ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جوان نوشت: بهانه‌گیری انتخاباتی دولت در پرداخت یارانه پولدارها

جوان نوشت: بهانه‌گیری انتخاباتی دولت در پرداخت یارانه پولدارها

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

درحالی دولت مدعی حذف ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر یارانه‌بگیر در سال ۹۴ است که اخبار رسیده حکایت از نوعی ابهام در آمار سازمان هدفمندی دارد، به طوری که به گفته یک منبع آگاه دولت در سال گذشته در بهترین حالت، فقط یارانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را قطع کرده است و اغلب حذف‌شدگان از لیست دریافت یارانه، قشر متوسط جامعه بودند نه مرفهین.
گفته می‌شود که دخل و خرج هدفمندی با هم میزان نیست، به عبارت دیگر همه درآمدهای حاصل از گران شدن حامل‌های انرژی را یارانه‌های نقدی بلعیده و علاوه برآن دولت نیز از درآمدهای خودش به اصطلاح، دستی یک چیزی در دخل گذاشته تا بتواند سر ماه یارانه نقدی مردم را بپردازد، البته نه سر وقت، بلکه با تأخیر چند روزه.
از سه سال پیش قرار بود با پیاده شدن اقشار مرفه از قطار یارانه‌ها‌، این دخل و خرج با هم بخواند اما دولت با وجود تکلیف قانونی هر سال، زیر بار حذف یارانه اقشار پر‌درآمد نمی‌رفت و ابراز نارضایتی از این وضع همیشه نقل محافل دولتی بود، یک بار یارانه شد قصه پر‌غصه معاون اول رئیس‌جمهور، بار دیگر «وزیر اقتصاد، پرداخت یارانه نقدی را مصیبت عظمای دولت لقب داد و در آخر نیز ۴۵ هزار تومان شد سوهان روح وزیر نفت. اما چرا دولت به رغم تکلیف قانونی و با این همه نارضایتی‌ها، راضی به حذف یارانه کامل اقشار پردرآمد نشد‌؟»

براساس این گزارش، دولت در سال‌های نخست شروع به کارش، می‌گفت سامانه آماری دقیق ندارد که مرفهین را شناسایی کند ، اما از سال گذشته با جمع‌آوری ۴۰ سامانه آماری‌، مدعی است که توانسته ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از اقشار مرفه را شناسایی و یارانه نقدی‌شان را قطع کند که البته همین آمار حذف‌شدگان نیز ابهام دارد. به گفته یک منبع آگاه با حساب سر انگشتی می‌توانیم به ابهام یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از یارانه‌بگیرانی که از لیست حذف شده‌اند، برسیم.
دولت اعلام کرده، پارسال به ۷۵ میلیون نفر یارانه پرداخته‌، از طرفی جمعیت کشور حدود ۷۹ میلیون نفر است یعنی ۴ میلیون نفر پارسال یارانه نگرفتند، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نیز از قبل انصراف داده‌اند که اگر این رقم را از ۴ میلیون نفری که سال گذشته یارانه نگرفته‌اند، کم کنیم، نشان می‌دهد که در سال ۹۴، فقط یارانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر حذف شده است که اغلب از طبقه متوسط جامعه بودند تا مرفهین.
علاوه براین، ادعای دولت مبنی بر اعتراض یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و بازگرداندن آنها به لیست یارانه‌بگیران نیز صحت ندارد، چراکه پاسخ سازمان هدفمندی به معترضین این بود: اگر بیمار صعب‌العلاج در خانواده‌تان دارید با ارائه مدارک پزشکی، می‌توانیم یارانه نقدی‌تان را برقرار کنیم در غیر این صورت شما مستحق دریافت یارانه نیستید و.... این در حالی است که بسیاری از مرفهین که حساب بانکی‌شان پر است و صاحب املاک متعدد می‌باشند همچنان یارانه نقدی می‌گیرند. اکنون برای سال جدید مجلس تصویب کرده که یارانه نقدی سه دهک اول درآمدی که درآمد ماهانه‌شان بیش از ۳ میلیون تومان است، قطع شود تا هم یارانه افراد کم درآمد ادامه پیدا کند و هم قصه پر‌غصه دولت به سر برسد اما دولت باز هم مخالف حذف یارانه سه دهک مرفه جامعه است و سخنگوی دولت معتقد است که این مصوبه مجلس قابلیت اجرا ندارد و صرفنظر از استرس و اضطرابی که به آحاد جامعه وارد می‌شود، امکان حذف ۲۴ میلیون یارانه‌بگیر را نداریم و...
اما اینکه دولت با ۴۰ سامانه آماری نمی‌تواند تعداد دقیق اقشار پردرآمد را شناسایی کند و به قول خودش به حساب مردم سرک بکشد، خودش معمای بزرگی است که هنوز کسی نتوانسته پاسخ دهد.

عبدی: بهانه‌جویی در آستانه انتخابات
دکتر بیژن عبدی، پژوهشگر اقتصادی معتقد است دولت‌ها، هر آنچه که به نفعشان است، پیگیری می‌کنند و دولت حساب‌های بانکی افراد را بررسی می‌کرد، درصد خطاهایش پایین می‌آمد. وی می‌گوید: انتخابات نزدیک است و از آنجایی که دولت می‌خواهد کمتر در جامعه سر و صدا بشود، قطعاً با هر نوع گرانی و حذف یارانه نقدی مقابله می‌کند و به عبارت دیگر بهانه‌جویی‌های دولت، به دلیل نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری است. وی می‌افزاید: در تمام کشور‌ها، دولت‌ها حساب‌های بانکی را چک می‌کنند و در ایران نیز هیچ مانع قانونی ندارد، چراکه کارمندان و حقوق‌بگیران که مشکلی با چک حساب بانکی‌شان ندارند، به استثنای مرفهینی که ممکن است از این موضوع نگرانی داشته باشند. وی می‌افزاید: دولت این موضوع را به تابو تبدیل کرده و با تعاریف عجیب و غریب از شناسایی ثروتمندان سر باز می‌زند.
دکتر پرویز دلداده جاوید نیز معتقد است دولت به دلیل ملاحظات سیاسی حذف یارانه سه دهک درآمدی را قبول نمی‌کند و با بهانه‌جویی‌های مختلف به دنبال حفظ محبوبیت خود در میان اقشار مختلف جامعه است.
بنا بر این با توجه به انتقادات قبلی دولت در خصوص پرداخت یارانه نقدی و مخالفت اخیرش با حذف سه دهک، شاید هم فلسفه دیگر وجود دارد و به قول اقتصاد‌دانان انتخابات پیش رو، دست و بال دولت را بسته است.
چون دو سال پیش که هنوز این ۴۰ سامانه به هم وصل نشده بود و آمار دقیق در اختیار دولت نبود وزیر اقتصاد اعلام کرده بود که ۱۰ میلیون نفر از پر‌درآمد‌ها شناسایی شدند، چطور اکنون شناسایی کار مشکلی شده است. اگر دولت به صورت تقریبی بپذیرد که از هر ۱۰ نفر ۳ نفر وضع مالی‌شان روبه‌راه است، ۲۴ میلیون نفر از جمع یارانه‌بگیران حذف بشوند، یارانه به ۵۵ میلیون که نیاز دارند می‌رسد، یعنی ۷۰ درصد جامعه.
این تکلیفی است که مجلس امسال شفاف‌تر از سال‌های قبل به دوش دولت گذاشته تا آنچه که دولت پیشتر شعارش را داده بود به عملیاتی شدن نزدیک بشود. باید منتظر بود و دید که دولت راضی می‌شود امسال قانون را اجرا کندو یارانه مرفهین را به بخش تولید و اشتغال بدهدیا اینکه نه، همچنان باید منتظر شنیدن گله‌های شخص اول تولید صنعتی، وزیر صنعت و تجارت باشیم که از نبود اعتبار در کارگاه‌های تولیدی گله‌مند است و می‌گوید: ما که نتوانستیم حتی تخصیص یارانه صنعت را هم از نوبخت بگیریم.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده