ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ابتکار نوشت: برجام، فرجامی بر بی اعتمادی به اقتصاد ایران

ابتکار نوشت: برجام، فرجامی بر بی اعتمادی به اقتصاد ایران

ابتکار/ متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

با اجرای برجام و رفع تحریم های بین‌المللی، ایران و اقتصادش وارد راهی جدید می‌شوند، این راه حتی با قبل از تحریم‌ها نیز تفاوت دارد. اولین بار است که راه اقتصاد جهانی تا این حد به سوی ایران کج شده است. و البته آغوش باز اقتصاد مریض ایران و امید به تدبیر وطنی و نوش داروهای فرنگی نیز در نوع خود بی سابقه است. امید مردم به برجام و آثارش در تمام سطوح زندگی دیده می‌شود.
برخی از این آثار در زمان امضای برجام خود را نشان دادند. بازار سرمایه اما بی‌تفاوت به اتفاقات سیاسی داخلی و بین‌المللی به فراز و نشیب‌های ناپایدار راه خود را ادامه می‌داد. اینک اما این بازار نخستین و ملموس‌ترین واکنش را به برجام نشان داده است، رشد بیش از 1300 واحدی در روز اجرای برجام رکوردی در خور اعتنا بود. عباس هشی کارشناس بازار بورس و سرمایه در گفتگو با ابتکار از واقعیت‌های تلخ بازار سرمایه و تاثیر برجام بر این بازار صحبت کرد.وی در مورد وضعیت این بازار پس از اجرایی شدن برجام گفت: از اصلی‌ترین مشکلات سرمایه‌گذاری در ایران، ایجاد محدودیت‌ها در جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی بود. قبل از امضای برجام سرمایه‌داران خارجی به دلیل عدم اعتماد به ثبات قوانین و نبود امنیت سرمایه از نظر رقابت‌پذیری تمایلی به سرمایه‌گذاری در داخل ایران نداشتند. این کارشناس بازار سرمایه افزود: سرمایه‌گذاران داخلی فعال در بازار سرمایه نیز به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند. گروه اول سرمایه‌گذارانی که تنها به دنبال سود آنی در بازار سرمایه هستند و با استفاده از تکان‌های آنی بازار و مدیریت حباب‌هایی که در این بازار شکل می‌گیرد به افزایش سرمایه خود می‌پردازند. گروه دوم سرمایه‌گذارانی هستند که بلند مدت فکر می‌کنند و با توجه به اتفاقات داخلی و بین المللی بر اساس پیش‌بینی آینده بازار سرمایه تصمیم‌گیری می‌کنند. عباس هشی با تاکید بر اینکه قیمت سهم در ارتباط مستقیم با بهبود وضعیت اقتصادی کشور است افزود: واکنش مثبت بازار سرمایه به تحقق برجام، به دلیل پیش‌بینی بهبود وضعیت اقتصادی کشور است. یعنی بازار سرمایه تاثیرات اجرای برجام بر اقتصاد کشور را مثبت پیش‌بینی کرده و به آن واکنش مثبت نشان می‌دهد که البته این فکر درستی است.
اقتصاد دولتی جا را برای اقتصاد خصوصی تنگ کرده است
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه نزدیک به 80 تا 90 درصد اقتصاد ایران تا دهه 80 کاملا دولتی بوده است افزود: بخش خصوصی تنها سهمی نزدیک به 10 درصد در این بازار داشت. در اقتصاد دولتی جای کافی برای بخش خصوصی و همینطور فضای متعلق به مردم وجود نداشت. برای کاهش تصدی‌گری دولتی ، بخش‌هایی از دولت به بخش‌های شبه دولتی تبدیل شد. که تجربه موفقی در اقتصاد ایران به حساب نمی‌آید. این شرکت‌ها اگر چه از شمول شرکت‌های دولتی تعریف شده در قانون مستثنا هستند ولی در مسائلی چون دسترسی به انواع منابع و اختیارات فرا قانونی چیزی از دولتی‌ها کم ندارند. در برخی موارد جاهایی که حتی دولت حضور داشته جایگاه دولتی درستی وجود نداشته است.عضو پیوسته انجمن حسابداری ایران از عمده‌ترین دلایل معضلات اقتصادی ایران در سال‌های اخیررا تحریم نظام بانکی، بانک مرکزی و سوئیفت دانست و افزود: به جرات می‌توان گفت که تحریم‌های گسترده در این زمینه‌ها اقتصاد ایران را نابود کرد. البته دور زدن تحریم‌ها هنر ما بوده است، دور زدن تحریم‌ها به کمک اقتصاد ایران آمد ولی هزینه‌های جاری اقتصاد ایران برای دور زدن تحریم‌ها را حداقل 50درصد افزایش داد.این فعال بازار سرمایه با انتقاد به برخی ویژه‌خواری‌ها گفت: با توجه به حاکمیت اقتصاد زیرزمینی که بیش از 65 درصد اقتصاد کشور را در دست دارد و با توجه به اقتصاد وی‍ژه‌خواری نمی‌توان انتظار داشت که این افزایش‌ها بیشتر نشوند. مسئولین در مقام تصمیم‌گیری و فعالین اقتصادی در مقام اجرا گاه هزینه‌های خرید در واردات را 2 یا 3 برابر بالا می‌بردند.علاوه بر اصل تحریم‌ها که مبادلات اقتصادی با ایران را در تنگنا قرار داده بود این مسائل زمینه بی‌اعتمادی به اقتصاد ایران را برای جامعه جهانی فراهم آورده بود.
برجام تغییر نگاه خارج به ایران و اقتصاد ایرانی است
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه با تاکید بر تغییر نگاه سرمایه گذاران خارجی به ایران افزود: برجام تغییر نگاه خارج به ایران و اقتصاد ایرانی است و ما باید قدر این تغییر نگرش را بدانیم.این کارشناس بازار سرمایه به لزوم ایجاد زمینه مناسب برای حضور سرمایه در داخل کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به اعتمادی که به اقتصاد ایران شده است باید قدر این فرصت را بدانیم و زمینه را برای جذب سرمایه فراهم کنیم.وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران خارجی با توجه به برخورد ما با سرمایه‌گذاران داخلی به بازار ما اعتماد کرده و به سرمایه گذاری در اقتصاد ما می‌پردازند افزود: اکنون دیده می‌شود که سرمایه‌گذار داخلی با توجه به اینکه شرایط و زمینه را برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کرده‌اند به فکر استفاده افتاده است و می‌خواهد سهم و سود از این شرایط ببرد. عباس هشی به توضیح وضعیت توزیع سهام در بازار سرمایه پرداخت و گفت: هم اکنون بیش از 90 درصد فعالین بازار سرمایه حقوقی‌ها هستند و سهم اشخاص در این بازار بسیار کم است. این کارشناس بازار سرمایه با ناچیز خواندن سهم حقیقی‌ها آن را نزدیک به 10 درصد دانست و افزود: تعداد کمی از اشخاص هوش ماندن در بازار سرمایه را دارند و سرمایه زیادی از طرف این افراد در بازار سرمایه در گردش نیست.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X