ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پرونده روز زمین تب کرده است

پرونده روز / زمین تب کرده است

خراسان/ تلویزیون را روشن کرده ای تا عصرت را با یک برنامه آرام بگذرانی؛ از میان تاریکی اولیه تصویر خرس های سفیدی پدیدار می شود که روی تکه های کوچک یخ خودشان را به زور و زحمت نگه داشته اند. تصویر غرق شدن توله یکی از خرس ها را می بینی. لحظه ای بعد تلویزیون پنگوئن ها را نشان می دهد که از روی تکه های بلند یخ سقوط می کنند و غرق می شوند. حتما اعصابت به هم می ریزد که لحظه استراحتت با چه تصویرهایی همراه شده است. شاید از خودت بپرسی خب که چه؟ این ها چه ربطی به ما دارد؟ این همه دغدغه داریم که وقت به این چیزها نمی رسد. سرت درد می گیرد، انگار هر وقت زیادی بیرون باشی بیشتر سر درد می شوی، می گویند این روزها آلودگی هوا در بسیاری از کشورها امان مردم را بریده است. زمستان های پر برف برای بعضی از کشورها خاطره شده است. پای خاطرات بزرگ ترها که می نشینی از روزهایی می گویند که در دل برف ها تونل می زدند و آن قدر برف می دیدند که زمستان های بی بارش این دوره و زمانه برای شان معنا ندارد. همه ما جابه جایی فصل ها و گرم تر شدن دما را حس می کنیم. این ها چیزهایی جدا از زندگی ما نیستند و نمی توانیم ادعا کنیم که ربطی به ما ندارند. گرمایش زمین با همه دردسرها و عواقبش گریبان چندین نسل را خواهد گرفت و سرنوشت ماجرا بیش از هر زمانی در دستان ماست که برای خودمان و فرزندانمان فکری کنیم. راستی وظیفه ما در قبال این ماجرا چیست؟

سهم ما در بهبود حال سیاره مان
وقتی از یک فاجعه در سطح بزرگ و جهانی صحبت می شود، انگشت اشاره ما به سمت دولت ها و مسئولان کشورها می رود و معتقدیم خطرهای این چنینی که در سطح کلان مردم جهان را تهدید می کند، با رعایت عده ای محدود شامل من و خانواده ام درست نمی شود. اما واقعیت با این باور ما خیلی فرق دارد. کنترل بخش قابل توجهی از گرمایی که در حال افزایش است، در دست من و شماست، تلاش زیادی هم نمی خواهد و زحمت خاصی هم برایمان ندارد اما نتیجه آن قطعا طوری خواهد بود که دست کم من و شما شرمنده فرزند و نوه هایمان نباشیم.
تردد بدون خودروی شخصی
در هفته بعضی روزها را تعیین کنید که بدون خودروی شخصی تردد کنید یا با همکاران یا دوستانتان از یک خودرو برای رسیدن به مقصد استفاده کنید. از سلامت خودرو مطمئن شوید. تنظیم باد لاستیک ها می تواند به کاهش مصرف سوخت کمک کند. اگر توانایی استفاده از دوچرخه را دارید، می توانید هم ورزش کنید و به مقصد برسید و هم قدمی برای کاهش گرمای زمین بردارید.

چند ساعت خاموشی به احترام زمین
یکی از روش های خوبی که از طرف دانشمندان برای جلوگیری از گرم تر شدن زمین پیشنهاد شده، استفاده کمتر از برق است. روشن نگه داشتن همان قسمتی از خانه که روشنایی لازم دارد و زیاده روی نکردن در کاربرد وسایل برقی از جمله کارهایی است که از دست ما بر می آید. این مسئله آن قدر اهمیت دارد که یک روز(23 مارس) در تقویم جهانی با نام ساعت زمین در نظر گرفته شده است که همه اهالی سیاره زمین برای یک ساعت همه وسایل برقی غیر ضروری را از برق بکشند و چراغ ها را خاموش کنند.

خانه گرم گرم ، بیرون سرد سرد
دمای خانه در زمستان نباید طوری باشد که از شدت گرما با لباس های نخی و خنک باشید. می توانید دمای منزل را حدود 18 تا 20 نگه دارید تا هم با لباس های معمولی تان راحت باشید و هم هزینه اضافی برای گرمایی که آزارتان می دهد نپردازید. چند دقیقه قبل از خروج از خانه وسایل گرمایشی را روی کمترین حالت خود قرار دهید تا انرژی بیهوده تلف نشود.
آماده باش، حالت به صرفه ای نیست
وسایل را در حالت standby یا آماده باش نگذارید. این کار باعث ایجاد مقدار زیادی گاز دی اکسید کربن می شود. شما می توانید با خاموش کردن تلویزیون به طور کامل، مقدار زیادی در گاز co2 صرفه جویی کنید. با این روش در مصرف انرژی هم صرفه جویی می شود.
در یخچال را مرتب باز نکنید
سخت است ولی ممکن است؛ شاید یکی از تفریحات شما هم این باشد که هر چند ساعت یک بار بیخودی در یخچال را باز کنید اما خوب است بدانید برای هر دقیقه که در یخچال باز است، سه دقیقه نیاز است تا دوباره سرد شود. فریزر نیز نیم ساعت طول می کشد تا سرمای از دست رفته در ۶۰ ثانیه را جبران کند.
برای شست و شو آب خیلی گرم لازم نیست
هنگام شستن لباس با ماشین لباسشویی، نیاز نیست از درجات خیلی بالا استفاده کنید. تقریباً 90درصد از انرژی این ماشین ها صرف گرم کردن آب می شود. شما می توانید از درجه پایین تر استفاده کنید.
مصرف سوخت کمتر، خیال آسوده تر
اگر فکر می کنید بیشتر از دو دقیقه در ترافیک هستید، خودرو را خاموش کنید یا وقتی که قرار است به هر دلیل چند لحظه منتظر شوید. روشن ماندن خودرو، بدون حرکت، نسبت به وقتی که خودرو را روشن می کنید، سوخت بیشتری مصرف می کند.
گیاهان فرشتگان نجات ما هستند
درخت و گیاهان یکی از بهترین روش های از بین بردن کربن هستند. کاشت نهال های کوچک در حیاط یا محوطه جلوی خانه ها و همچنین نگه داری گیاهان آپارتمانی راه حل های خوبی برای مشکل گرمایش است. مراقبت از مناطق پر درخت اطراف شهرها و آلوده نکردن آب رودهایی که تعطیلاتمان را کنار آن می گذرانیم هم نکته هایی است که نباید از خاطر برد.
تفکیک زباله ها را جدی بگیریم
بازیافت زباله های خشک و تر مخلوط شده درد سری است که کلی انرژی به هدر می دهد و یکی از عوامل گرمایش جهانی است. جدا کردن زباله های تر از زباله های کاغذی و پلاستیک، کار وقت گیری نیست. از طرفی با جایگزین کردن دستمال های پارچه ای به جای دستمال کاغذی و همراه داشتن کیسه پارچه ای به جای کیسه های پر شمار پلاستیکی، می توانیم سهم موثری در کاهش مصرف انرژی برای بازیافت داشته باشیم.

گوشت کمتر، حبوبات بیشتر برای آینده ای بهتر
سازمان ملل متحد و سازمان فائو، در نشستی که در رم برگزار شد، تصمیم گرفتند برای بالا بردن آگاهی جمعی درباره نقش و اهمیت حبوبات در رژیم غذایی انسان و تامین امنیت غذایی او، سال 2016 میلادی را سال حبوبات بنامند. حبوبات، شامل تمامی انواع لوبیا و نخود و امثال آن، منبعی ارزان و بسیار مغذی و سرشار از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و ریزمغذی‌هاست که می‌تواند تغذیه و سلامت شهروندان را در تمامی کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه تأمین کند. پژوهش های دانشمندان نشان می دهد که مصرف زیاد گوشت به ویژه گوشت گاو یکی از علت های گرم شدن سیاره زمین است. لابد می پرسید چه ربطی دارد؟
یک گاو به تنهایی می تواند تا 500 لیتر متان در روز تولید کند. در کل، به ازای هرکیلو گوشت گاوی که تولید می شود27 کیلو CO2 متصاعد می شود. گاوها همچنین تولید کننده های بسیار ناکارآمدی برای غذا هستند. به طوری که برای هر کیلو از گوشت بدنشان به 7کیلو غله نیاز است.
ﺩﻭ ﭘﮋﻭﻫﺸﮕﺮ ﻣﺤﻴﻂ ﺯﻳﺴﺖ ﻭﺍﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ ﺑﺎﻧﻚ ﺟﻬﺎﻧﻲ، با ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺕ ﺟﺪﻳﺪﻱ ﺛﺎﺑﺖ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﻛﻪ نیمی ﺍﺯ ﮔﺎﺯﻫﺎﻱ ﺗﺸﺪﻳﺪﻛﻨﻨﺪه ﺣﺎﻟﺖ ﮔﻠﺨﺎﻧﻪ ﺍﻱ ﺍﺯ ﺩﺍﻣﺪﺍﺭی هاﺳﺖ. ﻋﻼﻭﻩ ﺑﺮ ﮔﺎﺯ ﻛﺮﺑﻨﻴﻚ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺪﻩ ﺑﺮﺍی ﺗﻮﻟﻴﺪ ﮔﻴﺎﻫﺎﻥ ﻭ ﻏﻼﺕ ﻻﺯﻡ ﺑﺮﺍی ﻏﺬﺍی ﺩﺍﻡ ﻫﺎ، ﺍﺯ ﺗﻨﻔﺲ ﻭ ﺑﺎﺯﺩﻡ و گاز خارج شده از روده گاو ﻫﻢ ﮔﺎﺯ ﻛﺮﺑﻨﻴﻚ و متان تولید می شود. این در حالی است که آمارهای گروه صلح سبز در ژوئن 2009 می گوید پرورش گاو ﺑﻪ ﺍﺯ ﺑﻴﻦ رفتن 80 درصد ﺟﻨﮕﻞ ﻫﺎی ﺁﻣﺎﺯﻭن منجر ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ.
گروه تحقیقاتی زیست محیطی توضیح می دهد که اگر هر کسی در ایالت متحده فقط یک روز در هفته پنیر یا گوشت نخورد، مانند این است که ۱۴۱ میلیارد کیلومتر را رانندگی نکرده باشیم یا 7.6 میلیون خودرو را از جاده ها خارج کنیم.
جالب است که تولید گوشت قرمز مورد علاقه مردم، به 28 برابر زمین نسبت به محصولات اساسی دیگر مثل سیب زمینی، گندم، برنج و حبوبات و 11 برابرآب نیاز دارد که نتیجه آن تولید پنج برابری گازهای گلخانه ای است که به گرم شدن آب و هوا منجر می شود. در مقایسه با تاثیر گوشت گاو در هر کالری حتی خیلی بیشترهم می شود. به طوری که نیاز به 160 برابر زمین دارد که در نتیجه تولید 11 برابری گازهای گلخانه ای را در بر خواهد داشت.
پزشکان تغذیه هم معتقدند استفاده معقول از گوشت در برنامه غذایی خطر چاقی، بیماری های قلبی، دیابت و سرطان را کم می کند بنابراین پیشنهاد سازمان ملل برای توجه بیشتر به حبوبات بیراه نیست و می تواند روش خوبی برای کاهش گرمایش جهانی باشد.


پیمانی برای عدم تجاوز از 2 درجه سانتی گراد
«مامِ زمین، دوستت دارم»، «هیچ سیاره دیگری برای زندگی وجود ندارد»، «من تغییراتِ اقلیمی هستم» و... جملاتی بود که چند وقت پیش روی پلاکاردهای فعالان محیط زیست، در حاشیه کنفرانسِ تغییراتِ اقلیمی پاریس دیده می شد. مردم پاریس نیز در اقدامی نمادین بیش از 22 هزار جفت کفش را به نشانه اعتراض در میدان رپوبلیک در کنارهم چیدند؛ اما داستان کنفرانسی که 22 هزار جفت کفش از جمله کفش های پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان و بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل را گرد هم آورد، چه بود؟
کنفرانس تغییرات اقلیمی پاریس، بیست و یکمین گردهمایی جهانی در ادامه نشست های سالانه سازمان ملل متحد به منظور رسیدگی به وضعیت بغرنج محیط زیست است که از سال 1992 در ریودوژانیرو آغاز شده است. این بار رهبران و دولتمردان 195 کشور جهان از تاریخ 30 نوامبر تا 12 دسامبر گردهم آمدند تا با شعار «سرنوشت زمین هنوز در دستان ماست»، گامی بزرگ برای آینده این کره خاکی بردارند. براساس اطلاعات ناسا سالِ 2015، گرم ترین سال زمین در 4000 سال گذشته بوده است. بدیهی است کشورهای صنعتی نقش پررنگ تری در این بحران جهانی داشته اند و متاسفانه بسیارند کشورهایی که با وجود تاثیر ناچیزشان در آلودگی محیط زیست، به دلیل تغییرات آب و هوایی دچار آسیب های جبران ناپذیری می شوند. به عنوان مثال جزایر مالدیو، که سهمش در آلودگی های محیط زیست 0.003درصد است به دلیل هم سطحی با آب، در اثر گرمایش جهانی و بالا آمدن سطح آب ها، متحمل خسارات هنگفتی خواهد شد. هدف اصلی کنفرانس پاریس، پیشگیری از بحران های آینده از طریق کاهش استفاده از سوخت های فسیلی بود. اما نتیجه سیزده روز بحث و گفت و گوی سران 195 کشور جهان در زمینه تغییرات اقلیمی در آخرین روزهای گرم ترین سال زمین چه بود؟ براساس توافق نامه پاریس، گرم تر شدن کره زمین تا سال ٢٠٥٠ میلادی نباید از ٢ درجه سانتی گراد تجاوزکند و در نیمه دوم قرن نیز باید از تولید گازهای گلخانه ای کاسته شود. کشورهایی مانند چین و هند که کابوس حامیان محیط زیست در زمینه آلودگی به شمار می روند، برای نخستین بار حاضر شدند در قبال کاهش تولید گازهای گلخانه ای مسئولیت بپذیرند. ایران نیز به عنوان دهمین کشور تولیدکننده گازهای گلخانه ای به صورت مشروط متعهد شد تولید این گازها را تا 4 درصد کاهش دهد. همچنین مصوب شد از سال ٢٠٢٠ صندوقی با اعتبار صد میلیارد دلار برای کمک‌ به کشورهایی که در معرض خطرات گرمایش جهانی هستند در نظر گرفته شود. حال باید منتظر شویم و ببینیم آیا به واقع کنفرانس پاریس می تواند به نقطه عطفی در بهبود روند گرمایش جهانی تبدیل شود یا خیر.

واکنش دی کاپریو، هریسون فورد و دیگران درباره گرمایش جهانی
هر چند اتفاقات کنفرانس تغییر اقلیم در سایت های معتبر فارسی هم مخابره شد اما متاسفانه بازتابش آن قدر کم بود که کمتر کسی در کشور ما، خودش را در قبال توافقات انجام شده در آن مسئول می داند. این توافقات، آن قدر تاریخی و مهم است که چندین چهره معتبر سینمای جهان که دغدغه های شان فراتر از کار و مشغله شخصی شان است، در آن حضور یافتند و از شبکه های اجتماعی شان برای پر رنگ کردن تاثیرات آن روی مردم کمک گرفتند.
اگر به صفحه اینستاگرام «لئـــونـــاردو دی کاپـــریـو»، بازیگر پرآوازه هالیوود سری بزنید، تقریبا هیچ عکسی را که مربوط به محیط زیست نباشد نمی بینید. او که در اینستاگرامش، خودش را بازیگر و فعال محیط زیست معرفی می کند، یک سال پس از بازی در فیلم «تایتانیک» بنیادی با نام خود برای حفاظت از محیط زیست کره زمین و موجودات در معرض انقراض آن تشکیل داد. این بنیاد هم اکنون در بیش از ۴۰ کشور جهان مشغول فعالیت است. او تصاویری از دیدارش با «بان کی مون»، دبیر کل سازمان ملل متحد در خصوص موضوعات زیست محیطی را در کنفرانس پاریس منتشر کرده است و از شبکه اجتماعی اش برای آگاه سازی مردم درباره مسائلی که خانه شان -زمین- را تهدید می کند، استفاده می کند.
«هریســـون فـــورد»، ستـاره پر طــرفــدار هالیــوود هم در آستــــانه اختــتامیه کنـفرانس تغییــــرات اقلیمی پاریس، از فرصــــت اکران اپیزود هفتم مجموعه «جنگ‌های ستاره‌ای» برای یک هشدار جدی استفاده کرد. او در سخنرانی اش در این کنفرانس عنوان کرد: اگر ما مسیر خود را عوض نکنیم، سیاره سر جای خودش خواهد بود اما فقط هیچ آدمی روی آن نخواهد ماند! هریسون فورد از سال‌ها پیش یک فعال محیط‌زیستی بوده است. او عضو هیئت مدیره انجمنی به نام «حفاظت بین‌المللی» است که در وب سایتش هدف خود را «نجات طبیعت» اعلام کرده است. فورد بارها در کنفرانس‌های مربوط به حفاظت از محیط‌زیست سخنرانی کرده و سال گذشته در فیلم مستندی درباره تغییرات آب‌وهوایی حضور یافته است.
در کشور ما هم خانم «معصومه ابتکار»، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، در صفحه اینستاگرامش چالشی را با نام «دمای 18 درجه» معرفی و از دولتمردان و عموم مردم دعوت کرد که به منظور مقابله با آلودگی هوا و حمایت از کمپین جهانی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای، به این چالش ملی بپیوندند. تا کنون وزیر امور خارجه، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و وزیر ارتباطات و فناوری کشورمان اعلام کرده اند که به این کمپین پیوسته اند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده