ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

صداقت و محبت به جای مهریه سنگین

صداقت و محبت به جای مهریه سنگین

طنین یاس/ امروزه مهریه های سنگین به نوعی در جامعه مد شده به طوری که گفته می شود، مهریه خوشبختی نمی آورد ولی می توان با مهریه کم اما صداقت ومحبت فراوان، زندگی مشترک و موفقی را آغاز کرد.
بارها شنیده ایم که مهریه خوشبختی نمی آورد و یا این که در گذشته گفته می شد مهریه رو کی داده و کی گرفته اما امروزه بسیاری از بانوان سکه های مهریه را تا آخر از همسر خود می گیرند.

مهریه ای که در هنگام عقد دختر و پسر معین می شود تا داماد براساس توانایی مالی خود مهری را برای زن در نظر بگیرد و آن را به عنوان هدیه به زن ببخشد.
چرا مهریه های سنگین طی سالهای اخیر در جامعه افزایش یافته است؟
رئیس دادگستری بروجرد در خصوص مهریه های سنگین به بازتاب بروجرد گفت: متاسفانه طی سالهای اخیر مهریه های سنگین زوج های جوان به یک معظل در جامعه تبدیل شده است.
"حمید رضا بوالحسنی" افزود: یکی از مهمترین عوامل افزایش مهریه های سنیگن در بین زوج های جوان چشم و هم چشمی است.
وی بیان کرد: مهریه های سنیگن عرف بدی است که بنا شده و برخی از بستگان بر این باور هستند که اگر مهریه دختر کم باشد به این معناست که این دختر عیب و نقصی دارد اما هر چه مهریه دختران در هنگام ازدواج بالا باشد دلیل بر خوب بودن و جایگاه بالای دختران دارد.
بوالحسنی اظهار داشت: بارها و بارها گفته شده که مهریه خوشبختی نمی آورد و تنها گذشت، صداقت و مهر و محبت است که سبب می شود زوج های جوان در زندگی خوشبخت شوند.
آیا مهریه بالا نشان دهنده شخصیت زن است؟
وی در این راستا افزود: طی سالهای گذشته مهریه زوج های جوان معمولا وجه نقد بود و افزایش این وجه نقد در طول سال افزایش زیادی نداشت اما متاسفانه در سالهای اخیر سکه برای مهریه دخترها در نظر گرفته می شود که این سکه تابع نوسانات است و در بازار هر نوسانی بر روی قیمت سکه تاثیر گذار است.
بوالحسنی اظهار داشت: زوج های جوان بر این تصور هستند که هر چه رقم مهریه بالاتر باشد یعنی ارزش و جایگاه و شخصیت زن بالاتر است و همین امر سبب شده تا برای تعیین مهر عدد و ارقام مختلفی مانند سال تولد را در نظر داشته باشند.
مهریه متعادل و کم در زندگی چه تاثیری دارد؟
رئیس دادگستری بروجرد در پاسخ به این سوال گفت: مهریه زن کم و یا زیاد بودن آن خوب نیست چرا که مهریه در واقع پشتوانه ای برای زن محسوب می شود که اگر این مهریه کم باشد ممکن سبب سواستفاده طرف مقابل گردد و اگر میزان مهریه هم بالا باشد می تواند به عنوان ابزار قدرت در دست زن باشد.
به گفته وی میزان مهریه باید براساس توانایی مالی مرد معیین گردد و اگر مردی در هنگام ازدواج علم به این دارد که نمی تواند مهریه زن را بپردازد اما میزان بالایی را به عنوان مهر قبول کند ، از نظر شرعی این کار مشکل دارد.
در تعیین مهریه های نجومی ، فرهنگ سازی شده است؟
بوالحسنی گفت: خانواده های باید باور داشته باشند که مهریه سنگین نمی تواند ضامن خوشبختی زن در زندگی مشترک شود که نیاز است برای تعین مهریه های متعادل و در حد توان مرد ، فرهنگ سازی شود.
وی بیان کرد: اکثر مهریه هایی که به اجرا گذاشته می شوند به صورت اقساطی توسط مرد به زن پرداخت می شود که زندگی آنها را ممکن است با مشکلات دیگری روبرو کند و در برخی از موارد زوج ها با طلاق توافقی در این بخش از زندگی از هم جدا می شوند.
رئیس دادگستری بروجرد افزود: محدودیتی در تعیین میزان مهریه نیست و تعیین مهریه قراردادی است که در هنگام ازدواج در بین زوجین بسته می شود و از نظر شرعی هر مرد مکلف است که مهریه زن را پرداخت کند و این در واقع دینی است که بر گردن مرد گذاشته می شود.
آیا از مهریه سو استفاده می شود؟
بوالحسنی در پاسخ به این سوال افزود: متاسفانه هستند افرادی که از مهریه و سکه های این مهر سو استفاده می کنند و در واقع به نگاه تجارت و معامله به آن نگاه می کنند و این در حالی است که مهریه هدیه مرد به زن است.
وی بیان کرد: برخی از دخترها با پسرهایی که از نظر مالی در وضعیت خوبی به سر می برند ازدواج می کنند و در ابتدا مهریه را کم قرار می دهند و بعد از مدتی از آغاز زندگی، ناسازگاری های خود را شروع می کنند و همین سبب جدایی و طلاق و به اجرا گذاشتن مهریه زن می شود و همان مهر کم را از مرد دریافت می کند و بعد از مدتی دوباره این روند را در پی می گیرند.
به گفته وی اشخاصی که از مهر این گونه سو استفاده می کنند زیاد نیستند اما باید تلاش کرد تا به مهریه نگاه دیگری و به عنوان همان هدیه توجه شود.
به اجرا گذاشتن مهریه تنها مختص زوج های جوان است؟
رئیس دادگستری بروجرد با اشاره به این که به اجرا گذاشتن مهریه تنها مختص زوج های جوان نیست افزود: هستند افرادی که درسنین بالا مهریه های خود را به اجرا می گذارند اما تعداد این افراد کم است چرا که مهریه این افراد زیاد نیست و خیلی به دنبال مسائل مادی نیستند.
به گفته وی برخی از این افراد در سنین بالا ممکن است به دلایل مختلفی اقدام به طلاق و اجرا گذاشتن مهر نمایند که دلیل اصلی آنها دریافت مهریه نیست.
وضعیت به اجرا گذاشتن مهریه در بروجرد و محکومان مهریه در زندان به چه صورت است؟
حدود پنج درصد از پرونده ها مربوط به پرونده های خانوادگی در این زمینه هستند که باید تلاش کنیم تا با فرهنگ سازی و برنامه ریزی، خانواده ها با دوام و قوام بیشتری به زندگی خود ادامه دهند.
به گفته وی از ابتدای سال تا کنون حدود یکصد نفر در بروجرد محکوم مهریه در زندان محبوس شده اند چرا که توان پرداخت مهریه زن را نداشته اند.
اگر مرد در هنگام ازدواج متوجه شود که مهریه به عنوان دینی بر گردن اوست و باید پرداخت نماید قطعا میزانی را که در توان دارد مهر زن می کند و این گونه مشکلات کمتر می شود.
صحبت آخر:
بوالحسنی در پابان افزود: مهریه های سنگین و عجیب و غریب تضمین زندگی و خوشبختی زوج ها نیست و خانواده ها نیاز است که در تعیین مهر جوانان چشم و همچشمی را کنار بگذارند و برای یک زندگی موفق و همیشه پابرجا همه تلاش خود را انجام دهند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X