ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خوابِ شاهزاده سعودی برای نفت عربستان

خوابِ شاهزاده سعودی برای نفت عربستان

خرداد/ "هفته گذشته، شاهزاده محمد بن سلمان در گفت و گو با نشریه اکونومیست همگان را شگفت زده کرد. او در این مصاحبه از احتمال خصوصی شدن شرکت نفتی بزرگ "آرامکو" سعودی خبر داد.

پری کامک" پژوهشگر برنامه خاورمیانه در بنیاد "کارنگی" به همراه "دیوید لیوینگستون" دیگر پژوهشگر آن بنیاد با انتشار مقاله تازه ای به موضوع خصوصی سازی صنعت نفت عربستان سعودی و تحولات آن کشور در این حوزه پرداخته اند. نویسندگان مقاله باور دارند که شرایط کنونی در آن کشور تحقق رویای خصوصی سازی کامل صنعت نفت را نامحتمل ساخته است.

نویسندگان مقاله از شاهزاده "محمد بن سلمان" پسر ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی و وزیر دفاع جوان سال کنونی آن کشور به عنوان اصلی ترین مرد پشت پرده صنعت نفت عربستان سعودی یاد کرده اند و می افزایند:"هفته گذشته، شاهزاده محمد بن سلمان در گفت و گو با نشریه اکونومیست همگان را شگفت زده کرد. او در این مصاحبه از احتمال خصوصی شدن شرکت نفتی بزرگ "آرامکو" سعودی خبر داد. چنین اقدامی منجر به افزایش رقابت در صنعت نفت جهانی خواهد شد. جمعه گذشته، شرکت ارامکو با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی که واژه ها در آن به دقت انتخاب شده بودند اشاره کرد که بخشی از سهام این شرکت و یا شرکت های پایین دستی برای فروش به مناقصه گذاشت خواهند شد".

نشنال اینترست با اشاره به علل تصمیم اخیر دولت عربستان سعویدی برای خصوصی سازی شرکت ارامکو می نویسد:"سقوط قیمت نفت نشان می دهد که در بلند مدت دولت عربستان سعودی برای مواجه نشدن با بحران های جدی نیازمند خصوصی سازی است. اکنون پادشاهی عربستان سعودی نه دهم درآمدش وابسته به شرکت ارامکو و فعالیت های آن است. شاهزاده محمد اظهار کرده که این تصمیم برای ارتقای شفافیت آرامکو و ریشه کن کردن فساد ذکر شده است. اکونومیست گزارش داده که آرامکو دارای شرکت های تابع فعال در زمینه ساخت ورزشگاه های فوتبال، سیستم گسترده بیمارستان و ناوگان وسایل نقلیه نظامی است و در مجموع 36 هزار کارمند دارد. در سال 2012 میلادی "سیتی گروپ" گزارش داده بود که در صورتی که صادرات نفت عربستان سعودی با افزایش تقاضا رشد کند این کشور ممکن است تا سال 2030 میلادی به یکی از وارد کنندگان نفت تبدیل شود".

تحلیلگران نشنال اینترست اما یکی از موانع پیش روی خصوصی سازی آرامکو را "مخفی بودن" فعالیت های آن شرکت می دانند و می افزاید:"برای سالهای متمادی این شرکت فعالیت مخفیانه داشته و داده های خود را به طور باز منتشر نکرده است. از همین رو درباره موجودی و میزان ذخایر آن تردید ها و شک و گمانه زنی های زیادی وجود دارد. این در حالیست که برای خصوصی سازی شرط نخست وجود سطح قابل قبولی از شفافیت است".

آنان در ادامه متمرکز نبودن قدرت در عربستان سعودی و وجود مراکز مختلف تصمیم گیری را نیز مانعی پیش روی خصوصی سازی صنعت نفت و جذب سرمایه خارجی بیش تر می دانند و می افزایند:"شاهزاده محمد قدرت و تاثیرگذاری زیادی را در یک سال اخیر از زمان جانشینی ملک سلمان کسب کرده است. او وزیر دفاع و رییس شورای سیاستگذاری اقتصادی عربستان سعودی است و یکی از محبوب ترین پسران پدرش محسوب می شود. با این حال، مراکز قدرت در عربستان سعودی یکپارچه نیستند. برخلاف، اردن و مراکش که قدرت قوه اجرایی در دستان یک فرد واحد است قدرت در عربستان سعودی میان مناصب و مقام های رسمی تقسیم شده است و تمرکز قدرت تصمیم وجود ندارد. در آن کشور هم چنین شبکه های غیر رسمی نیز وجود دارند که وابسته به خاندان سلطنتی هستند و نظارت پذیر نبوده اند. به همین خاطر است که خصوصی سازی ارامکو مستلزم شفافیت بیش تر آن شرکت است و این در حالیست که اعضای خاندان سلطنتی احتمالا با این موضوع مخالفت خواهند کرد".

آنان در پایان نتیجه گیری می کنند که اگرچه ممکن است که خصوصی سازی شرکت آرامکو در کوتاه مدت در بخش هایی صورت گیرد اما در دراز مدت احتمال آن بسیار بعید خواهد بود.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X