ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله قانون قانونگذاری نیازمند عقلانیت است

سرمقاله قانون/ قانونگذاری نیازمند عقلانیت است

قانون/ « قانونگذاری نیازمند عقلانیت است » عنوان یادداشت روزنامه قانون به قلم عباس تدین است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

افزایش پلکانی قیمت بنزین در مجلس شورای اسلامی توسط نمایندگان به بحث گذاشته شد. تصویب این طرح باعث شد برخی نمایندگان خود به اشتباه‌شان پی ببرند و بگویند که نباید چنین طرحی را تصویب می‌کردیم. همان طور که می‌دانیم در همه جای دنیا قانون نویسی و قانونگذاری شاکله برقراری نظم در جامعه است. نخبگان و کارشناسان هر فن در خصوص لایحه و قانونی که قرار است تصویب شود قبل از اینکه در مجلس یا نهادهای قانونگذاری طرح شود نظر می‌دهند و در همه جای دنیا همیشه همین بوده است. باید به این مسئله توجه کرد قانونی که جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با ابعاد اقتصادی و معیشت مردم سر و کار دارد باید به صورت کارشناسی تصویب شود.
در همه جای دنیا برای تصویب یک قانون، ابتدا آنچه به عنوان پیش نویس قانون است و ما آن را به عنوان (طرح ها و لوایح ) می‌شناسیم باید توسط نخبگان، کارشناسان و کسانی که در آن رشته متخصص هستند ارزیابی ‌ و نقاط قوت و ضعف آن مشخص تا در آن چارچوب مواد قانونی آماده شود. گاهی هم بعد از نظر کارشناسی ممکن است به بخشی از افکار عمومی مانند اساتید، سیاستمداران و اقتصاددانان نیاز پیدا شود تا از نظرات آنها هم استفاده کنیم. در این حالت از بازخورد جامعه برآورد می‌شود که آیا باید چنین قانونی تصویب شود یا خیر؟ این روند یک پروسه عقلانی است چون می‌خواهیم قانونگذاری دنیوی کنیم و تمامی این کارها برای مردم است.
اما به عنوان نماینده مجلس با این استدلال که ما فرصت نداشتیم، شلوغ بوده یا عجله شده یک قانونی تصویب کنیم بدون اینکه روی آن قانون ارزیابی دقیقی داشته باشیم و اثرات منفی و مثبت آن را بسنجیم باید بدانیم که چنین عملی دو اثرمنفی خواهد داشت؛ اول اینکه اگر قانونی تصویب می‌شود با زندگی آحاد مردم پیوند نداشته باشد، باعث می‌شود بخشی از جامعه تحت وضع قانونی روی آن نظر کارشناسی نشده متضرر شوند.
دومین حالت بحث ازدست دادن اعتماد مردم به کسانی است که آنها را به عنوان نماینده قبول دارند و شئونات زندگی خود را با رای دادن به آنها سپرده اند و همین باعث می‌شود مشارکت مردم در امور سیاسی را تحت تاثیر قرار دهد.
به نظر می‌رسد وضع قوانین شتاب زده، بدون کارشناسی از همان بدو امر قانون وضع شده را شکست خورده نشان می‌دهد.
اینکه گفته شود قیمت بنزین‌ را پلکانی افزایش دهیم و از طرفی بگوییم یارانه‌ها را افزایش می‌دهیم با این حرف‌ها به نوعی بی اعتمادی ایجاد می‌کنیم. چون افرادی که وضع مالی شان خوب است برایشان مهم نیست و افراد ضعیف جامعه ضعیف تر ومتضرر این‌گونه تصمیمات خواهند شد. پس باید مطرح کرد که قانونگذاری نیازمند عقلانیت است و هر قانونی باید پشتوانه کارشناسی و عقلانی داشته باشد


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده