ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انگلیسی‌ها به «دیوار بزرگ گرگان» رسیدند

انگلیسی‌ها به «دیوار بزرگ گرگان» رسیدند

ایسنا/ فصل هفتم پژوهش‌های باستان‌شناسی دیوار بزرگ گرگان با همکاری هیاتی از باستان‌شناسان بین‌المللی و به سرپرستی «ابرهارد سوئر» و حمید عمرانی رکابندی با هدف بررسی ساختار قلعه‌های متصل به دیوار گرگان آغاز شد.
جبرئیل نوکنده مدیر پروژه پژوهش‌های باستان‌شناسی دیوار بزرگ گرگان با اعلام این خبر گفت: هیات دانشگاه «ادینبورگ» در تفاهم‌نامه‌ای با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری هفتمین فصل از پژوهش‌های باستان‌شناسی را در دیوار بزرگ تاریخی گرگان درحالی آغاز می‌کنند که قرار است در این فصل ارتباط ساختار قلعه‌های متصل به دیوار گرگان بررسی می‌شود.

وی تاکید کرد: در این کاوش‌ها که با همکاری پژوهشگرانی از کشورهای آلمان، روسیه، گرجستان، آفریقای جنوبی، کانادا، ایتالیا و فرانسه انجام می‌شود، گمانه‌زنی قلعه شهرهای وابسته به دیوار گرگان انجام می‌شود.

به گفته‌ی نوکنده، این قلعه شهرهای وابسته به دیوار تاریخی گرگان شامل، گبری قلعه، دشت قلعه و قلعه پل گنبد کاووس هستند.
مدیر موزه‌ی ملی ایران ادامه داد: همچنین در این فصل از کاوش‌های دیوار گرگان، مطالعات ژئوفیزیک، جانور باستان‌شناسی، گاه‌نگاری، گیاه باستان‌شناسی، مطالعات معماری و شهرسازی و مطالعه باستان شناسی منظر با تغییر تصاویر هوایی و ماهواره‌ای ادامه دارد.
مدیر پروژه پژوهش‌های باستان‌شناسی دیوار بزرگ گرگان، با بیان این‌که علاوه بر مطالعات داده‌های حاصل از کاوش‌های باستان شناسی، مطالعه ساختار خندق‌های قلعه شهرها با خندق‌های متصل به دیوار گرگان نیز بررسی می‌شوند، افزود: بررسی سازه‌های آبی و سیستم‌های آبرسانی دیوار بزرگ گرگان و همچنین کاوش‌های باستان‌شناسی زیر آب از اهداف دیگر این فصل از کاوش‌ها است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، «دیوار بزرگ گرگان» یا «دیوار سرخ» که در متون قدیمی «مار سرخ» نامیده می‌شد، نخستین بار در سال 1316 توسط اریک اشمیت
خلبان آمریکایی شناسایی شد و عکس‌های هوایی او سندی برای تحقیقات باستان‌شناسان ایرانی و خارجی شد. قدمت این دیوار به دوره ساسانی برمی‌گردد که برای مقابله با قوم «هون» و سایر اقوام شمالی ایران ساخته شد.

این دیوار به طول 200 کیلومتر، پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان است که در 29 تیرماه سال 1387 به ثبت ملی رسید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده