ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله مردم سالاری اقتصاد سالم، چونان بدن سالم!

سرمقاله مردم سالاری/  اقتصاد سالم، چونان بدن سالم!

مردم سالاری/ « اقتصاد سالم، چونان بدن سالم! » عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم مهدی مال‌میر است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

پس از آنکه سیاستِ« اقتصاد مقاومتی» از سوی رهبر انقلاب به دستگاه‌های دولتی وفعالین حوزه اقتصاد و تجارت ابلاغ شد، تفسیرها وتحلیل‌های فراوانی از سوی روزنامه نگاران، اساتید دانشگاه و فعالین اقتصادی در اطراف این سیاست جدید منتشر شد. به طوری که این روزها کمتر روزنامه و خبرگزاری به چشم می‌آید که مقاله یا گزارشی با موضوع اقتصاد مقاومتی نداشته باشد. روندی که هنوز هم مستدام است وهر کسی به فراخور حوزه تخصص وعلاقه اش از این عبارت تفسیر ویژه ای پیش می‌کشد. بیشتر تحلیل‌ها بر مدار درونزا کردن اقتصاد و رونق‌افزایی به تولید داخلی ومسائلی از این دست می‌گردد. این تفسیر‌ها البته تفاسیر نادرستی نیست وهر اقتصادی که خواهان لنگر انداختن در دریای اقتصاد وتجارت جهانی است، می‌باید از درجه‌ای از استقلال و« شخصیت» اقتصادی وصد البته رونق داخلی برخوردار باشد. اما با این همه، آنچه در تمامی ‌این تفاسیر گُم شده است توجه به این نکته است که« اقتصاد مقاومتی» تنها به‌ راه‌اندازی کارخانه‌ها و روشن ساختن چراغِ کارگاه‌هایی که چند صباحی است سوت وکور شده اند، خلاصه نمی‌شود! گرچه هدف نهایی اقتصاد مقاومتی ایجاد اشتغال و تقویت کاراکتر اقتصادی کشور در برابر کشورهای فعال در اقتصاد جهانی است اما نکته بنیادین اقتصاد مقاومتی شاید این باشد که ما در حال حاضر به اقتصادی نیازمندیم که در برابر فساد، ارتشاء وکلاشی‌های بزرگ مقاوم باشد. به عبارت دیگر، برای مقاومت در برابر سیل تجارت جهانی وجانماندن از ماراتن بی رحم اقتصاد، در گام نخست ما نیازمند اقتصادی هستیم که در برابر فساد مالی وکلاهبرداری‌های کلان جانانه بایستد. بدون توجه به شفافیت بخشی به حوزه واردات وصادرات، تقویت بخش خصوصی وکوچک کردن دولت وده‌ها و صدها نکته دیگر،« اقتصاد مقاومتی» آنچنان که شایسته است به دست نخواهد آمد. اقتصاد سالم همانند بدن سالم دربرابر بیماری‌ها از خود مقاومت نشان می‌دهد و نیازی به خدمات پزشکی اورژانسی و جراحی‌های خطرناک پیدا نمی‌کند.‌‌‌پدید آمدن بیماری‌های خطرناکی مثل بابک زنجانی‌ها و آریاها وحذف آنها،بی هیچ تعارفی نشانگر ناسالم بودن بخش‌های بزرگی از اقتصاد ما است که توانایی مقاومت در برابر بسیاری از ویروس‌ها ومیکروب‌ها را از کف داده است و هر از چند گاهی ناگزیر است بافتِ عفونی را به تیغ جراحی بسپارد! جراحی‌هایی که نه فقط کمکی به رونق اقتصاد کشور نرسانده‌اند بلکه، بیشتر به نا امن کردن فضای اقتصادی جامعه وکند کردن رغبت کارآفرینان وسرمایه ریزان منتهی شده‌اند.
امروز پس از به توافق رسیدن برجام ودگرگون شدن شرایط کشور وباز شدن زنجیرهای گرانی که به گزاف به پای تجارت واقتصاد بسته شده بود، می‌طلبد که تغییر نگاهی به مقوله اقتصاد مقاومتی داشته باشیم و با دوری گزیدن از برداشت‌های تقلیل‌گرایانه ازاین مفهوم، آن را صرفا به استقلال اقتصادی در برابر کشورهای رقیب فرو نکاهیم. چه اگر نیک بنگریم، آنچه بال وپر اقتصاد کشور را بسته وبسیاری از کارآفرینان وتحصیلکردگان را خانه نشین وفسرده کرده، ساختارهای ناتوان از مقاومت در برابر فساد است. ساختارهایی که انگار، تولید، اخلاق وکار صادقانه وتخصص را کیفر می‌دهد وزمینه مساعدی برای جولان کسانی شده است که تنها هنرشان بی اعتنایی به اخلاق ومنافع ملی وسفره نان مردم است!


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X