ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله سیاست روز حذف ۲۴ میلیون یارانه‌بگیر ناعادلانه است؟

سرمقاله سیاست روز/ حذف ۲۴ میلیون یارانه‌بگیر ناعادلانه است؟

سیاست روز/ « حذف ۲۴ میلیون یارانه‌بگیر ناعادلانه است؟ » عنوان سرمقاله روزنامه سیاست روز به قلم سیاوش کاویانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

چهل و پنج هزار تومان پنج سال و دو ماه پیش یارانه‌ها کجا، ۴۵ هزار تومان سال ۹۵ کجا؟ آیا این رقم پس از گذشت پنج سال و دو ماه از پرداخت آن، همان ارزش مادی پیشین را دارد؟
پنج سال و دو ماه پیش بود که دولت احمدی‌نژاد، اقدام به اجرای طرح تحول اقتصادی کرد. در این طرح، تنها سامان دادن به قیمت حامل‌های انرژی گنجانده نشده بود بلکه اصلاح ساختار مالیاتی و اصلاح سیستم بانکی هم در آن دیده شده بود که هنوز اجرایی نشده است.
آن زمان که پرداخت یارانه‌ها آغاز شد همه مردم ثبت نام کردند، حتی پولدارها هم از آن نتوانستند چشم‌پوشی کنند، در حالی که متمولین جامعه علاوه بر دریافت یارانه نقدی، از دیگر اقشار جامعه بیشتر مصرف می‌کنند.
قیمت بنزین، برق، گاز و نفت افزایش یافت، افزایش قیمت این حامل‌های انرژی به گونه‌ای بود که می‌شد با اندکی صرفه‌جویی و مصرف بهینه، پول یارانه پس‌انداز یا در جاهای دیگر هزینه‌های خانوار صرف شود.
اما رفته رفته، قیمت حامل‌های انرژی افزایش بیشتری یافت و اکنون از دریافتی مردم بابت یارانه نقدی بسیار فراتر رفته است.
درآمد حاصل از افزایش حامل‌های انرژی که به دیگر کالاها، اجناس و خدمات هم سرایت کرد، قرار بود در راه حمایت از تولید و تولید‌کننده داخلی هزینه شود، این کار هم انجام نشد.
گرچه دولت دهم وعده داده بود که اگر مجلس وقت اجازه بدهد، یارانه‌ها را به ۲۵۰ هزار تومان برای هر نفر می‌رساند، اما چنین اقدامی هم، طرح کارشناسی شده و مناسبی برای اقتصاد بیمار کشور نبود.
براساس مصوبه مجلس قرار بود پس از اجرای پنج سال، قطع شود اکنون پنج سال و دو ماه گذشته و مصوبه مجلس روی زمین مانده، شیب قیمتی حامل‌های انرژی بالا رفته، اما دولت و مجلس همچنان درگیر حذف برخی از یارانه‌بگیرانی هستند که دستشان به دهانشان می‌رسد.
بار مالی ۳ هزار میلیارد تومانی پرداخت نقدی یارانه‌ها بر دوش دولت سنگینی می‌کند، دولت یازدهم در آغاز کار خود مخالف شیوه کنونی پرداخت یارانه‌ها بود، اما براساس قانون مجبور به اجرای آن بود. این دولت هم از سال ۹۲ از زمانی که سرکار آمد، یارانه‌ها را پرداخت کرده است، اما بار مالی آن صدای دولتمردان را درآورد.
برخی دولتمردان برای پرداخت یارانه‌ها تعابیری همچون مصیبت عظمی، شب عزای دولت و چند تعبیر دیگر را برای یارانه ۴۵ هزار تومانی به کار بردند. دلیل آن هم اصرار بر بی‌پول بودن دولت برای پرداخت نقدی یارانه‌ها بود.
روز سه شنبه مجلس در چارچوب بررسی لایحه بودجه ۹۵، طرحی را تصویب کرد که در آن ۲۴ میلیون نفر از یارانه‌بگیران با شرایط اعلام شده حذف می‌شوند. دولت با این طرح بهارستان مخالف است. شگفت‌آور است که زمان پرداخت یارانه با تعابیری همچون «هنگام عزای دولت» یاد می‌شود و اکنون که مجلس اقدام به حذف ۲۴ میلیون نفر از یارانه‌بگیران کرده است، از سوی دولت ناعادلانه شناخته می‌شود.
متأسفانه، یارانه‌های نقدی در ایران به عنوان ابزاری برای رضایت مردم به کار رفته است. دولت پیشین صابون اجرای این طرح را به تن مالید و تبعات آن را به جان خرید که البته بی‌واکنش هم از سوی برخی در تهران و شهرستان‌ها نبود، اما آن را اجرا کرد، دولت دهم هم از این طرح استفاده سیاسی می‌کرد، وعده پرداخت ۲۵۰ هزار تومانی یارانه به هر نفر نه مبنای اقتصادی داشت و نه منطقی.
دولت یازدهم که از ابتدا پرداخت یارانه نقدی را پوپولیستی و عوام فریبی در دولت دهم می‌دانست، اکنون خود اصرار بر ادامه پرداخت یارانه‌ها به همه اقشار را دارد.
آقای نوبخت سخنگوی دولت درباره مصوبه مجلس در این زمینه گفته است؛ حذف ۲۴ میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی ناعادلانه است، یارانه در زندگی بسیاری از خانواده‌ها مؤثر است.»
اگر یارانه نقدی برای بسیاری از خانواده‌ها مؤثر است، آیا تا پیش از این مؤثر نبود؟ اکنون مؤثر شده است؟
مخالفت دولت با حذف ۲۴ میلیون نفر از یارانه بگیران از منظر کارشناسان سیاسی و اقتصادی دور نمانده و این مخالفت را به خاطر انتخابات سال آینده دانسته‌اند.
بسیاری از اقتصاد‌دانان حذف این تعداد یارانه بگیران را کاردرستی می‌دانند و آن را تأیید کرده‌اند اما تأکید می‌کنند که باید شناسایی درست از سوی دولت صورت گیرد.
توجه به این نکته لازم است که در مصوبه مجلس دهک‌ها مشخص شده و در میان این دهک‌ها، افراد کم‌بضاعت، نیازمند و فقیر وجود ندارد که دولت نگران ناعادلانه بودن آن است. این دهک‌ها پولدارها، متمولین و آن‌هایی را در برمی‌گیرد که درآمد بالایی دارند اما نتوانستند دل از ۴۵ هزار تومان هم بردارند.
حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر از افرادی که نیازی به آن ندارند، پولی بیش از یک‌هزار میلیارد تومان در ماه را برای دولت باقی می‌گذارد، این مبلغ می‌تواند در مسیر درست هزینه و سرمایه‌گذاری شود. ماهیانه بیش از یکهزار میلیارد تومان پول کمی نیست.
بهداشت و درمان کشور با مشکلات زیادی روبرو است و در حوزه آموزش و پرورش هم با کمبود بودجه روبه‌رو هستیم، تولیدکنندگان داخلی هم نیاز به حمایت دارند، آیا نمی‌توان از این طریق دولت یازدهم برای انتخابات دوازدهم، سرمایه‌گذاری کند؟


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده