ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حمایت اندک از قرارداد تجارت آزاد دو سوی آتلانتیک در اروپا و آمریکا

پرتز 2 رئیس موسسه علم و سیاست برلین از نگرانی‌های روزافزون آمریکایی‌ها و اروپاییان درباره عواقب جهانی شدن و حمایت کم از قرارداد تجارت آزاد دو سوی آتلانتیک موسوم به "تی تی آی پی" در آمریکا و اروپا خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پیمان تجارت آزاد دو سوی آتلانتیک موسوم به "تی تی آی پی" اخیرا به پروژه بحث برانگیزی تبدیل شده است.

در حالی که بسیاری از مقامات مهم اروپایی و آمریکایی از جمله مرکل خواستار انعقاد این پیمان تجاری تا پایان سال جاری میلادی هستند مخالفت ها با این پروژه بخصوص از طرف حمایت کنندگان از مصرف کننده رو به افزایش است.

اخیرا نیز افشای اسناد محرمانه‌ای درباره مذاکرات پیمان تجارت آزاد اروپا ــ آمریکا از طرف موسسه صلح سبز نشان می‌دهد که واشنگتن به‌شدت بروکسل را تحت فشار قرار داده و تضعیف حمایت از حقوق مصرف‌کننده و محیط زیست را مد نظر قرار داده است.

بر اساس اسناد افشاشده ظاهراً دولت آمریکا تهدید کرده است که از تسهیل صادرات برای صنعت خودرو در اروپا جلوگیری می‌کند تا در مقابل، اتحادیه اروپا محصولات کشاورزی بیشتری را از آمریکا خریداری کند.

این اسناد که سازمان صلح سبز آن را در اختیار رسانه ها قرار داده و روزنامه "زوددویچه سایتونگ" آلمان هم  به آن پرداخته است نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها این درخواست فوری اروپا مبنی بر اینکه دادگاه‌های داوری خصوصی بحث بانگیز برای شکایت شرکت‌های دعاوی را با یک مدل عمومی جایگزین کنند رد می‌کند.

این اسناد نشان می دهد که "تی‌تی‌آی‌پی" استانداردهای سابق در حمایت از مصرف کنندگان اروپایی را پایین می‌آورد.

"یورگن کنیرش"، از کارشناسان تجاری سازمان صلح سبز، با اشاره به اسناد فاش‌شده در این باره، از یک کابوس که به‌زودی می‌تواند محقق شود سخن گفته است، به‌خصوص درخواست‌های آمریکا برای کاهش حمایت از مصرف کننده از نظر وی نگران کننده است.

به این ترتیب کارشناسان بخشهای حمایت از مصرف کننده با افشای این اسناد همه نگرانی‌های خود درباره پیمان تجارت آزاد آمریکا ــ اروپا را تأیید شده دیدند.

خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم در همین ارتباط گفتگویی را با دکتر "فولکر پرتز" رئیس موسسه علم و سیاست برلین انجام داده است.

دکتر پرتز در این باره گفت: در اروپا و همچنین آمریکا ترس روزافزونی درباره عواقب جهانی شدن وجود دارد؛ بنابراین حمایت کمی برای پیمان تجارت آزاد دو سوی آتلانتیک یا گام های دیگر برای آزادسازی روابط تجاری و اقتصادی وجود دارد.

وی افزود: حقیقت این است که مذاکرات درباره قرارداد تجارت آزاد اروپا-آمریکا پشت درهای بسته منجر به این می شود که نگرانی ها در این باره که منافع مصرف کنندگان و یا کارگران در سایه این قرارداد احتمالا بتواند نادیده گرفته شود افزایش می یابد.

این کارشناس برجسته آلمانی درباره افشای اسناد صلح سبز نیز گفت: اسناد منتشر شده محتوی چیز جدیدی نیست. این اسناد موضع طرف آمریکایی در مذاکرات را نشان می دهد.

گفتگو: زکیه شریعتمدار طهرانی

انتهای پیام/
 

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده