ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس بنیاد فردوسی شناسی: شاهنامه شاهکاری هویت ساز و فرهنگ ساز است

به گزارش ایرنا، محمد جعفر یاحقی پنجشنبه شب در آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فرودسی در سالن حکیم جرجانی یاسوج افزود: نه تنها مردم ایران، بلکه آریایی ها از چین، مدیترانه، قفقاز، تاجیکستان، افغانستان و دیگر ممالک اسلامی بر دیرینگی و غنی بودن فرهنگ شاهنامه بر خود می بالند.
وی با بیان اینکه شاهنامه، فرهنگ فارسی را در ایران زنده کرده است، گفت: تا پیش از شاهنامه، زبان ایرانی ها پهلوی بود و در عین حال شاهنامه تلفیقی از دیانت و ملیت است.
یاحقی، سیال بودن ارزشهای اخلاقی و فرهنگی شاهنامه را متناسب با شرایط زمانی از اعصار گذشته تاکنون یادآور شد و افزود: شاهنامه نه تنها با فرهنگ دینی ما تعارضی نداشت، بلکه این کتاب سترگ، غنی از آموزه های اخلاقی و دینی است.
وی گفت: پس از بسم الله الرحمن الرحین، به نام خداوند جان و خرد بزرگترین کلام سپاس آمیزی است که به برکت نام خداوند به شاهنامه در نزد اهل معرفت جلوه ی معنوی خاصی داده است.
یاحقی به گفتار شاهنامه در مدح پیامبر (ص) و مولا علی (ع) اشاره کرد و افزود: ترویج روح یکتاپرستی و پاکی و دیگر ارزشهای اسلامی، انسانی و اخلاقی، بیانگر نقش کم نظیر شاهنامه در تفویت فرهنگ ایرانی و اسلامی است.
استاد دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: آئین های بزرگداشت فردوسی، فرصتی است تا ارزشهای نهفته در شاهنامه را که میراث غنی از فرهنگ، تمدن و خصال نیکوی انسانی است، احیا و در فرهنگ غنی این مرز و بوم نهادینه شود.
استاد دانشگاه فردوسی افزود: فردوسی تنها متعلق به خراسان نیست؛ بلکه همه ایران، خراسان است و خراسان و فردوسی به همه این مرز و بوم تعلق دارد و همه ایران، میراث دار فرهنگ شاهنامه است.
عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران، حضور پرشور جوانان و بانوان یاسوجی در آیین بزرگداست شاهنانه را یک نقطه قوت دانست و افزود: حفظ روح آرمانی و حماسی شاهنامه در جامعه، نیازمند پیوند نسل جدید با این گنجینه حکمت ها و اندرزهاست.
یک استاد دانشگاه نیز تلفیق تمدن ایرانی و اسلامی را یکی دیگر از شاهکارهای شاهنامه دانست و افزود: روح حماسی و خودباوری برگرفته از شاهنامه در دل زندگی مردم زاگرس نشین بویژه کهگیلویه وبویراحمد جاری است.
«بهروز یزدان پناه» وجود نام های متعدد برگرفته از شاهنامه و برجسته بودن آئین های شاهنامه خوانی در کهگیلویه وبویراحمد را برگرفته از تعلق خاطر مردم این دیار با فرهنگ غنی شاهنامه برشمرد.
وی، کهگیلویه بویراحمد را سرزمین حماسه و مقاومت خواند و افزود: روح حماسی و نام های حماسی چون گردنه بیژن، تل خسرو، تل زالی و فراوانی نام های شاهنامه در این استان، بیانگر دیرینگی پیوند فرهنگی مردم این منطقه با شاهکار فردوسی است.
یزدان پناه، بزرگداشت حکیم ابولقاسم فردسی را فرصتی برای پاسداشت مقام کسانی دانست که به فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی خدمت کرده اند و بر لزوم ایجاد بنیاد پژوهشی مفاخر ملی در کهکیلویه وبویراحمد تأکید کرد.
رئیس انجمن شاهنامه خوانی کهگیلویه وبویراحمد، شاهنامه را شالوده فرهنگ غنی فارسی دانست و افزود: شاهنامه سرشار از مفاهیم ارزشمند، پرمعنا و ناشناخته است که پرداختن به آن، به تقویت فرهنگ غنی ایرانی اسلامی کمک می کند.
وی،احیای ارزشهای انسانی و آموزهای اخلاقی شاهنامه را گام مؤثری در جهت پرورش باورهای اجتماعی و ارزشهای والای انسانی و نیز تقویت روح حماسی و جوانمردی دانست و افزود: داستان های پندآموز و عبرت انگیز شاهنامه همواره تازگی خود را در گذر تاریخ حفظ کرده و بر شیرنی آن افزوده است.
یزدان پناه گفت: در چهار شهر یاسوج، گچساران، سی سخت و دهدشت برنامه شاهنامه خوانی با استقبال پرشورمردم این دیار هفتگی برگزار می شود.
«محمدعلی جاوید» شهردار یاسوج نیز در این آئین، گفت: حامل پیام پدر کم سواد خود هستم که به جوانان سفارش کرده است؛ غیرت و دلاوری را از بهرام قهرمان باغیرت شاهنامه که برای بازپس گیری تازیانه اش جان خود را از دست داده، الگوی بگیرند.
این جشنواره که استقبال کم نظیر مردم فرهنگ دوست یاسوج را در پی داشت، با اجرای برنامه های شاهنامه خوانی، موسیقی محلی و نقالی خوانی همراه بود.
شبد**6162**1504

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X