ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چامسکی: ادعای لزوم توسل به زور علیه ایران در صورت نقض برجام باوری غلط و نامتعارف است

چامسکی: ادعای لزوم توسل به زور علیه ایران در صورت نقض برجام باوری غلط و نامتعارف است

خبرگزاری صدا و سیما/ نوام چامسکی زبان شناس، مفسر و تحلیلگر سیاسی در گفتگو با شبکه تلویزیونی تله سور تصریح کرد اظهار نظرهای گسترده مبنی بر اینکه آمریکا حق دارد در صورت مشاهده نقض توافق هسته ای توسط ایران برضد این کشور به زور متوسل شود، یک باور غلط و نامتعارف است.

به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صداوسیما ، چامسکی در گفتگو با ابی مارتین خبرنگار شبکه تله سور در پاسخ به این پرسش که طیف سیاسی آمریکا بسیار افراطی شده است نامزدهای انتخاباتی آمریکا همگی درباره مبارزه با تروریسم، مواضع آمریکا درباره آمریکای لاتین، تحریم های ضد ایرانی اتفاق نظر دارند و چرا واقعا هیچ نامزد ضد جنگی در آمریکا به رغم اجماع نظر عمومی درباره این مسئله وجود ندارد، گفت طیف سیاسی آمریکا به طرز عجیب و غیر متعارفی به سمت راست گرایی کشیده شده است و می توان طیف سیاسی کنونی را در آمریکا از افراد میانه رو تا راست افراطی توصیف کرد.

حزب جمهوریخواه دیگر یک حزب سیاسی متعارف و عادی نیست و بسیار افراطی تر از ارزش های حزبی گام برمی دارد. از بیست سال پیش بسیاری از مفسران سیاسی ، حزب جمهوریخواه آمریکا را یک حزب افراطی توصیف کرده اند که سیاست های پارلمانی و جمع گرایانه را کنار گذاشته است. در پی دوره گرایش به سمت ارزش های نئولیبرالیستی هر دو حزب اصلی آمریکا به سمت راست گرایش پیدا کرده اند. با این حال حزب محافظه کار جمهوریخواه پا را فراتر از طیف های حزبی گذاشت و خود را در خدمت منافع گروههای افراطی قدرتمند و ثروتمند قرار داد. اگر به مناظره های اولیه نامزدهای حزب جمهوریخواه در انتخابات آتی نگاهی بیندازید هیچ نامزدی که ذره ای مشخصات منطق گرایی در وی دیده شود اصلا جایی در رقابت ندارد. این افراد باید برای جلب آراء به گروههای دیگر روی بیاورد که آنها نیز از نظر سیاسی انسجام لازم را ندارند.

چامسکی گفت دموکرات ها نیز به سمت راست متمایل شده اند و می توان آنها را جمهوریخواهان میانه رو توصیف کرد. درست است که طیف سیاسی در آمریکا اکنون بسیار گسترده است اما این گستردگی بسیار عجیب و نامتعارف است. درباره نامزدهای ضد جنگ نیز باید بگویم اگر اوباما را یک نامزد ضد جنگ تلقی کنیم وی جنگ عراق را یک اشتباه استراتژیک توصیف کرد. ژنرال های شوروی سابق نیز در اوایل 1990 میلادی جنگ در افغانستان را یک اشتباه استراتژیک توصیف می کردند بنابراین کاری که اوباما کرد انتقاد از جنگ نبود. اوباما در حال حاضر در حال پیگیری یک برنامه جهانی تروریستی است که پیش از این اصلا تصور آن وجود نداشت. برنامه هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا یک برنامه بی سابقه به شمار می رود و سئوالی که به طور گسترده مطرح می شود این است که آیا قصد کشتار گسترده غیرنظامیان را دارد؟ این درست مانند این است که افراد را ترور کنیم به این خاطر که شاید یک روز به ما آسیب بزنند . به عنوان مثال اگر بگوییم ایران آمریکاییها را می کشد که مبادا آنها روزی به ایران آسیب بزنند یا بالعکس ، استدلال درستی نخواهد بود و دقیقا مانند مطالبی است که سردبیران در نیویورک تایمز و واشنگتن پست می نویسند و خواستار بمباران ایران می شوند تا اینکه مبادا یک روز ایران در آمریکا کشتار راه بیندازد. آیا ما این استدلال را می پذیریم، خیر.

وی گفت متاسفانه این ایده که ما حق داریم از خشونت و زور استفاده کنیم به طور گسترده ای در طیف سیاسی آمریکا مورد پذیرش قرار گرفته است. درباره توافق هسته ای ایران باید بگویم تقریبا همه از جمله رییس جمهور، رهبران سیاسی و مفسران رسانه ها، مفسران صلح طلب تقریبا به اتفاق می گویند اگر ما به طور یکجانبه با کمترین اقدام نقض کننده توافق هسته ای از سوی ایران مواجه شویم حق داریم از اقدام نظامی استفاده کنیم. به نظر من این اظهار نظر از نظر قوانین بین المللی به شدت عجیب و نامتعارف است با این حال کل طیف سیاسی آمریکا معتقدند که این استدلال درست است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X