ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زن روزهای سخت باشید

زن روزهای سخت باشید

همشهری آنلاین/ زندگی ما آدم‌ها مثل قایقی است که بر امواج دریا قرار گرفته؛ گاهی آن بالاها و در اوج سیر می‌کند و گاه پایین‌تر می‌آید و حتی ممکن است به گل بنشیند و زمینگیر شود.
این بالا و پایین‌ها در واقع خاصیت زندگی مادی ما انسان‌هاست و از آن گریزی نیست. یکی از مواردی که در زندگی هر کدام از ما ممکن است پیش بیاید مشکلات مالی، ورشکستگی ویا بیکاری مرد خانه است. چنین مشکلاتی علاوه بر اینکه بحران شدیدی در درآمد خانواده و گذران روزمره آن ایجاد می‌کنند، تبعات رفتاری و خلقی و روانشناختی گسترده‌ای برای اعضای خانواده و به‌خصوص زن و شوهر به همراه دارند. شاید برای شما هم سؤال باشد که در چنین مواردی، خانم خانه چه کاری می‌تواند انجام دهد تا خانواده از این بحرانی که در زندگی به‌وجود آمده، بهتر و با آسیب کمتری گذر کند زیرا حمایت شما می‌تواند تأثیر غیرقابل انکاری داشته باشد.

موقعیتی سخت برای مرد خانه
در فرهنگ ما، بخش بزرگی از شخصیت و هویت هر مردی به‌عنوان پدر و همسر در خانواده در چارچوب نقش نان آور خانه و تأمین‌کننده هزینه‌های خانواده شکل گرفته. حالا که همسر شما به هر دلیلی درگیر مشکلات مالی شده، بیکار یا ورشکست شده، بخش بزرگی از شخصیت او دچار آسیب و خدشه شده است. مرور گذشته و عواملی که باعث به‌وجود آمدن این شرایط شده، تلاش برای حل مشکل، سرزنش خود، ناامیدی، احساس شکست، نگرانی از وضعیت آینده خانواده و هزاران فکر دیگر در این موقعیت، افکار همسر شما را احاطه کرده و به‌معنای واقعی او را مستاصل کرده‌است. در چنین شرایطی قطعا او بدخلق، افسرده، بی‌حوصله، تحریک پذیر و عصبانی خواهد شد و با کوچک‌ترین اتفاقی از کوره در خواهد رفت. مهم‌ترین کاری که شما در این شرایط می‌توانید بکنید، درک شرایط و مراعات حال اوست. سعی کنید رفتار و موقعیت او را درک کنید و به جای اینکه با رفتار و گفتار و غرولند و... باری روی بارهای او شوید، در کنار او باشید و لااقل برای مدتی رفتارهای عصبی، بی‌حوصلگی و بدخلقی‌های او را با مهربانی و مدارا تحمل کنید.

دنیا هنوز به آخر نرسیده!
بله، همسر شما از کار بیکار شده یا دچار مشکلات شدید مالی شده، شما دیگر نمی‌توانید مثل گذشته پول خرج کنید، دیگر از لباس‌های رنگ و وارنگ و رستوران رفتن و خریدهای اضافی خبری نیست. ممکن است ناچار شوید بخشی از سرمایه‌های زندگیتان را بفروشید، جمع و جورتر خرج کنید یا حتی زیر بار قرض بروید. همه این شرایط نباید باعث شود فکر کنید که دنیا به آخر رسیده و دیگر امیدی نیست. هنوز هم موارد زیادی برای شکرگزاری و سپاسگزاری از نعمت‌های خدا در زندگی شما وجود دارد. همین که همسرتان را دوست دارید، همین که همسرتان به شما عشق می‌ورزد، اینکه سالم هستید، اینکه خدا به شما فرزندانی داده و آنها هنوز در کنار شما سالم و سلامت هستند، همه نعمت‌ها و زیبایی‌هایی است که با وجود همه مشکلات در زندگی شما وجود دارد. انسان‌های زیادی هستند که آرزوی داشتن همین شرایط به ظاهر سخت شما را دارند. ناامید نشوید و مراقب باشید که دچار سیاه بینی و افسردگی نشوید، فراموش نکنید در زندگی دنیایی همه‌‌چیز، به جز مرگ و بیماری که ما قدرتی در برابر آن نداریم، با تدبیر و مدیریت و تلاش و صبر و البته توکل قابل تغییر و در دسترس است. سعی کنید زیبایی‌های زندگی را به‌خاطر داشته باشید و به همسرتان هم گوشزد کنید. ابراز رضایت از داشته‌ها و دیدن زیبایی‌های زندگی از طرف شما و صبرو توکل‌تان تا حدود زیادی روی همسرتان هم اثر می‌گذارد و تحمل و تدبیر او برای حل این بحران را بیشتر می‌کند.

شرایط را مدیریت کنید
بزرگ‌ترین کمکی که در این شرایط می‌توانید به‌خود و همسرتان بکنید، تلاش برای مدیریت دقیق‌تر و صرفه‌جویانه در زندگی است. این کاری است که شما به‌عنوان خانم و مادر خانه می‌توانید از جایگاهی بسیار مناسب آن را انجام دهید. در واقع اگر مرد خانه بخواهد در این شرایط مدیریت مالی صرفه‌جویی‌ها را بر عهده بگیرد، باید به‌عنوان تأمین‌کننده معاش خانواده دائما سرافکنده شود و خجالت بکشد و از شما و بچه‌ها بخواهد که کمتر هزینه کنید، شما اما از جایگاه مادری و همسری می‌توانید با صرفه‌جویی و دقت در هزینه‌ها، همراهی و درک درست خود را از شرایط نشان داده و باعث آرامش همسرتان شوید. سعی کنید هزینه‌ها را مدیریت کنید. خرید لباس برای خود و بچه‌ها را حتی‌الامکان عقب بیندازید و هنگام خرید هم سعی کنید گزینه‌های ارزان‌تر را در سبد خریدتان بگنجانید. جست‌وجو کنید و مرکز خریدهای ارزان‌تر را پیدا کنید.هزینه‌های تفریحی و فانتزی مثل خوردن غذا در بیرون از خانه و رفتن به رستوران و کافی‌شاپ و... را حذف کنید یا به حداقل برسانید. اگر اعضای خانواده وعده ظهر را در خارج از خانه هستند، به جای تهیه غذا از بیرون، سعی کنید غذای خانگی مهیا کنید. مهمانی‌های پرهزینه را با نگاهی تازه و به‌صورت ساده و صمیمی برگزار کنید. دقت کنید که در این شرایط شما نقش مهمی هم در مدیریت تقاضاهای مالی بچه‌ها دارید و باید سعی کنید شرایط خانواده را به آنها هم منتقل کرده و هزینه‌های مربوط به آنها را نیز کاهش دهید.

توکل داشته باشید
اینکه نگاه شما و همسرتان به مسائل مالی و سختی‌های زندگی چگونه است، نقش مهمی در عکس‌العمل شما دارد. خداوند در سوره طلاق فرموده: « و او را از راهی که گمان نمی‌برد روزی می‌دهد و کسی که بر خدا توکل نماید او برایش کافی است مسلّما خداوند رساننده فرمان و تحقق بخشنده اراده خویش است همانا خداوند برای هر چیزی اندازه‌ای قرار داده است». اگر بپذیرید که روزی ما در این زندگی بر عهده خداست و او ما را فراموش نمی‌کند و باز اگر بپذیرید اوست که با سختی‌ها و رنج‌ها ما را در این دنیا آزمایش می‌کند و مانند آهنی که چکش می‌خورد و شکل می‌گیرد، زیر بار مشکلات و سختی‌ها تربیت می‌کند، آنگاه سختی و بحرانی را که برای شما پیش آمده بسیار راحت‌تر تحمل می‌کنید. به خدا توکل کنید و برای گذراندن این سختی و ابتلا و امتحانی که در معرض آن قرار گرفته‌اید از خود او کمک بخواهید. حتما از راه‌حل‌هایی مثل نذر هم استفاده کنید. لازم نیست نذر شما از نظر ریالی زیاد باشد، مهم نیت و نوع نگاه شماست. همچنین از صدقه دادن غافل نشوید، پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند:«صدقه بر روزی صدقه دهنده می‌افزاید.»

حامی مردتان باشید
به‌دلیل مشکل بزرگ مالی و کاری که برای همسر شما به‌وجود آمده، او اکنون به‌شدت تنها، خسته، آسیب‌پذیر و عصبی است. در این شرایط سخت، شما به‌عنوان شریک زندگی باید سعی کنید با تمام وجود و بدون مضایقه از همسرتان حمایت کنید و این را به او اثبات کنید که در هر شرایطی در کنار و همراه او هستید. توصیه‌های خاله‌زنکی اطرافیان و باورهای غلط را کنار بگذارید. اگر پس انداز نقدی دارید، طلا یا سکه‌ای را برای روز مبادا کنار گذاشته‌اید، الان همان روز مباداست. بدون مضایقه آن را در اختیار همسرتان بگذارید و اجازه دهید بخشی از مشکلات یا هزینه‌‌های زندگی را با آن رفع و رجوع کند. باید دقت کنید که در این شرایط همسر شما به‌شدت حساس است و کوچک‌ترین رفتار حاکی از ترحم، گوشه و کنایه یا فخر فروشی از طرف شما با پاسخ شدید و غیرمنتظره او همراه خواهد شد. توصیه ما این است که اگر درآمدی دارید و حتی اگر پیش از این نحوه هزینه کردن آن را خودتان مدیریت می‌کردید حالا همان ابتدای‌ماه کل پول را در اختیار همسرتان بگذارید و اجازه بدهید او خودش این مبلغ را مدیریت و هزینه کند. همچنین دقت کنید که دلیل این شرایط هرچه که باشد، حتی اگر شما آن را قبلا پیش‌بینی کرده باشید یا به همسرتان گوشزد کرده باشید، الان وقت طعنه و یادآوری و سرکوفت زدن در این زمینه نیست. سرزنش و تکرار مکررات گذشته کمکی به حل شرایط نمی‌کند و تنها رابطه شما و همسرتان را تیره و تار می‌کند.

این نیز بگذرد
مطمئن باشید شرایط به همین منوال نمی‌ماند. بالاخره مشکلات از هر راهی که آمده باشند، از همان راه هم می‌روند و اوضاع خوب می‌شود؛ شاید حتی بهتر از قبل. در این میان قوی بودن شماست که می‌ماند. بسیاری از کسانی که به موقعیت‌های شغلی و مالی بسیار خوب رسیده‌اند از بستر یک شکست بزرگ، ورشکستگی یا بیکاری برخاسته‌اند و شروعی دوباره داشته‌اند. مهم این است که شما در کنار همسرتان و با مدیریت بحرانی که برای خانواده‌تان به‌وجود آمده، شرایط را برای اینکه همسرتان برای یک شروع جدید مهیا شود هرچه سریع‌تر آماده کنید. هرچقدر همراهی و همکاری شما بیشتر باشد، همسرتان سریع‌تر می‌تواند خودش را پیدا کند و به شرایط عادی برگردد و تدبیر و انرژی لازم را برای یک شروع تازه به‌دست بیاورد. چند سال دیگر را درنظر بگیرید. زمانی که در موقعیتی آرام و ایمن، به گذشته خود و خانواده‌تان نگاه می‌کنید و سختی‌های امروز، به خاطره‌های دیروز تبدیل شده‌اند. ایمان داشته باشید که به‌زودی این نیز بگذرد.

مشکل همسرتان را در بوق نکنید
این کاملا قابل درک است که شما هم تحت فشار بوده و نگران آینده و مسائلی که پیش روی خانواده قرار دارد باشید و حتما وسوسه می‌شوید تا گوشی تلفن را بردارید و مادر و خواهرتان را در جریان مشکلات همسرتان بگذارید. ممکن است دلتان بخواهد دوست صمیمی‌تان را از مشکلات‌تان باخبر کنید یا وسوسه‌های دیگری از این دست. در چنین شرایطی باخبر شدن خانواده و اطرافیان نه‌تنها کمکی به شما نمی‌کند بلکه تنها فشار روانی روی همسرتان را افزایش می‌دهد. پس لطفا خودتان را کنترل کنید و با رازداری و عدم‌اطلاع دادن این مشکل به اطرافیان فرصت مناسب برای تدبیر و مدیریت شرایط بحرانی را برای خانواده و همسرتان فراهم کنید. مگر اینکه مطمئن باشید منتقل کردن مشکل مورد نظر به خانواده‌ها می‌تواند در عبور از بحران به شما و همسرتان کمک کند و فقط یک درد دل نخواهد بود.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده