ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نگاهى به نمایش «این آب آشامیدنى نیست» تلنگر وودى آلن با طعم ایرانى

 نگاهى به نمایش «این آب آشامیدنى نیست» تلنگر وودى آلن با طعم ایرانى

بانی فیلم/ آزاده جعفریان -اگر خواهان تماشاى تئاترى هستید که هم بخندید و هم رگه هایى از اندیشه پردازى در آن سو سو بزند به حتم «این آب آشامیدنى نیست» انتظارتان را برآورده مى کند.
١- داود بنى اردلان کارگردان اثر مى کوشد از جنس شوخى هاى وودى آلن تخطى نکند، حتى افزودنى هاى او به لحن و محتواى اثر در همین چارچوب است و همین سبب مى شود طنز و شلیک هاى ممتد خنده به سراسر اثر تسرى یابد .بخشى از این سرخوشى شاید در همذات پندارى تماشاگر با شخصیت ها و موقعیت خاص آنان است که شاید چندان از اتمسفر ایران دور نباشد، اما عدم تاکید آگاهانه بر این نکته در زمره جذابیت هاى کار است، به حتم در یکى دو شوخى که تلاش شده به اتفاقات روز تنه زده شود از اصالت متن کاسته است.
٢- متن با طعم کمدى سیاسى اجتماعى، خانواده اى تقریبا از هم گسیخته را در موقعیتى بسیار ممتاز روایت مى کند که در لوکیشنى بسیار ویژه ( سفارت آمریکا) گیر افتاده اند؛ در پهنه انواع کمدى از شوخى هاى کلامى تا موقعیت ، این تیزى نقد است که شخصیت هر یک را باز مى کند و به دورن شان سرکى مى کشد، اما این واکاوى آگاهانه در همین حد مى ماند چون نگاه اصلى وودى ألن بر نقدى اجتماعى ست و ارائه یک پلان کلى از حماقتى که به آن دچاریم.
٣-بازى هاى خوب و در خدمت اجرا، ریتمى که تقریبا خوب حفظ مى شود، یک صحنه آرایى خلاصه و ساده از دیگر خصوصیات «این آب آشامیدنى نیست»است.
٤- از بازى هاى درخشان این اثر کار عزت مهرآوران است که نرم و نازک راه مى رود و با بلاهتى بسیار بانمک راوى قصه است و راستش بیش از همه یاد وودى آلن را زنده مى کند، متاسفانه به جهت نوع چیدمان صندلى هاى سالن حافظ و عدم تطابق دکور با آن، بخش هایى از بازى او در اتاقش به کل دیده نمى شود و فقط تماشاگران روبرو امکان دیدنش را دارند، این ایراد بزرگ اثر است که در برخى میزانسن ها و ماسکه شدن بازیگران در صحنه اصلى نیز به دفعات تکرار مى شود.
٥- داود بنى اردلان که دانش آموخته آکادمیک تئاتر است و کارش را سال هاى دور با کار کودک آغاز کرده توانسته لطفافت و سادگى لازمه آثار کودکانه را در خود حفظ کرده و به تئاتر بزرگسال و حرفه اى آورد، این سرمایه سترگ است که باید در نگاهداشت آن بکوشد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده