ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آرمان بایسته‌های انتخاب ریاست مجلس دهم

سرمقاله آرمان/ بایسته‌های انتخاب ریاست مجلس دهم

آرمان/ « بایسته‌های انتخاب ریاست مجلس دهم » عنوان سرمقاله روزنامه آرمان به قلم احمد شیرزاد است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

انتخابات مجلس دهم یکی ازانتخابات‌های منحصربه فرد بود. ردصلاحیت بسیاری از اصلاح‌طلبان واعتدالیون نزدیک به دولت باعث شد اصلاح‌طلبان تصمیم بگیرند که به صورت برنامه‌ریزی شده درانتخابات حاضر شوند که نتیجه آن هم با هوشیاری مردم به نفع اصلاح‌طلبان درتهران و برخی از حوزه‌های انتخابیه تمام شد. این روزها و قبل از برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس، رسانه‌ها عموماً درباره ریاست مجلس آینده به تحلیل‌های مختلفی می‌پردازند. اصلاح‌طلبان البته به دنبال ریاست آقای دکتر عارف برمجلس دهم هستند ولی برخی نیز اینگونه القا می‌کنند که آقای لاریجانی می‌توانند اداره مجلس را بر عهده گیرند. نکته‌ای که در اینجا اهمیت دارد این است که به هیچ‌وجه صلاح نیست آقای عارف و لاریجانی به رقابت علنی با یکدیگر مشغول شوند. به وجود آمدن اختلاف کمکی به اصلاح‌طلبان نخواهد کرد. باید این مهم مورد ارزیابی قرار گیرد در انتخابات دور دوم و بعد از حضور مستقلین در مجلس، به طور طبیعی شخص دیگری نظر به کرسی ریاست مجلس نخواهد داشت و ریاست مجلس به آقای عارف خواهد رسید اما اگر طیفی از نظرات مختلف در مجلس وجود داشته باشد تصور این است که باید با مذاکره و تفاهم افراد ذی نفوذ این مورد را حل کنند و افراد به رقابت علنی مشغول نشوند، زیرا رقابت علنی می‌تواند منشأ سوءتفاهم شود و رئیس مجلس هم تحت این رقابت ها اقتدار لازم را برای ریاست مجلس فارغ از شخص آن نخواهد داشت. بهتر است مذاکرات در سطح سران صورت بگیرد؛ اگر بدنه مجلس و بافت گرایش مجلس نباشد نمایندگان می‌توانند رای‌گیری کنند و در یک جلسه غیرعلنی از منتخبان مجلس رای بگیرند تا اینکه نظر افراد مشخص شود و آن افراد کاندیدا شوند. این روش می‌تواند مفید و موثر باشد تا اینکه سنجش مجلس به رای گیری علنی منجر شود. امیدوار هستیم به جز آقایان عارف و لاریجانی نام کسی مطرح نباشد و هر کدام از این دو رئیس مجلس شوند باید آرای بالایی داشته باشد و رئیس مجلس ضعیف نباشد و بتواند در چانه‌زنی مجلس قوی را به وجود آورد تا بتواند اگر نیاز به مذاکره درباره موارد خاصی وجود دارد بتواند مذاکرات را مدیریت کند. عموما مدیریت مجلس باید بتواند میان جناح‌های مختلف حاضر در مجلس به نوعی تعادل ایجاد کند تا از این طریق بتواند در مجلس آینده که طیف مختلفی از جناح‌های کشور در آن حضور دارند با موفقیت عمل کند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده