ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: تلاش اصلاح‌طلبان برای مذاکره با صداوسیما

آرمان نوشت: تلاش اصلاح‌طلبان برای مذاکره با صداوسیما

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

یک جریان سیاسی ریشه‌دار و انقلابی به واسطه عملکرد خود و همچنین افراد شاخص و تاثیرگذاری که دارد اقبال عمومی وسیعی را در سطح جامعه به خود جلب کرده است. اقبالی که دست کم این جریان را تبدیل به یکی از دو جریان سیاسی اصلی کشور نموده است. این جریان به صورت گفتمانی « 8 سال» و به صورت خودمانی «26سال » از عمر 37ساله انقلاب را تا همین امروز با رای مستقیم و قاطع مردم در راس قوه مجریه بوده است. در یک مجلس اکثریت مطلق و در اکثر مجالس دیگر نیز حضور پررنگ داشته است. اکنون نیز رئیس قوه مجریه با حمایت مستقیم این جریان توسط مردم انتخاب و مشغول به کار شده است. انتخابی با رای 20میلیونی در خرداد سال92. در همان خرداد 92 اما جریان دیگری نیز با همه توان تلاش کرد وارد میدان شده و عرصه را برای ادامه حضور در راس قوه مجریه برای خود فراهم نماید. جریانی که به اقدامات تندروانه‌اش در فضای سیاسی کشور معروف شده و نماینده‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری تنها حامی ادامه وضعیت سابق در عرصه‌های اقتصادی، داخلی و به ویژه بین‌المللی بود و حامیانش از همه ابزار‌های خود برای غلبه بر رقبا استفاده می‌کرده و می‌کنند. گفتمانی که در نهایت تنها چهار میلیون رای کسب کرده و لااقل در کسب اعتماد اکثریت رای‌دهندگان ناکام ماند. در این میان اما با بررسی برنامه‌های صدا‌وسیما به عنوان رسانه ملی با نهایت شگفتی درمی‌یابیم مدیران و برنامه‌سازان این رسانه بیشتر در سمت و سوی همان گروه حداقلی قرار دارند و بالعکس رویگردان از پرداختی هرچند ناچیز نسبت به گروهی هستند که حائز آرای اکثریت مردم در پنج‌دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین دو دوره نخست‌وزیری شده‌اند. در ادبیات سیاسی گروه اول را اصولگرایان بخصوص از نوع جبهه پایداری و گروه دوم را اصلاح‌طلبان خطاب می‌کنند.

بودجه هزار میلیارد تومانی!


بخش مهمی از بودجه سالانه صدا‌وسیمای ایران هر سال در قانون بودجه کل کشور و از محل درآمدهای عمومی دولت مشخص و تامین می‌شود. در لایحه بودجه که سالانه توسط دولت جهت تصویب به مجلس ارائه می‌شود بودجه اختصاص یافته به صدا‌وسیما نیز لحاظ می‌شود. بودجه‌ای که در حقیقت در معنای سنتی و عرفی خود از «بیت‌المال» تامین می‌شود. بودجه‌ای که در حقیقت متعلق به همه شهروندان بوده و قرار است برای خود شهروندان نیز هزینه شود. سهم صدا‌وسیما از بودجه سال جاری «هزارمیلیارد تومان» است. بودجه‌ای که از خزانه عمومی اختصاص می‌یابد تا این رسانه در حقیقت وظیفه ملی خود را به انجام رساند. بودجه کلانی که البته باز هم مورد اعتراض جدی مدیران ارشد سازمان صدا‌وسیما واقع شده است و سیدتقی سهرابی مدیرکل روابط عمومی صدا‌وسیما از نیاز به بودجه‌ای سه‌هزار میلیاردی برای سال مالی جاری حرف زده است. حال آنکه با توجه به تامین این بودجه کلان از سوی دولت اما منتخب مردم از نحوه پوشش سخنانش توسط صدا‌وسیما انتقاد دارد. مدیران سازمان در حالی به بودجه هزار میلیارد تومانی معترض‌اند که صدا‌وسیما بیشتر فرصت‌ها را در اختیار مخالفان دولت منتخب حتی در مباحث اساسی و حساسی مانند مساله برجام می‌گذارد. این بودجه در حالی از محل درآمد‌های عمومی به صدا‌وسیما اختصاص می‌یابد که اصلاح‌طلبان به عنوان یکی از جریان‌های اساسی سیاسی در کشور و نماینده بخش مهمی از دیدگاه‌ها و سلایق اجتماعی
سهم خود را در برنامه‌های رسانه ملی بسیار کمرنگ و ناچیز می‌دانند.

جلسه اصلاح‌طلبان با رئیس صداوسیما

اصلاح‌طلبان اما بار دیگر برای حل یک مشکل به سراغ تعامل از طریق مذاکره و گفت‌وگو رفته‌اند. در همین راستا روز گذشته رئیس کارگروه رایزنی و تعامل شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: «به احتمال قوی تا یک هفته آینده جلسه‌ای را با رئیس سازمان صداوسیما یا یکی از معاونان وی خواهیم داشت.» حجت‌الاسلام محسن رهامی درباره جلسه با مسئولان صداوسیما در گفت‌وگویی با ایلنا گفته است: «برای این جلسه درخواست رسمی نداشته‌ایم اما به‌طور غیرمستقیم این خواسته را دوستان با مسئولان صداوسیما مطرح کرده‌اند و جلسه‌ای با رئیس سازمان یا معاونان وی در دستور کارمان قرار دارد.» وی با اشاره به این مطلب که ما هم به تشکیل جلسه و هم به نتایج جلسه امیدوار هستیم، ادامه داد: «این جلسه که با رایزنی‌ها و روابط هماهنگ شده است به احتمال قوی طی هفته آینده برگزار می‌شود.» رهامی در توضیح انتظارات اصلاح‌طلبان از سازمان صداوسیما هم اظهار کرد: «صداوسیما در تبلیغات و موضع‌گیری؛ کل جریان را مورد تبلیغ منفی قرار می‌دهد. این سازمان تا آن‌جا که ممکن است باید چنین رفتارهایی را کاهش دهد و موضع بی‌طرفی را در دستور کار خود قرار دهد.» رئیس کارگروه رایزنی و تعامل شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به اینکه ما از صداوسیما انتظار حمایت از اصلاح‌طلبان را نداریم، تصریح کرد: «اتخاذ موضعی بی‌طرف برای ما کفایت می‌کند. فضای صداوسیما باید به گونه‌ای تغییر کند که بر گذشته اصلاح‌طلبان تاکید نداشته باشد.» حال باید منتظر بود و دید آیا این مشی تعاملی اصلاح‌طلبان با پاسخ مناسب از سوی مدیران رسانه ملی مواجه خواهد شد یا خیر؟

* آرش عسکری

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X