ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفرینش انتخابات دمشق و مذاکرات وین

سرمقاله آفرینش/ انتخابات دمشق و مذاکرات وین

آفرینش/ « انتخابات دمشق و مذاکرات وین » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

نتخابات پارلمانی سوریه درحالی برگزار شد که بیش از سه هزار نفر برای حضور درانتخابات نامزد شده‌ بودند تا امکان حضور در مجلس این کشور را کسب کنند. البته در چنین انتخاباتی که وضعیت عمومی کشور سوریه به سبب جنگ با تروریست‌ها در حالت غیرعادی قرار دارد، مشخص نیست تقسیم آرا به سمت کدام احزاب سیاسی سنگینی خواهد کرد.
این انتخابات در سایه اجرای آتش‌بس در سوریه و کاهش نسبی درگیری‌ها در این کشور برگزار شده است. آتش‌بس در سوریه شامل داعش و جبهه النصره نیست و حملات علیه این گروه‌ها ادامه دارد.
امروز چند پاره شدن سوریه توسط مخالفان و تروریست‌ها عملاً تاثیرگذاری یک پارلمان قدرتمند را تداعی نخواهد کرد. چراکه مردم آوره اکثرشهرهای این کشور دغدغه جانشان را دارند و نمی‌توان توقع داشت که در چنین وضعیتی امید به انتخابات پارلمانی داشته باشند تا امنیت و اوضاع اسفناک‌ آنها را سروسامان بخشند.
اما نگاه اکثریت مردم سوریه و دیگر بازیگران حاضر در تحولات این کشور، چشم به مذاکراتی دوخته‌اند که در وین در چندین دور برگزار شده و همچنان ادامه دارد. مذاکرات صلح در وین، عملاً عرصه اصلی دیپلماسی و رایزنی‌های سیاسی برای حل و فصل بحران سوریه می‌باشد. جایی که قدرت های بزرگ در زیر میز مذاکرات امتیازهایی را ردوبدل می‌کنند و در پشت میز مذاکرات حمایت و یا مخالفت‌هایی را با مذاکره کنندگان انجام می‌دهند.
این رویه را می‌توان در مراودات سیاسی آمریکا و روسیه در هفته‌های اخیر و غیرقانونی دانستن آن ازسوی ایالات متحده به خوبی مشاهده کرد. از آنجا که اوباما نمی خواهد در ماه های آخر دولتش خود را وارد جنگی ناخواسته کند، به نظر می رسد بر سر مسئله سوریه با روسیه به توافقی پنهانی دست زده باشد.
احتمال قوی در این توافق بر سر این است که بشار اسد از قدرت برکنار و یک دولت موقت برای مدت یک سال روی کار آید، سپس مقدمات تهیه و تنظیم قانون اساسی فراهم و بعد انتخابات ریاست جمهوری زیر نظر سازمان ملل انجام شود، به شرط اینکه از خانواده بشار اسد کسی متقاضی ریاست جمهوری نشود. البته رفتارها و واکنش‌های روسیه نیز این احتمال تقویت می‌کند. چراکه پوتین در یکی از سخنرانی های اخیر خود اعلام کرده که ابقای ریاست جمهوری بشار اسد برای ما اهمیتی نداشته و مسکو ثبات و امنیت سوریه را درنظر دارد. البته پس از این سخنرانی موضوع برکناری اسد از سوی مسکو با تلطیف مواضع به رای نظر مردم سوریه واگذار شد.
لذا مذاکرات وین باتوجه به رایزنی‌های پشت پرده قدرت‌های بزرگ بسیار با اهمیت است و می‌توان انتظارداشت که تصمیمات سرنوشت سازی از آنجا مخابره شود. البته نمی‌توان ماهیت شرکت کنندگان در این مذاکرات را کتمان کرد، اما واقعیت امر این است که شرکت کنندگان در این مذاکرات سوری – سوری، عملا مخالفان سیاسی هستند که تاثیرچندانی در تحولات میدانی و اوضاع جنگی این کشور ندارند.
درحال حاضر مخالفان داخلی دولت دمشق در شهر حلب مستقر بوده و با ارتش سوریه در آتش بس به سر می‌برند. البته قدرت و تاثیرگذاری این گروه‌های مخالف با توجه به حمایت‌هایی که ازسوی کشورهایی همچون ترکیه، قطر، عربستان و ائتلاف غربی دریافت می‌کنند، کم نیست. اما بحران فعلی سوریه مواجهه با خطر تروریست می‌‌باشد که مقابله با آن بسیار سخت‌تر از مواجهه و مذاکره با مخالفان داخلی می‌باشد.
مسلماً حرکت برمدار دموکراسی برای حفظ شیرازه و قوام سیاسی نظام سوریه امری لازم است، اما واقعیت امر این است که ملت و آواره‌گان سوری به چیزی بیشتر از برگزاری پارلمان نیازدارند. آیا هر حزب و گرایشی که در این انتخابات کرسی‌های پارلمان را تصاحب کند(که احتمالا حزب بعث- حزب حاکم باشد) قادر به تغییر روند جنگ و آتش در این کشور خواهد بود؟
این توقع نیز که مذاکرات وین بتواند تغییر در روند تحولات سوریه ایجاد کند بسیار خوشبینانه است، چرا که سرطان تروریسم در سوریه و تمام منطقه و حتی جهان درحال گسترش است و نمی‌توان به راحتی آن را مهار کرد. اما درمورد تعیین تکلیف ونحوه برخورد با این بحران می‌توان گفت که مذاکرات پشت پرده وین می‌تواند نقشی قوی تر پیرامون این بحران بازی کند. باید بیش از انتظار برای نتایج انتخابات پارلمانی، چشم به تصمیمات رسمی و غیرعلنی وین دوخت.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده