ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چاپ کتب «ابن‌هیثم و دانش نورشناسی» توسط انتشارات دانشگاه شهید باهنر کرمان

چاپ کتب «ابن‌هیثم و دانش نورشناسی» توسط انتشارات دانشگاه شهید باهنر کرمان

ایسنا/ رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: یکی از اقدامات انجام شده در همایش بین‌المللی ابن‌هیثم، چاپ کتاب «ابن‌هیثم و دانش نورشناسی» توسط انتشارات دانشگاه تهران و شهید باهنر کرمان و کتاب «زیبایی شناسی در آرای ابن‌هیثم» توسط انتشارات دانشگاه شهید باهنر کرمان بوده است.
دکتر محمدجواد فدایی در همایش بین‌المللی ابن هیثم که در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد، اظهار کرد: تعداد 13 هزار و 500 دانشجو، 11 دانشکده، سه دانشگاه عالی و 650 نفر عضو هیات علمی در دانشگاه شهید باهنر کرمان، وجود دارند.

وی افزود: ایده برگزاری این همایش توسط کمیته فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و برای بزرگداشت و معرفی یکی از دانشمندان بزرگ اسلام در زمینه فیزیک و نور مطرح شد.

فدایی با اشاره به اینکه ابن هیثم بزرگترین فیزیکدان مسلمان و اولین دانشمند فیزیک نور در جهان است، اظهار کرد: امسال هزارمین سال تألیف کتاب المناظر است و ابن‌هیثم بیش از ۲۰۰ کتاب دارد که 20 کتاب آن در زمینه نجوم و ستاره شناسی است.

رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان تصریح کرد: جلسات متعددی با رییس فرهنگ و تمدن اسلامی ایران به مناسبت این همایش برگزار و مقرر شد برخی از آثار ابن هیثم چاپ و یا تجدید چاپ شود و به نحوی مورد استفاده علاقه‌مندان قرار گیرد.

فدایی گفت: یکی از اقدامات انجام شده در این همایش چاپ کتاب ابن‌هیثم و دانش نورشناسی توسط انتشارات دانشگاه تهران و شهید باهنر کرمان و کتاب زیبایی شناسی در آرای ابن‌هیثم توسط انتشارات دانشگاه شهید باهنر کرمان بوده است.

رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: دو نسخه خطی از کتاب المناظر با کمک دکتر ایرانمش در اختیار ما قرار گرفت که به شکل لوح فشرده در دسترس همه علاقمندان قرار می‌گیرد.

وی گفت: از دیگر تصمیماتی که در کمیته فرهنگ و تمدن ایران اسلام گرفته شد برپایی نمایشگاهی جهت نمایش نمونه ابزارهایی است که ابن هیثم استفاده می‌کرده است.

فدایی افزود: در این همایش 20 سخنرانی توسط دانشمندانی که در زمینه کارهای ابن هیثم مطالعه دارند، ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه دانشکده ریاضی این دانشگاه در سال 55 کار خود را شروع کرده است، گفت: از سال 63 دانشجوی ارشد و از سال 67 دانشجوی دکترای پذیرش کرده و رکورد خوب دانشکده ریاضی این است که اولین، دومین و سومین دانشجوی دکترای کشور از آن فارغ التحصیل شده‌اند.

وی افزود: 20 سال قبل بخش ریاضی این دانشگاه به دانشکده تبدیل شده و هم اکنون نیز در رشته های ریاضی محض، آموزش ریاضی، آمار، علوم کامپیوتر و.. 600 دانشجوی کارشناسی، 262 دانشجوی کارشناسی ارشد و 92 دانشجوی دکتری دارد.

رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان خاطرنشان کرد: در سال 90 نیز بخش فیزیک به دانشکده تبدیل شده و دارای پنج گروه علمی و رشته‌های نجوم، کیهان شناسی، ذرات بنیادی، علوم و فنون هسته‌ای و ... است که 790 دانشجوی کارشناسی، 120 کارشناسی ارشد و 43 دکتری و 18 ازمایشگاه آموزشی و تحقیقاتی دارد ضمن اینکه قرار است آرمایشگاه خاصی تجهیز و به نام ابن هیثم نامگذاری شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده