ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ماهی و حبوبات پیشتاز بیشترین افزایش قیمت خوراکی‌ها در استان فارس

بازا ماهی فروش های اهواز براساس گزارش بانک مرکزی در فرودین‌ماه ۹۵ «ماهی و حیوانات دریایی» با ۲۸ درصد و «سبزی و حبوب» با ۲۴.۴ درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال گذشته پیشتاز بیشترین افزایش قیمت در بین گروه خوراکی‌ها در استان فارس هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، براساس گزارش بانک مرکزی ایران شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران (شاخص تورم) در فروردین‌ماه 1395 به عدد 235.9 رسید که نسبت به ماه قبل معادل 0.5 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 7.4 درصد افزایش یافته است.

شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در فرودین‌ماه 95 در اکثر استان‌های کشور با افزایش همراه بوده است اما در استان‌های اصفهان و هرمزگان ثابت بوده و در استان‌ آذربایجان غربی معادل 0.1 درصد، چهار محال و بختیاری معادل 0.6 درصد و سیستان و بلوچستان معادل 0.3 درصد کاهش داشته است.

بیشترین میزان افزایش متعلق به استان کهگیلویه و بویر احمد با 1.6 درصد و کمترین آن مربوط به استان مازندران با 0.1 درصد افزایش بوده است.

براساس این گزارش شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری استان فارس در فرودین‌ماه 95  عدد 248.7 اعلام شده که نسبت به ماه گذشته 0.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته درصد  9.4 درصد افزایش داشته است.

در ماه مورد بررسی شاخص بهای گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در مناطق شهری استان فارس به عدد 262.6 رسید که نسبت به ماه گذشته 2.2 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 4.8 درصد افزایش داشته است.

ماهی و حبوبات پیشتاز بیشترین افزایش قیمت خوراکی‌ها

در گروه  خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها ماهی و حیوانات دریایی با 28 درصد، انواع سبزی، حبوب و فرآورده‌های سبزی با 24.4 درصد و نمک و ادویه، سس‌ها و چاشنی‌ها و ترکیبات خوراکی با 24.3 درصد بیشترین افزایش قیمت و گوشت با 1.4 درصد، روغن‌ها و چربی‌ها با 2.1 و خوراکی‌ها با 4.8 درصد کم‌ترین افزایش قیمت را نسبت به ماه مشابه سال گذشته داشته‌اند. میوه و خشکبار نیز نسبت به ماه مشابه سال گذشته 17.5 درصد کاهش قیمت داشته‌اند.

شاخص بهای دخانیات در فرودین‌ماه امسال 246.4 بوده که نسبت به ماه گذشته 0.8 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهش 0.6 درصدی داشته است.

در فرودین‌ماه 95 شاخص بهای پوشاک و کفش در مناطق شهری این استان 325.7 اعلام شد که نسبت به ماه گذشته افزایشی نداشته و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 7.9 درصد افزایش داشته است.

شاخص بهای مسکن، آب، برق و سایر سوخت‌ها نیز در ماه مورد نظر  205.8 اعلام شد که نسبت به ماه گذشته 0.4 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 13.2 درصد افزایش یافته است.

شاخص بهای اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه نیز 282.5 بوده است که نسبت به اسفندماه 0.1 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 3.7 درصد افزایش داشته است.

شاخص بهای بهداشت و درمان نیز در فروردین‌ماه 95 به عدد 292.7 درصد رسید که نسبت به ماه گذشته تغییر خاصی نداشته و نسبت به ماه مشابه سال قبل 17.8 درصد افزایش یافته است.

در ماه مورد بررسی شاخص بهای حمل و نقل در مناطق شهری استان فارس 246.2 بوده که نسبت به اسفندماه تغییری نداشته و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 10.1 درصد افزایش یافته است.

شاخص بهای ارتباطات نیز 132.6 بوده که نسبت به اسفندماه که 132.5 بوده تغییر خاصی نداشته اما نسبت به ماه مشابه سال گذشته با افزایش 5 درصدی روبه‌رو بوده است.

در فروردین‌ماه 95 شاخص بهای تفریح و امور فرهنگی در نقاط شهری فارس 281 بوده که نسبت به ماه قبل 2.2 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 7.7 درصد افزایش داشته است.

شاخص بهای تحصیل نیز 192.4 بوده که نسبت به اسفندماه تغییری نداشته و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 24.3 درصد افزایش یافته است.

شاخص بهای رستوران و هتل در فرودین‌ماه 289.4 بوده که نسبت به ماه گذشته 0.9 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 9.7 درصد افزایش یافته است. شاخص بهای کالاها و خدمات متفرقه نیز نسبت به اسفند‌ماه 0.6 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 10.2 درصد افزایش داشته است.

در استان فارس به جز شاخص قیمت دخانیات که نسبت به ماه مشابه سال گذشته 0.6 درصد کاهش داشته شاخص قیمت دیگر کالا و خدمات با افزایش روبه‌رو بوده و در واقع سفره خانوار شهری فارس نسبت به سال گذشته گران‌تر شده است به طوری که همچنان تحصیل با 24.3 درصد و بهداشت، درمان با 17.8 درصد و مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها با 13.2 درصد رکوردار بیشترین افزایش قیمت هستند و اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه با 3.7 درصد، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با 4.8 درصد و ارتباطات با 5 درصد کمترین میزان افزایش قیمت را داشته‌اند.

گزارش از ثریا ستاری

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده