ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معیار خودکفایی خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد چیست؟

معیار خودکفایی خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد چیست؟

تسنیم/ معاون اشتغال کمیته امداد گفت: معیار خودکفایی کمیته امداد درآمد ماهانه ۸۰۰ هزارتومان برای هر فرد است.

محمد امید با اشاره به اینکه مبحث اشتغال از مهمترین سرفصل‌های کاری کمیته امداد است، گفت: در ملاقاتی که هفته گذشته با مقام معظم رهبری داشتیم ایشان نیز فرمودند در کمیته امداد اصل بر توانمندسازی است.
وی ادامه داد: کار کمیته امداد ایجاد اشتغال‌های کوچک است و ما وارد اشتغال‌های بزرگ نمی‌شویم. ما در زمینه ایجاد اشتغال 4 مرحله را طی می‌کنیم که مرحله نخست آن استعدادیابی مدجویان توسط مشاورین شغلی است. گام دوم آموزش است چرا که اگر فرد مهارت شغلی نداشته باشد در کار وی ایراداتی ایجاد می‌شود و بعد از آن مرحله تزریق مالی را داریم و مرحله آخر بحث نظارت بر طرح‌های اشتغال است.

معاون اشتغال کمیته امداد با اشاره به اینکه هر طرح اشتغال بین دو تا پنج سال مورد نظارت قرار می‌گیرد، گفت: ما به فروش محصولات مددجویان نیز کمک می‌کنیم و در بحث فرش وصنایع دستی محصولات مددجویان تضمینی است و سال گذشته 220 هزار متر فرش به مبلغ 250 میلیارد تومان از مددجویان خریداری شد.
امید خاطرنشان کرد: منابع مالی اشتغال از 4 منبع تأمین می‌شود، یک منابع قرض الحسنه بانک‌ها که در قانون برنامه بودجه دو هزار میلیارد اعتبار قرض الحسنه بانکی پیش بینی می‌شود و 20 بانک عامل دارد که بیشترین رقم‌ها مربوط به بانک ملی و صادرات با 300 میلیارد تومان است. سود کارمزد وامها 4 درصد و سقف پرداختی آن 15 میلیون تومان است. اما از امسال این وام‌ها برای کارآفرینی به 75 میلیون تومان افزایش یافته است و این در صورتی است که هر مددجو بتواند 4 مددجوی دیگر را مشغول به کار کند.

وی تصریح کرد: منبع دوم تأمین منابع اشتغال صندوق اشتغال نیازمندان است که دولت سالیانه از این محل مبلغی را به کمیته امداد می‌دهد و مبلغ آن امسال 120 میلیارد تومان است که تاکنون 20 میلیارد آن تخصیص یافته است. منبع سوم صندوق توسعه ملی است که ما در آن 5 درصد سهم ریالی داریم که مبلغ آن حدود 100 میلیارد تومان می‌شود. و برای ابلاغ آن منتظر مصوبه شورای عالی اشتغال هستیم. منبع چهارم نیز کمک های مردمی است که سال گذشته به مبلغ 50 میلیارد تومان بوده اما در صدد هستیم تا با ایجاد حساب قرض الحسنه برای مردم بخشی از تسهیلات را نیز از این محل پرداخت کنیم.
معاون اشتغال کمیته امداد با اشاره به اینکه آموزش رکن کار کمیته امداد است افزود: سال گذشته 380 مورد آموزش صورت گرفت که تضمین کننده اشتغال بود ضمن اینکه تلاش می‌شود تا آموزش‌ها بازار کار داشته باشند. ما برای کمک به بحث اشتغال به هر کارفرمایی که مددجویان کمیته امداد را مشغول به کار کند تا یک سال حق بیمه کارفرمایی را پرداخت می‌کنیم و همچنین به شرکت‌های کاریابی برای مددجویان به ازای اشتغال هر نفر 400 هزار تومان اختصاص می‌دهیم.

امید همچنین گفت: طی 4 سال گذشته 400 هزار خانواده کمیته امداد خودکفا شدند که اگر امروز جزو خانواده‌های تحت پوشش بودند باید 800 میلیارد تومان کمک بلاعوض و مستمری دریافت می‌کردند. دارایی خانواده‌های خودکفا نیز 4.5 میلیون تومان رأس دام سبک، یک و نیم میلیون رأس دام سنگین، سهم 17درصدی در صنعت حمل و نقل درون شهری و سهم 30 درصدی از قایق‌های صیادی و سهم 16 درصدی از صنایع دستی کشور است. طی چهارسال گذشته امداد از منابع مالی 4 هزار میلیارد تومان دریافت کرده و 1500 میلیارد تومان نیز از سایر منابع داشته است که به واسطه آن 600 هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: امسال از دو هزار میلیارد تومان منابع بانکی هزار میلیارد آن ابلاغ و 250 میلیارد تومان آن وصول شده است و ما امیدواریم بتوانیم ابلاغی خود را تا پایان شهریور به 1500 میلیارد تومان برسانیم. سال گذشته در همین زمان 197 میلیارد تومان وصولی داشتیم و همچنین 96 درصد از منابع بانکی را از بانک‌ها دریافت کردیم و بانک‌های ملی ملت و سپه بیشترین تسهیلات را در اختیار مددجویان قرار دادند.
معاون اشتغال کمیته امدادبا اشاره به اینکه سال گذشته 127 هزار فرصت شغلی در سال گذشته ایجاد شده است، گفت: این رقم با هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار حاصل شده که حداقل پرداختی در این مشاغل 5 میلیون و حداکثر 40 میلیون تومان بوده است و این ارقام برای سال جاری به حداقل 7 میلیون و حداکثر 75 میلیون تومان می‌رسد.
امید همچنین گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌کنیم که 110 خانوار از پوشش کمیته امداد خارج شوند، سال گذشته کمیته امداد 45 درصد از اشتغال کوچک کشور را ایجاد کرد و توانست رتبه نخست را در این زمینه بدست آورد. در صورتی که 55 درصد مابقی در 18 دستگاه دیگر ایجاد شده بود.
وی همچنین از تنظیم سند راهبردی اشتغال کمیته امداد که با سازمان ملل متحد تنظیم شده است خبر داد و گفت: این سند مورد تأیید قرار گرفته است و قرار است الگوی اشتغال کمیته امداد برای کشورهای درحال توسعه با شرایط مشابه کشورما به کار گرفته شود.

معاون اشتغال کمیته امداد افزود: ظرفیت اشتغال کمیته امداد حداقل 300 هزار فرصت شغلی است اما به دلیل کمبود منابع در حد 100 هزار فرصت شغلی باقی می‌ماند و کمبود منابع باعث می‌شود نتوانیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم. ما حدوداً به 7 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که حاضریم به صورت قرض بگیریم وبعد از پنج سال به دولت برگردانیم.
امید با اشاره به اینکه از جامعه خودکفاشده کمیته امداد 37 درصد زن هستند و از این رقم 60 درصد آنها زنان سرپرست خانوار و 40 درصد دختران خانواده کمیته امداد هستند، گفت: معیار خودکفایی در میان خانواده‌های کمیته امداد درآمد ماهانه 800 هزار تومان برای هر فرد است اما میانگین ما درآمد یک میلیون و 500 هزار تومان برای یک خانواده دو تا سه نفره است. خودکفایی در کمیته امداد اجباری نیست و مددجویان باید شرایط روحی این امر را نیز داشته باشند این درصورتی است که بسیاری از زنان مددجو نمی‌خواهند مددجو باشند و از ابتدا به دنبال توانمند شدن هستند. همین موضوع باعث شده میانگین اشتغالزایی برای زنان در کمیته امداد بیشتر از مردان باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما به خانواده‌های خودکفا کارتی به نام کارت همت می‌دهیم و پشتیبانی، حمایت، پرداخت وام و تسهیلات برای آنها ادامه دارد و فقط کمک‌های بلاعوض و مستمری آنها قطع می‌شود. در سال 93 از حدود 100 هزار خانواده که خودکفا شدند حدود سه درصد درخواست بازگشت به پوشش حمایتی را داشتند که غالباً به دلیل یک اتفاق مانند بلایای طبیعی بوده است.
معاون اشتغال کمیته امداد با اشاره به اینکه طرح‌های اشتغال در کمیته امداد بیمه هستند، گفت: از طرح‌های فعال حق بیمه کارکنان 250 طرح را کمیته امداد تقبل می‌کند و 120 هزار طرح نیز توسط خود مددجویان پرداخت می‌شود و سال گذشته 1100 خانواده از طریق بیمه تأمین اجتماعی به مرحله مستمری بگیری رسیده‌اند.

امید در خصوص معوقاتی که در بازپرداخت وام‌های مددجویی وجود دارد گفت: بیشترین معوقات در 4 سال گذشته به 5 درصد هم نرسیده است. ضمن اینکه زنان سرپرست خانوار در استان‌ها که هیچ گونه ضامنی ندارند می‌توانند از امکان ضمانت کمیته امداد بهره مند شوند. تاکنون 10 هزار مورد اجازه ضمانت از طریق کمیته امداد در کل کشور داده شده و به جز یک استان که تاحدودی به مشکل برخورد بقیه وام‌ها توسط خود مددجویان پرداخت شد.
وی در پایان گفت: برای طرح‌های اشتغال کشاورزی بازپرداخت وام‌ها شش ماه یک‌بار و برای طرح های دامپروری به صورت فصلی صورت می‌گیرد ولی اقساط به طور کلی بین 190 تا 250 هزار تومان است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X