ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جوان نوشت: برجام‌های چند‌گانه و ادامه دشمنی‌های امریکا با ایران

جوان نوشت: برجام‌های چند‌گانه و ادامه دشمنی‌های امریکا با ایران

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم بحث مذاکره و حل مشکلات ایران و امریکا در حوزه‌های مختلف یکی از مهم‌ترین محورهایی بوده است که از سوی برخی محافل و جریان‌های خاص در حوزه سیاست خارجی مطرح شده است، از همین رو بود که پس از توافق هسته‌ای بحث برجام 2 و 3 به خصوص در حوزه‌هایی همچون مسائل منطقه‌ای مطرح شد.
مقام معظم رهبری در سخنانی صریح به شدت با موضوع برجام‌های 2و3 و... به مخالفت پرداخته و آن را خلاف منافع ملی کشورعنوان کردند. در این میان آنچه قابل توجه به نظر می‌رسد ضرورت توجه به تاریخ دشمنی امریکا با ایران است و اینکه چرا دشمنی امریکا با ایران به هیچ عنوان محدود به مسائل فوق نخواهد شد. مروری بر تاریخ و اظهار نظرهای مقامات امریکایی این مطلب را نشان می‌دهد که جریان دشمنی امریکا با ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه به پایان نخواهد سید.

دشمنی تا ابد
قدرت، توازن‌سازی، بازدارندگی، توان وارد کردن ضربه اول متعارف، مشروعیت و اقتدار ایران نه برای حوزه اندیشه‌ای امریکایی‌ها پوشیده است و نه برای نخبگان سیاسی – نظامی این کشور. امریکایی‌ها به‌واسطه توافق هسته‌ای به‌دنبال مهار این ظرفیت‌ها و ابعاد قدرت سیاسی ایران بودند. سیاست مهار ایران از اوان شکل‌گیری انقلاب اسلامی جزو دستور کارهای امریکایی‌ها برای کنترل ایران بوده است. کارتر، ریگان، کلینتون، بوش‌ها و نسخه به روز شده آنها یعنی اوباما، همه و همه از این سیاست بهره جسته‌اند. به‌عنوان یک نمونه نیکلاس برنز، معاون وزیر خارجه‌ امریکا در زمان جورج بوش که در مذاکرات هسته‌ای با ایران نیز حضور داشت، با بیان اینکه استراتژی امریکا در قبال ایران باید فشار از طریق مذاکرات باشد، می‌گوید: «باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا و جانشین او یا حتی جانشین رئیس‌جمهور بعد از اوباما، باید تلاش کنند قدرت ایران را در منطقه مهار کنند. . . بنابراین ما باید قدرت دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی خود را برای انسداد ایران در شرایط فعلی و مهار قدرت این کشور در منطقه در سال‌های آینده به کار بریم. . . استراتژی مؤثرتر و هوشمندانه‌تر، فشار به آنها از طریق مذاکرات است.»

فشار اقتصادی همچنان جزو راهبرد‌های امریکا برای فشار بر ایران است
امریکایی‌ها به‌خوبی می‌دانند که به‌واسطه فشار سیاسی توان کنترل ایران را ندارند و نخواهند داشت، لذا «هجوم به اقتصاد ایران» را به‌عنوان راه جدیدی برای مهار ایران تصویر کرده‌اند. این موضوع زمانی برای آنها محاسبه‌پذیر می‌شود که در داخل ایران نسبت به آن حساسیت نیز وجود داشته باشد.
همین محاسبه‌پذیر کردن کنترل اقتصادی، پروژه تحریم‌ها را برای امریکایی‌ها جذاب کرد. برای مثال رئیس «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در خصوص مهار ایران بر آن است که امریکا و کنگره این کشور به‌عنوان مخالفان توافق با ایران باید با هجوم، بهره‌برداری اقتصادی ایران را کند کنند.» به همین دلیل است که امریکایی‌ها روی فشار اقتصادی بر جمهوری اسلامی ایران محاسبات فراوانی داشته‌اند. اهمیت این موضوع در ذهنیت امریکایی‌ها تا حدی است که معتقدند با استفاده از این فشارها ایران را وادار به مذاکره کرده‌اند، برای مثال باراک اوباما بعد از انتشار بیانیه مطبوعاتی لوزان در نطق خود چندین بار ادعا کرد که «تحریم‌ها به‌تنهایی نمی‌توانست برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند اما ایران را مجبور کرد که به میز مذاکره بازگردد.»
در موردی دیگر سامانتا پاور نماینده امریکا در سازمان ملل در تاریخ 15 فوریه یعنی 26 بهمن 1394 در سرزمین‌های اشغالی بیان داشت: «بازگشت خودکار تحریم‌ها در حالت فرضی شکست توافق هسته‌ای یکی از تمهیدات «به‌شدت بی‌سابقه» در توافق هسته‌ای است.» وی ادامه داد «با این بند، حق «وتو» از اعضای دائم شورای امنیت، از جمله چین و روسیه برای جلوگیری از بازگشت تحریم‌ها سلب شده است.»

ممنوعیت تجاری با ایران همچنان باقی است
یکی دیگر از ابزارهای امریکا برای مهار ایران پروژه بالا بردن ریسک سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در صورت سرمایه‌گذاری در ایران است. در اثنای توافق ایران و 5+1 شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی خارجی انتظار گشایش فضای اقتصادی ایران برای ورود و سرمایه‌گذاری در این کشور را داشتند اما برای اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری خود با یک مانع مواجه شدند و آن‌هم بیم مجازات امریکا به‌واسطه سرمایه‌گذاری در ایران بود. امریکایی‌ها حتی بعد از اجرای برجام نیز از وجود تحریم‌های خود علیه ایران در رسانه‌ها سخن به میان آوردند و با استفاده از این ابزار تلاش کردند خطر سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را برای شرکت‌های خارجی تبدیل به یک توهم کنند، برای مثال باراک اوباما یکم آوریل یعنی 13 فروردین 1395 در حاشیه نشست امنیت هسته‌ای واشنگتن اظهار داشت: «ممنوعیت‌های تجاری امریکا، به‌استثنای موارد محدود پابرجا هستند. ما هم اجرای قاطعانه تحریم‌های مربوط به تروریسم، نقض حقوق بشر و برنامه‌های موشکی ایران را ادامه می‌دهیم.»
وی همچنین خطاب به ایران اظهار داشت: «وقتی آنها موشک بالستیک با شعارهایی برای نابودی اسرائیل شلیک می‌کنند، این شرکت‌ها را مشوش می‌کند. برخی خطرهای ژئوپلتیک وجود دارند که وقتی آنها (شرکت‌ها) می‌بینند این اتفاق دارد می‌افتد، تشدید می‌شوند. اگر ایران به ارسال موشک به حزب‌الله ادامه بدهد، این کار شرکت‌ها را مضطرب می‌کند.»
در همین خصوص رویترز با برشمردن بسیاری از تحریم‌هایی که علیه ایران باقی ‌مانده است، این‌چنین درصدد پر کردن ایده ریسک سرمایه‌گذاری در ایران است؛ «بسیاری از تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران پابرجا باقی می‌مانند، به‌طور ویژه تحریم‌هایی که علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وضع شده‌اند.»
میدل ایست آنلاین با بیان اینکه «تحریم‌های اولیه و اصلی علیه ایران هنوز باقی مانده است» در خصوص موضوع باقی ماندن تحریم‌های اصلی و اولیه علیه ایران بیان می‌دارد: «منظور از تحریم‌های اولیه به جای مانده در خصوص برنامه هسته‌ای ایران نیست بلکه به موضوع تروریسم و حقوق بشر ایران مربوط می‌شود.»

رفتار ایران باید تغییر کند
این البته، همه آرزوهای مقامات امریکایی نیست. پرده‌ دیگری از این آرزوها را می‌توان در اظهارنظرهای اخیر آنان مشاهده کرد. باراک اوباما، در سخنرانی سال 2015 خود در سازمان ملل، به‌صراحت اعلام کرد: «شعار مرگ بر امریکا در ایران شغل ایجاد نمی‌کند و برای ایران امنیت نمی‌آورد.» جان کری، وزیر امور خارجه‌ امریکا نیز در پاسخ به این پرسش خبرنگار بی‌بی‌سی که «به نظر شما دو طرف نه‌فقط ایران باید چه بکنند که فضا برای بهبود روابط ایجاد شود؟»، گفت: «فکر می‌کنم همه می‌توانند با تغییر لحن و کم کردن از شعارها شروع کنند. اول از همه شعار مرگ بر امریکا و مرگ بر اسرائیل. داشتن نقشه‌ای برای نابودی اسرائیل به این روند کمکی نمی‌کند.»
همچنین «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور امریکا بامداد شنبه دوم آوریل یعنی 14 فروردین 1395 در یک کنفرانس خبری در حاشیه نشست امنیت هسته‌ای واشنگتن ضمن اشاره به محدودیت‌هایی که برای ایران در خصوص مبادلات تجاری با جهان وجود دارد، عنوان کرد: «ایران تاکنون متن توافق را رعایت کرده است، اما روح توافق، مستلزم این است که ایران به جامعه جهانی و شرکت‌ها سیگنال‌هایی بفرستد مبنی بر اینکه اقدام به انجام طیفی از اقدامات تحریک‌آمیزی که شرکت‌ها را هراسان می‌کند، نخواهد کرد.»
وی در همین نشست در خصوص پافشاری‌اش برای تغییر رفتار ایران اشاره کرد:«ایران باید آن چیزی که هر کشور دیگری در دنیا می‌فهمد را درک کند و آن اینکه شرکت‌ها می‌خواهند جایی بروند که احساس امنیت بکنند؛ جایی که شاهد مناقشات گسترده نباشند؛ جایی که بتوانند مطمئن باشند مبادلات طبق روال معمول انجام می‌شوند و این هم سازگاری‌ای است که ایران باید آن را انجام دهد.»
وی چند ماه پیش‌تر نیز از این سیاست سخن گفته بود، آنجایی که در مصاحبه با وب‌سایت میک بیان داشت: «باید دوره گذار در ایران داشته باشیم؛ دوره گذاری که شاید تدریجی باشد. در این گذار مردم باید درک کنند فریاد مرگ بر امریکا یا انکار هولوکاست در میان رهبران ایران یا تهدید به نابودی اسرائیل یا تسلیح حزب‌الله موجب نفرت جامعه جهانی از ایران می‌شود و من می‌توانم تضمین کنم، لحظه‌ای که رژیم ایران از این لفاظی‌ها و رفتارها دست بکشد، متناسب با اندازه، منابع و استعدادش با او برخورد می‌شود و قدرت و نفوذ او در دنیا افزایش خواهد یافت. این مطلبی است که من به تحقق آن امیدوارم و این امر تغییر در سیاست و رهبری ایران را می‌طلبد؛ طرز تفکری متفاوت در نسبت با برخورد با دیگر کشورهای دنیا علی‌الخصوص ایالات‌متحده و شاید این نسل همان است که قادر به وقوع چنین امری است.»

*مهدی پورصفا

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X