ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سندرز و ایران؛ مروری بر مواضع رقیب کلینتون در حزب دموکرات

سندرز و ایران؛ مروری بر مواضع رقیب کلینتون در حزب دموکرات

شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

حقیقتا یکی از متفاوت‌ترین نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در طول تاریخ این کشور است. در مبارزات انتخاباتی سال ٢٠٠٩، باراک اوباما به‌عنوان سناتوری معرفی می‌شد که مخالف حمله نظامی آمریکا به افغانستان و عراق بود. در آن زمان و پس از هزینه‌هایی که مردم آمریکا به دلیل مواضع جنگ‌طلبانه جورج دبلیو بوش پرداخت کرده بودند حضور سناتوری مخالف با این جنگ‌ها یک خصوصیت مثبت محسوب می‌شد. برنی سندرز هم همانند باراک اوباما مخالف جنگ‌های آمریکا در خاورمیانه بوده است. سناتور ٧٥ ایالت ورمونت که مهم‌ترین رقیب هیلاری کلینتون در حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال است در سال‌های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۲ علیه قطع‌نامه‌های صادر‌کننده مجوز استفاده از زور علیه عراق رأی داد و با اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ مخالفت کرد. رویکرد دولت اوباما نسبت به ایران مثبت بود و برای بسیاری از تحلیلگران ادامه رویکرد اوباما و عمل‌کردن به توافق‌نامه ایران و ١+٥ «برجام» اهمیت زیادی دارد. درحال‌حاضر در دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون پیشتاز هستند، اما دو نامزد دیگر هم در این رقابت‌ها حضور دارند که این دو را تعقیب می‌کنند. «برنی سندرز»، نامزد دموکرات در حالی که تا چند ماه پیش کمتر کسی شانسی برای معرفی او به‌عنوان نامزد انتخابات آتی ریاست‌جمهوری از سوی حزب دموکرات قائل بود با پیروزی‌های اخیرش شانس زیادی به‌دست آورده است و در آستانه انتخابات سرنوشت‌ساز هفته آینده ایالت نیویورک با امید بیشتری به این انتخابات می‌نگرد. نکته قابل مهم در مورد برنی سندرز این است که در میان نامزدهای مطرح انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، او مثبت‌ترین مواضع را در مورد ایران داشته است. وب‌سایت پولیتیکو در گزارشی در مورد سندرز نوشت: او از آن سیاست‌مدارهایی است که می‌توان آنان را از نظر فنی قابل قبول، اما بسیار نامتعارف خواند. افلاطون در کتاب «آپولوژی»، سقراط را به خرمگسی تشبیه کرده بود که اسب کرخت سیاست آتن را آزار می‌دهد و از خواب غفلت بیدار می‌کند. قطعا برنی سندرز را نمی‌توان با سقراط که فیلسوفان، او را اولین شهید راه حقیقت می‌دانند، مقایسه کرد. اما جالب اینجاست پافشاری سندرز در به‌چالش‌کشیدن سیاست‌مداران آمریکایی باعث شده به او لقب خرمگس اجتماعی بدهند. او از زمان ورودش به مجلس، سیاست‌مدارهای جمهوری‌خواه و دموکرات را به دریافت حمایت‌های مالی‌ از طرف اشخاص و شرکت‌های ثروتمند متهم کرده.او اولین کسی است که در ۴۰ سال نماینده‌ای مستقل در سنای آمریکا بوده است. فیدل کاسترو را سیاست‌مداری می‌دانند که بیشترین سخنرانی‌های طولانی‌مدت را در طول تاریخ به نام خود ثبت کرده اما برنی سندرز هم ظاهرا اهل بخیه است و خوب سخنرانی می‌کند. او در سال ۲۰۱۰ پشت تریبون رفت و به مدت هشت‌
ساعت‌و‌نیم سخنرانی کرد تا بلکه بتواند مانع از ادامه پیداکردن سیاست‌های مالیاتی جورج بوش شود. او معتقد بود این سیاست‌ها به نفع ثروتمندان است و باعث افزایش شکاف طبقاتی در آمریکا می‌شود. این قبیل رویکرد‌های سندرز اگرچه شباهت زیادی به پوپولیست‌ها دارد اما برنی سندرز با پوپولیسم فاصله معناداری دارد. سندرز در مطبوعات، سوسیالیست توصیف می‌شود. او خود را یک سوسیالیست دموکرات می‌داند و سوسیال‌دموکراسی مدل اسکاندیناوی را ستوده است. یکی از بزرگ‌ترین دلایل متفاوت‌بودن برنی سندرز همین است که او قصد دارد رئیس‌جمهور بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کشور سرمایه‌داری جهان شود و درعین‌حال با سرمایه‌داری مخالف است. او بار‌ها در سخنرانی‌های خود سیاست‌مداران را به پایان‌دادن به سرکشی‌های طبقه‌ میلیاردر آمریکا دعوت کرده است.

یهودی مخالف اسرائیل
سندرز یهودی ‌الاصل است، اما یکی از منتقدان جدی رژیم اسرائیل است و بیش از اکثریت سیاست‌مداران آمریکا طرفدار حقوق فلسطین است و با زیاده‌خواهی‌های اسرائیل مخالفت می‌کند. او در خانواده‌ای یهودی در محله بروکلین شهر نیویورک متولد شد و بسیاری از بستگانشان را در جریان هولوکاست از دست داد. در دهه‌ها‌ی ۶۰ و ۷۰ میلادی در ضدیت با جنگ و حمایت از حقوق مدنی سیاه‌پوستان فعال بود و در تظاهرات سال ۱۹۶۳ واشنگتن شرکت داشت. او در زمان جنگ ویتنام خواهان کنار گذاشته‌شدن از خدمت اجباری به خاطر ملاحظه‌های اعتقادی شد، اما درخواست او زمانی بررسی و نهایتا رد شد که به‌خاطر سنش از اعزام به خدمت معاف شده بود. سندرز اولین‌بار در سال ۱۹۷۱ قدم به عرصه سیاست گذاشت و از طرف حزب «اتحادیه آزادی» که تفکراتی سوسیالیستی و ضدجنگ داشت در انتخابات مجلس ایالتی ورمونت نامزد شد. البته او در آن رقابت شکست خورد و در ادامه هم چند بار از رسیدن به مقام فرمانداری بازماند. او به سیاست‌های اجتماعی کشورهای اسکاندیناوی مانند بیمه‌ درمانی همگانی و مرخصی باحقوق برای کسانی که تازه صاحب فرزند شده‌اند، علاقه‌مند است و از مجانی‌شدن مؤسسات آموزش عالی‌ حمایت می‌کند. در سال ۱۹۸۵، تالار شهر برلینگتون میزبان سخنرانی نوآم چامسکی درخصوص سیاست خارجی بود. سندرز در سخنرانی خود در معرفی او، چامسکی را به‌عنوان «یک صدای صریح و مهم در برهوت حیات روشنفکری در آمریکا» تحسین کرد و گفت او از «خوشامدگویی به شخصی که فکر می‌کنم همگی‌ به او افتخار می‌کنیم، خشنود است».سندرز در کمپین انتخاباتی خود برخلاف نامزدهای دیگر به جای حامیان مالی بزرگ، از حمایت‌های کوچک طبقات متوسط و کارگر آمریکایی برای تأمین هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی بهره می‌برد. براساس جدیدترین نظرسنجی‌ها؛ اختلاف‌ آرای کلینتون و سندرز در آستانه انتخابات مقدماتی نیویورک اندک است و این احتمال وجود دارد که او به یکی از نامزد‌های نهایی انتخابات آمریکا تبدیل شود.

 مصدق در مناظره دموکرات‌ها
یکی از جنجالی‌ترین اظهارنظر‌های سندرز به ایران مربوط است؛ او در یکی از مناظره‌ها در مقابل هیلاری کلینتون از لزوم عادی‌سازی روابط با ایران سخن گفت. در این مناظره که به میزبانی شبکه تلویزیونی «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» برگزار شد و طرفین سیاست‌ خود درباره روابط احتمالی واشنگتن و تهران را شرح دادند، در حالی هیلاری کلینتون از ایران به‌عنوان حکومت «حامی تروریسم و عامل بی‌ثباتی منطقه» نام برد که دولت بعدی آمریکا نباید درصدد عادی‌سازی فوری روابط با ایران باشد. سندرز در بهمن‌ماه سال گذشته در میانه مناظره انتخاباتی با هیلاری کلینتون، با به‌زبان‌آوردن نام دکتر محمد مصدق، خود را تیتر رسانه‌های ایرانی کرد و هیجان زیادی در میان ناظران ایرانی‌ به وجود آورد. در جریان این مناظره که بخش عمده‌ای از آن به سیاست خارجی اختصاص داشت، سندرز از کودتای ٢٨ مرداد ١٣٣٢ سخن گفت؛ سندرز گفت در آن زمان، آمریکا در سرنگونی نخست‌وزیری که به شکل دموکراتیک انتخاب شده بود، مشارکت کرد و محمدرضا شاه را به ایران برگرداند و چندین سال بعد، به دلیل همین وقایع در ایران انقلاب شد. البته سیاست خارجه مسئله‌ای است که برای هیلاری کلینتون اهمیت ویژه‌ای دارد، چراکه مهم‌ترین سابقه او در قوه ‌مجریه، تصدی وزارت امور خارجه آمریکا در دوره اول ریاست‌جمهوری باراک اوباما است و گویا در جریان مجادله بر سر سیاست خارجی هم کلینتون علاقه ویژه‌ای به صحبت درباره ایران دارد.

برنی علیه بنیامین
بسیاری از بیانیه‌ها و سخنرانی‌های سندرز در انتقاد از سیاست‌های نتانیاهو نوشته شده است. روزنامه پولتیکو دراین‌باره در گزارشی نوشته بود دیدگاه‌های سندرز درباره اسرائیل آدم را دچار حیرت و سردرگمی می‌کند. رد دعوت یهودیان برای شرکت در اجلاس سالانه آیپک، از جمله آخرین اقدامات در مخالفت با رژیم اسرائیل از سوی سندرز است. او بارها از حقوق فلسطینی‌ها حمایت کرده و خواستار تشکیل کشور مستقل فلسطینی شده بود. سندرز به‌تازگی در مصاحبه با روزنامه نیویورک دیلی‌نیوز گفت: اسرائیل در جنگ آخر خود علیه نوار غزه بیش از ١٠‌هزار فلسطینی را کشت و ویرانی بسیاری به ‌بار آورد. هنگامی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌‌وزیر اسرائیل، در کنگره آمریکا درباره پرونده هسته‌ای ایران با نمایندگان صحبت کرد، برنی سندرز نخستین سناتور آمریکایی بود که سخنرانی نتانیاهو را بایکوت کرد. روزنامه جروزالم‌پست چندی‌پیش در گزارشی نوشت: «بیش از ٧٠ درصد یهودیان اسرائیل، هیلاری کلینتون را بر هر نامزد دیگری در رقابت‌های کنونی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا ترجیح می‌دهند و حامیان سندرز در میان یهودیان اسرائیل حتی به یک درصد هم نمی‌رسند، درحالی‌که او به‌راستی یهودی است.

*نزهت امیرآبادیان

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X