راز جمع شدن ثروت!

راز جمع شدن ثروت!

شبستان/ مال دوستی و حرص و آز داشتن در مواجهه با دنیا از صفات مذموم و ناپسندی است که آموزه های دینی انسان را از آن بر حذر داشته اند.
امیرمومنان علی (ع) می فرمایند: «مال دوستى، آرزوها را تقویت مى کند و اعمال را تباه مى سازد.»
همان حضرت (ع) فرموده اند: «مال دوستى، دین را سست و یقین را تباه مى کند.»
و نیز می فرمایند: «هرگاه خداوند سبحان بنده اى را دوست بدارد، مال و ثروت را منفور او گرداند و آرزوهایش را کوتاه سازد. هر گاه خداوند بدِ بنده اى را بخواهد، مال و ثروت را محبوب او گرداند و آرزوهایش را بگستراند.»
پیامبر خدا (ص) می فرمایند: «من از فقر بر شما نمى ترسم. بلکه از فزون خواهى و تفاخر به زیاد داشتن براى شما نگرانم.»
از امام باقر (ع) روایت است که فرمودند: «مردى نزد ابوذر آمد و به او بشارت داد که گوسفندانش زاییده اند و گفت: اى ابوذر! مژده که گوسفندانت زاییدند و زیاد شدند! ابوذر گفت: زیاد بودن آنها مرا خوشحال نمى کند. چون آن را دوست ندارم! مالى را که کم باشد اما بسنده، بیشتر دوست دارم از مالى که زیاد باشد امّا [از یاد خدا] غافل سازد.»
امام صادق (ع) می فرمایند: «از نجواهاى خداوند متعال با موسى (ع) این بود: به ثروت انبوهِ هیچ کس غبطه مخور؛ زیرا ثروت زیاد مایه گناهان زیاد مى شود؛ زیرا حق و حقوقى بر آن واجب مى گردد.»
امام رضا (ع) می فرمایند: «مال و ثروت جمع نشود، مگر با داشتن پنج خصلت: بخل شدید، آرزوى دراز، آزمندى چیره [بر جان]، رسیدگى نکردن به خویشان و برگزیدن دنیا بر آخرت.»
امیرمومنان علی (ع) فرموده اند: «افزودن بر چیزى (تفاخر به زیاد داشتن چیزى) که نه آن براى تو مى ماند و نه تو برایش مى مانى، از بزرگترین نادانى است.»

منابع:
غررالحکم
کنزالعمال
بحارالانوار[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «راز جمع شدن ثروت!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X