ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مهم‌ترین دلیل آرایش نامتعارف زنان چیست؟

مهم‌ترین دلیل آرایش نامتعارف زنان چیست؟

طنین یاس/ یک جامعه شناس، علت اصلی آرایش‌های نامتعارف زنان را از خود بیگانگی فرهنگی دانست و گفت: از خود ریختگی فرهنگی، کم شدن نظام ارزش‌های سنتی ، تهاجم فرهنگی و هجوم شبکه‌های ماهواره‌ای از مهم‌ترین دلایل روایج اینگونه آرایش ها در جامعه است.
دکتر امان الله قرایی مقدم، آرایش های نامتعارف برخی زنان و مردان در اجتماع را ناشی از الگوبرداری‌های غلط دانست و گفت: متاسفانه امروزه به دلیل الگوبرداری‌های غلطی که از جانب رسانه‌های بیگانه اعمال می‌شود، شاهد بیشتر شدن اینگونه آرایش های نامتعارف از طرف زنان و حتی مردان در اجتماع هستیم .

این جامعه شناس و استاد دانشگاه تصریح کرد: آرایش زنان در طول تاریخ مطرح بوده است و سابقه‌ای دیرینه آرایش‌های مختلف زنان و مردان در جوامع گوناگون وجود دارد و این در حالی بوده است که این آرایش‌ها بسته به منطقه زندگی و یا طبقه اجتماعی و یا جوامع خاص متفاوت بوده است اما نکته حائز اهمیت در این است که همین آرایش نیز در جامعه مورد نظر معمول و رایج محسوب می‌شده است.

قرایی مقدم اظهار کرد: الگوهای غلطی که امروزه به جوانان ارائه می‌شود نظیر گروه‌های موسیقی رفتار و تیپ‌های برخی ورزشکاران، بازیگران و افرادی از این دست که محبوبیتی بیش از افراد عادی در اجتماع دارند، سبب برخی انحرافات در این زمینه برای جوانان و نوجوانان گردیده است .

وی گفت: این آرایش‌های نامتعارف موجب شده است تا ایران از کشورهای پُر مصرف در زمینه لوازم آرایش محسوب شود و در برخی موارد به آرایش‌های نا متعارف و زننده مبدل گردد .

وی علت این امر را از خود بیگانگی فرهنگی مطرح کرد و خاطر نشان کرد: از خود بیگانگی فرهنگی و یا خود ریختگی فرهنگی، کم شدن نظام ارزش‌های سنتی ، تهاجم فرهنگی و هجوم شبکه‌های ماهواره‌ای، سریال‌ها و فیلم‌ها و ... همه و همه در این امر دخیل هستند .

قرایی به نقش خانواده در تربیت فرزندان از همان سنین کودکی تاکید کرد و گفت: خانواده مهمترین نهاد اجتماعی است که در نقش‌پذیری و الگوسازی درست در نهاد فرزندان نقش به سزایی را از دیر باز داشته و دارا ست .

این جامعه شناس و استاد دانشگاه از نقش آموزش و پرورش درمرحله بعد، سخن به میان آورد و افزود: این نهاد از جمله مهمترین مجموعه‌هایی است که در شکل گیری و تربیت فرزندان که همان جوانان آینده هستند تاثیر به سزایی دارد.

قرایی مقدم، از کم بودن عزت نفس زنان محجبه در فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها سخن به میان آورد و گفت : زنان و دخترانی که نقش مذهبی پر رنگی دارند کمتر در نقش های کلیدی رسانه دیده می‌شوند و همین مسئله به نوعی و از جنبه‌ای سبب کم شدن عزت نفس این گروه از زنان و دختران در جامعه شده است .

این جامعه شناس تاکید کرد: آگاه سازی و مجاب نمودن جوانان به مراتب سخت‌تر از مجبور کردن آنان به هر امری است چرا که در مجاب کردن فرد در معرض تاثیرات عمقی و درونی و باطنی ارزش‌های فرهنگی خود قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در مجاب کردن فرد به علت تاثیرات عمیق تصمیم گیری‌های درست را موجب می‌شود و فرد از بسیاری از آسیب‌ها مصون می‌ماند که جوان می‌تواند با دید باز و هوشمندانه به سراغ مسئله می‌رود .

این جامعه شناس تاکید کرد: سریال‌های خوب و برنامه‌هایی که در بالا بردن بینش و آگاهی افراد نقش داشته باشند در هر چه خنثی شدن نقشه‌های دشمنان در زمینه‌های فرهنگی بسیار موثر خواهند بود و این تنها راه سازنده در این خصوص است .

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده