ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اشتباه دانش آموزان در یادداشت برداری

اشتباه دانش آموزان در یادداشت برداری

خراسان/ در ستون هفته گذشته، نکات بسیار مهمی درباره یادداشت برداری مطرح شد؛ اما توجه به این نکته ضروری به نظر می رسد که دانش آموزان در بسیاری از اوقات با یادداشت برداری هم در تحصیلات شان موفق نمی شوند زیرا از روش های اصولی یادداشت برداری آگاه نیستند. هفته گذشته به طور مفصل درباره یادداشت برداری و اهمیت آن صحبت شد و در ادامه این مطلب، به روش های یادداشت برداری و استفاده اصولی و بجا اشاره می شود.
زیر مطالب مهم خط بکشید
هدف از این روش یادداشت برداری، این است که در یک پاراگراف، دانش آموز با خط کشیدن در زیر یک جمله بتواند با نگاه کردن های بعدی به آن، منظور نویسنده از همه آن پاراگراف را در ذهن خود مرور کند؛ یعنی منظور نویسنده را از آن پاراگراف درک کند. حالا اگر دانش آموزی زیر تمام جمله های پاراگراف خط بکشد، دیگر به هدف خود نخواهد رسید و این روش کمکی به یادگیری اش نخواهد کرد.
مطالب مهم را برجسته کنید
در این روش، بعضی دانش آموزان، ناآگاهانه جملات مهم را با استفاده از ماژیک های فسفری برجسته و رنگی می کنند. این یکی از اشتباهات رایج دانش آموزان است چراکه در صورتی از این روش استفاده می شود که بخواهیم یک یا چند کلمه را در یک مطلب برجسته کنیم و با نگاه کردن به آن چند کلمه، زنجیره ای از مطلب در ذهن مان شکل بگیرد و یادآوری شود. حالا اگر دانش آموزی همه جملات مهم را با ماژیک فسفری برجسته کند، تنها نتیجه اش بهم ریختن تمرکزش خواهد بود.
از حاشیه نویسی بهره بگیرید
هدف از حاشیه نویسی، فهم مطالب و نوشتن مطالب داخل متن به زبان دانش آموز در کنار نوشته های کتاب است به صورتی که وقتی دانش آموز، حاشیه های نوشته شده توسط خودش را بخواند بتواند مطالب خوانده شده را به سرعت در ذهن خود مرور کند. طبیعتا برای مطالبی که حفظی هستند و باید یکسری تعاریف در آن توسط دانش آموز از بر شود مانند درس زیست شناسی، این روش بی بهره خوب نیست.
از برگه یادداشت غافل نشوید
یکی از روش های بسیار خوب و تایید شده، استفاده از برگه یادداشت در زمان مطالعه است. این برگه برچسب دار در اندازه های مختلفی در بازار موجود است که دانش آموزان می توانند هر برگه را روی یکی از صفحات کتاب شان بچسبانند و مطالب مهم و کلیدی آن بخش را در این برگه های یادداشت بنویسند. این روش به شما اجازه می دهد تا بدون آسیب رساندن به کتاب از روش یادداشت برداری بهره ببرید.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X