ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

راز جمع شدن ثروت!

راز جمع شدن ثروت!

شبستان/ مال دوستی و حرص و آز داشتن در مواجهه با دنیا از صفات مذموم و ناپسندی است که آموزه های دینی انسان را از آن بر حذر داشته اند.
امیرمومنان علی (ع) می فرمایند: «مال دوستى، آرزوها را تقویت مى کند و اعمال را تباه مى سازد.»
همان حضرت (ع) فرموده اند: «مال دوستى، دین را سست و یقین را تباه مى کند.»
و نیز می فرمایند: «هرگاه خداوند سبحان بنده اى را دوست بدارد، مال و ثروت را منفور او گرداند و آرزوهایش را کوتاه سازد. هر گاه خداوند بدِ بنده اى را بخواهد، مال و ثروت را محبوب او گرداند و آرزوهایش را بگستراند.»
پیامبر خدا (ص) می فرمایند: «من از فقر بر شما نمى ترسم. بلکه از فزون خواهى و تفاخر به زیاد داشتن براى شما نگرانم.»
از امام باقر (ع) روایت است که فرمودند: «مردى نزد ابوذر آمد و به او بشارت داد که گوسفندانش زاییده اند و گفت: اى ابوذر! مژده که گوسفندانت زاییدند و زیاد شدند! ابوذر گفت: زیاد بودن آنها مرا خوشحال نمى کند. چون آن را دوست ندارم! مالى را که کم باشد اما بسنده، بیشتر دوست دارم از مالى که زیاد باشد امّا [از یاد خدا] غافل سازد.»
امام صادق (ع) می فرمایند: «از نجواهاى خداوند متعال با موسى (ع) این بود: به ثروت انبوهِ هیچ کس غبطه مخور؛ زیرا ثروت زیاد مایه گناهان زیاد مى شود؛ زیرا حق و حقوقى بر آن واجب مى گردد.»
امام رضا (ع) می فرمایند: «مال و ثروت جمع نشود، مگر با داشتن پنج خصلت: بخل شدید، آرزوى دراز، آزمندى چیره [بر جان]، رسیدگى نکردن به خویشان و برگزیدن دنیا بر آخرت.»
امیرمومنان علی (ع) فرموده اند: «افزودن بر چیزى (تفاخر به زیاد داشتن چیزى) که نه آن براى تو مى ماند و نه تو برایش مى مانى، از بزرگترین نادانى است.»

منابع:
غررالحکم
کنزالعمال
بحارالانوار[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X