ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پارلمان جدید قرقیزستان آغاز به‌کار کرد

پارلمان جدید قرقیزستان آغاز به‌کار کرد

فارس/ نخستین جلسه پارلمان جدید قرقیزستان با حضور نمایندگان احزاب منتخب این کشور همراه با ادای سوگند و دریافت نشان نمایندگی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، امروز اولین جلسه اعضای پارلمان جدید قرقیزستان به ریاست «انور ارتیک‌اف» نماینده ارشد ششمین دوره پارلمان برگزار شد.

مطابق با ماده هشتم قانون قرقیزستان، «روند برگزاری اجلاس پارلمان» با اجرای مراسم رسمی تصویب و نمایندگان با ادای سوگند در صحن علنی کار خود را آغاز می‌کنند.
در نخستین جلسه دور جدید پارلمان قرقیزستان «تویغون‌علی عبدالرحیم‌اف» رئیس کمیسیون مرکزی انتخاباتی قرقیزستان با اهدای نشان‌ نمایندگان به اعضای مجلس جدید، اظهار داشت: اعضای مجلس جدید باید جهت انجام اقدامات پربار برای منفعت کشور و مردم قرقیزستان تلاش کنند.

براساس قانون اساسی قرقیزستان، پس از 15 روز از اتمام دوره قبلی پارلمان در اولین نشست مجلس جدید، حزبی که بیش از نصف آراء را به دست آورده و یا در غیر این صورت حزبی که بیشترین رأی را آورده در ائتلاف با احزاب دیگر، نامزدی را برای تصدی مقام نخست وزیری معرفی خواهد کرد.

در ادامه نامزد برگزیده برنامه کاری و ترکیب جدید دولت را به پارلمان معرفی خواهد کرد و سپس رئیس جمهور قرقیزستان در مدت 3 روز فرمان انتصاب سمت نخست وزیری و دولت جدید را صادر خواهد کرد.

روز گذشته کمیسیون مرکزی انتخابات قرقیزستان 120 نامزد را به عنوان نمایندگان پارلمان جدید معرفی کرد: حزب «سوسیال دموکرات» 38 کرسی، حزب «ریسپوبلیکا- آتاژورت» 28 کرسی، حزب «قرقیزستان» 18 نماینده، حزب «انوگو پراگرس» 13 کرسی، حزب «بیربال» 12 و حزب «آتامکن» 11 کرسی را در مجلس به خود اختصاص دادند.

پیش‌بینی می‌شود که ائتلاف اکثریت پارلمان قرقیزستان از 4 حزب تشکیل شود که در این رابطه حزب «سوسیال دموکرات» از طریق نهاد ریاست جمهوری قرقیزستان حق تشکیل ائتلاف پارلمانی را برعهده می‌گیرد.

به نظر می‌رسد که احزاب‌ «سوسیال دموکرات»، «آتامکن»، «قرقیزستان» و «انوگو پراگرس» در ائتلاف اکثریت و احزاب‌ «ریسپولیکا- آتاژورت» و «بیربال» به صورت جداگانه خواهند بود ضمن آنکه «اصیل‌بیک ژن‌بیک‌اف» رئیس قبلی پارلمان نیز سمت خود را حفظ خواهد کرد.

امروز فعالیت نمایندگان دوره پنجم پارلمان قرقیزستان رسما به پایان رسید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده