را در صورت مصرف بالاتر از حدی مشخص از کف ۱۰۰۰ تومان به سقف ۲۰۰۰ افزایش می‌داد، حالا با رای همان نمایندگان به کیمیسیون تلفیق بازگشته است. احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس درباره این طرح می‌گوید که سطح اول را دولت با توجه به متوسط مصرف تعیین می کند. ما در این طرح برای سطح اول عدد ندادیم تا دست دولت باز باشد اما با یک حساب سرانگشتی من فکر می کنم همان ۶۰ لیتر برای سطح اول مناسب باشد. در حالی که توکلی این طرح را آنطور تشریح کرده بود، غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی مصوبه روز سه‌شنبه مجلس در مورد پلکانی‌شدن قیمت بنزین را کاملاً سیاسی توصیف کرد! احمد توکلی درباره سیاسی بودن طرح پلکانی‌بودن نرخ بنزین اینطور می‌گوید که این طرح به هیچ وجه سیاسی نبوده و نیست و طرحی است که برای آن زحمت کشیده شده است و به نفع مردم و به خصوص اقشار متوسط به پایین است . بنابراین این طرح به معنای گران‌شدن بنزین نیست.

توکلی در پاسخ به این سوال که آیا این طرح به معنای چند‌نرخی‌شدن بنزین نیست، گفت که بنزین چندنرخی نمی شود، بلکه پرداخت چندنرخی می شود و این دو از هم متفاوت است. او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا این طرح آثار تورمی نخواهد داشت، گفت که بنزین را گران نمی‌کنیم تا افراد به جایگاهداران پول بیشتری بدهند، بلکه در صورت افزایش مصرف بنزین، میزان عوارض افزایش می‌یابد و عوارض هم نوعی مالیات است و قابل‌انتقال به غیر نیست و لذا تورمی ایجاد نمی‌کند. او معتقد است که افزایش پلکانی قیمت بنزین می‌تواند از قاچاق سوخت جلوگیری کرده و اطلاعات را از خودروها و مسافت طی‌شده جمع‌آوری می‌کند. برخی از افراد حاضر در جلسه تصویب این تبصره با پلکانی‌شدن نرخ سوخت مخالف بودند. فرهاد دژپسند، معاون رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این پیشنهاد را در مغایرت با اهداف اولیه اقتصادی مقاومتی دانست و معتقد بود که اجرای طرح افزایش پلکانی قیمت بنزین موجب ایجاد مشکل برای طیف وسیعی از شهروندان می‌شود .ایرج ندیمی نیز در مخالفت با پیشنهاد توکلی، به عدم جامعیت طرح داده شده اعتراض کرده و آن را در حالی که دولت مشغول بررسی نظرات موافق و مخالف در مورد سامانه سوخت بنزین بود، دخالت در کار قوه مجریه‌ می‌دانست.

 همچنین هادی قوامی، عضو کمیسیون برنامه و بوجه، گفت که این طرح موجب هویدا شدن آثار نارضایتی مردمی در تیرماه می‌شود. او با آنکه اجرای این مصوبه را غیرممکن خواند یکی از مشکلات آن را عدم تفاوت بین ابرشهر تهران، کلان شهرها، شهرهای بزرگ و روستاها از نظر سهمیه استاندارد سوخت دانست. علی مروی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس نیز از دیگر معترضان به این مصوبه بود که برخلاف توکلی معتقد است که مصوبه مجلس با چهار نرخی کردن قیمت بنزین به قاچاق دامن می‌زند .او با تاکید بر اینکه چهار نرخی شدن سوخت مشکلات جدی اقتصادی و نارضایتی وسیع اجتماعی را در آینده نزدیک در پی دارد، احتمال داد که مصوبه مجلس در شورای نگهبان به علت دخالت در امور اجرایی مورد اشکال قرار می‌گیرد. حال بار دیگر شرایط همان اوضاع قبل است، دولت هنوز فرصت دارد موافقت‌ها و مخالفت‌ها را در مورد سامانه سوخت بنزین بررسی کند و مجلس نیز تصمیم گرفته چهارنرخی شدن بنزین را که البته به اعتقادی برخی نمایندگان دخالت در کار دولت بود فعلا کنار بگذارد یا حداقل مورد بررسی مجدد قرار دهد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده