ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یکدیگر را ببینید

یکدیگر را ببینید

خراسان/ امام رضا(ع): به دیدن یکدیگر روید تا یکدیگر را دوست داشته باشید و دست یکدیگر را بفشارید و به هم خشم نگیرید.
بحارالانوار، ج78، ص 347

آدمی با حضور دیگران طراوت، شادابی و نشاط را در روح و روان خود احساس می کند. روان شناسان به کسانی که دچار افسردگی یا احساس افسردگی شده اند یا از ناکامی در موضوعی یا ارتباطی رنج می برند، توصیه می کنند که شبکه های ارتباطی خود را افزایش دهند. اگر وجود شبکه های ارتباطی انسانی تا این اندازه می تواند در گذر از حال و احساس بد تأثیرگذار باشد، حتما می تواند در پیشگیری یا کاهش درگیری با احساس ناخوش و بد نیز مؤثر باشد.

امام رضا(ع) برقراری ارتباط را بسیار مهم دانسته و بار ها بر این مفهوم و آثار آن تأکید کرده اند. با برقراری ارتباط با کسان و نزدیکان خویش و تقویت این پیوند موجب شکل گیری و افزایش محبت در میان خود می شوید و در نگرانی ها و ناکامی ها کمتر احساس تنهایی می کنید و از وجود پشتیبان هایی دلسوز و مهرورز بهره مند می شوید که خدا می داند این امر در لحظات سخت و تنگنا های آزاردهنده مشکلات و ناکامی ها چقدر می تواند به آدمی کمک کند. برای برقراری ارتباط و تقویت این پیوند ها چه باید کرد؟ امام، اولین و مهم ترین گام را دیدار یکدیگر می دانند.
تمرین کنیم:
1- اعتدال را رعایت کنید. برای این که دیدار با دوستان و نزدیکان به یک عادت خوب و البته متعادل تبدیل شود، باید از هر گونه افراط و تفریطی خودداری کنید. دیدن یکدیگر به معنای آن نیست که وقت و بی وقت با هم قرار بگذاریم و در زندگی عادی دیگران اختلال ایجاد کنیم. با خود قرار بگذارید که قصدتان از عادت کردن به دیدار با دوستان، تنها ایجاد دوستی و محبت است نه نزدیک شدن بی اندازه به دیگران که موجب حرمت شکنی می شود و نمی خواهید آن قدر سرد و بی روح باشید که تنها برای انجام یک کار خوب با آنان ارتباط برقرار کنید. چون برای اثربخش شدن این کار باید با ایمان و باور عمیق آن را انجام دهید. برای این که دیدارتان واقعا اثر محبت به جای بگذارد، باید با میل درونی و اشتیاق به دیدار دوستان و خویشان بروید.

2- برای دیدار اقدام کنید. متناسب با موقعیت و نسبتی که فرد با شما دارد، بیندیشید که بهتر است دیدارتان با هماهنگی قبلی انجام شود یا ناگهانی؟ اگر باید هماهنگی قبلی انجام دهید، بهانه ای برای دیدار پیدا کنید که او را ذوق زده کند! مثلا با یکی از خویشان تان که احتمال می دهید اصلا انتظار چنین رفتاری را از شما ندارد، تماس بگیرید و بگویید: «نشسته بودم و یک دفعه احساس کردم چقدر دلم برایت تنگ شده. آخر می دانی من از فلان ویژگی تو خیلی خوشم می آید» و در این فرصت حتما یکی از ویژگی های مثبت او را بر زبان بیاورید. اثر این کار چیزی شبیه به اعجاز است، امتحان کنید. اگر بهتر است بدون هماهنگی قبلی باشد، هدیه ای بسیار کوچک و ارزان قیمت یا یک شاخه گل یا حتی اگر در خانه خودتان گل در گلدان های کوچک پرورش می دهید یکی از همان گلدان های کوچک را بردارید و به سراغ او بروید، برای انجام این کار به هیچ بهانه جدی فکر نکنید. این کار را در مقیاس های عقلانی پیچیده نبرید. مدیریت را به قلبتان بسپارید که قرار است از این پس محبت بدهد و محبت بگیرد. اگر خجالت می کشید که همین طوری به دیدن او بروید با یکی دیگر از دوستان یا خویشان مشترک هماهنگ کنید و با او بروید. سخت نگیرید، انجام این کار بسیار ساده تر از آن است که فکرش را می کنید.

3- لبخند را فراموش نکنید. حتی اگر میان شما کدورتی، گلایه ای و ... وجود دارد، به خود بگویید آن مسئله تنها یکی از بی شمار موضوعاتی است که بین ما وجود دارد یا تنها یکی از تفاوت هایی است که به طور طبیعی بین انسان ها وجود دارد و شباهت ها و توافق های زیاد دیگری بین ماست. این مسئله را خردمندانه و بزرگ منشانه می توانیم حل کنیم. اگر این گفت و گو را باور ندارید شاید غیرمستقیم اعتراف می کنید که از مدیریت موارد اختلافی بین خود و دیگران خیلی ناتوانید و موضوعات از شما بزرگ تر و قدرتمندترند!

4- به او نگاه کنید. همین طور که لبخند می زنید، حتما به چشم های او نگاه کنید. همان طور که شما برای شروع این رفتار در خود کمی احساس نگرانی یا خجالت داشتید یا نمی توانستید به راحتی آن را بپذیرید، فرد مقابل هم ممکن است به ویژه در دیدار ناگهانی شما مخصوصا اگر میانتان اختلاف یا کدورتی وجود دارد، کمی هیجان زده یا مشکوک یا دست کم دارای سوال باشد، پس با چشم ها و نگاه مهربان خود موج مثبت به او بدهید و بگذارید در سایه امنیت حضورتان به راحتی وجودتان را بپذیرد.

5- با مهربانی دست خود را به سویش دراز کنید و دستش را به گرمی بفشارید.
*اگر دوست داشتید از تجربه خود برای ما هم بنویسید.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده