ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله تعادل تعقیب و گریز دولت و مجلس در هزارتوی یارانه

سرمقاله تعادل/ تعقیب و گریز دولت و مجلس در هزارتوی یارانه

تعادل/ « تعقیب و گریز دولت و مجلس در هزارتوی یارانه » عنوان سخن نخست روزنامه تعادل به قلم هوشیار رستمی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

تکلیف اقتصاد در ایران روشن نیست. نه آن است که زیر سایه سیاست، دست و پا شکسته نشو و نمو کند و نه نهادی مستقل است که خارج از قواعد بازی جمعی بتواند برای خود، حریمی ممنوعه داشته باشد. در روزگاری که سودای توسعه همه ارکان وجودی بشریت را در برگرفته هر اظهارنظر یا عمل اقتصادی مبنایی خواهد بود برای جهت‌دهی به تصمیم‌هایی که ممکن است در روز مبادایی به کار آید. در ایران که همان نیم‌نگاه تاریخی به توسعه نیز فعلا به فاز تعلیق رفته است، اداره امور روزمره صحنه هنرنمایی‌ها خواهد شد. یک ایده بلندپروازانه زیر سایه غیبت اقتصاددانان کارآزموده تبدیل به هزارتویی شده است که در هر لحظه، هم راه نجات بسیار دارد و هم واهمه از یک شکست بزرگ، تلاش برای نجات را تنها محدود به تقلاهایی ناچیز کرده است. توپ هدفمندی یارانه‌ها بین دولت و مجلس مداوم درحال پاسکاری است بلکه این مصیبت عظما تبعات کمتری برای یکی از طرفین ماجرا داشته باشد، بی‌خبر از آنکه دود این آتش به چشم همه خواهد رفت. در همین راستا مجلس در ادامه بررسی لایحه بودجه 95 و در فراری ماهرانه و رو به جلو دولت را موظف کرد تا یارانه 24میلیون ایرانی را قطع کند که دولت هم چنین فرصتی را غنیمت می‌شمرد جاخالی داده خود را مکلف به پرداخت یارانه به همه می‌داند. در یک مرور ساده این الزام قانونی دو ایراد جدی دارد. اول اینکه شروطی که برای شناسایی حذف شده‌ها تدوین شده نامفهوم و نارس است و در عین حال تبیین مفهوم خانوار نیز مبنای منطقی ویژه‌یی ندارد.
بخشی از 3 دهک ثروتمند بودن جامعه و درآمد سالانه بیش از 35میلیون تومان دو شرط اصلی هستند که نمایندگان ملت آن را به عنوان فیلتری برای منتفع یا محروم شدن از یارانه طراحی کرده‌اند که البته هیچ توضیح یا توجیه مشخصی پشت خود ندارد. مثلا خانوار 4 نفره در ایران که سالانه حدود 2میلیون و 100هزار تومان دریافت می‌کند اگر 35میلیون هم درآمد سالانه داشته باشد با حذف یارانه، درآمد آن خانوار 5.6 درصد کاهش می‌یابد و اگر 30میلیون تومان درآمد داشته باشد، حذف یارانه 6.5 درصد از درآمد را تباه خواهد کرد. این اختلاف کمتر از یک واحد درصدی نشان می‌دهد، تعیین چنین مرزهایی ناکارآمد و بی‌معنی است. این ناکارآمدی را اگر در کنار ارزیابی پیچیده انواع دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها و تعداد افراد خانوار و متوسط هزینه خانوار و... بگذاریم نگاه تک بعدی و شتاب زده بهارستان‌نشین‌ها بیش از پیش معلوم می‌شود. در ضمن خانوار در علم آمار یک معنای مجازی است و در دنیای واقعی نمی‌توان برای همه خانوارها به یک شیوه سیاست‌گذاری کرد چراکه بعد هر خانوار اهمیت ویژه‌یی برای تحلیل ترازنامه اقتصادی آن خانوار دارد. به عنوان نمونه آیا یک خانوار 7 نفره با 35میلیون درآمد سرپرست حذف می‌شود اما یک خانوار یک نفره با درآمد 34میلیونی همچنان یارانه خواهد گرفت؟ ابهامات این طرح به خوبی تصویر یک تعقیب و گریز بی‌فایده بین دولت و مجلس را تداعی می‌کند که فایده‌یی برای بهبود شرایط امروز معیشت مردم نخواهد داشت. مارک تواین معتقد بود اگر از این به بعد همچون گذشته فکر کنید نهایتا همان چیزی را به دست خواهید آورد که تاکنون به دست آورده‌اید. بنابراین سیاست‌گذاران و قانونگذاران نیاز دارند حداقل برای یک بار هم که شده وقتی که در بن بستی قرار می‌گیرند به تغییر پارادایم‌ها نیز به عنوان انتخابی ممکن برای حل مشکل بیندیشند. هدفمندی یارانه‌ها با یک نگاه فراگیر پوپولیستی آغاز شد و حال هم با همان نگاه تنها بخشی از این مسیر خطرناک را باز خواهد گشت البته با دردسرها و مصیبت‌های چند برابری! با این اوصاف چاره کار این است که هم دولت و مجلس به جای فرصت‌شناسی‌های سیاسی، خود را از زیر بار حذف و اضافه‌های یارانه خلاص کنند و ثابت کردن نیازمند بودن را بر عهده آنهایی بگذارند که درخواست دریافت کمک مالی از دولت دارند. نهادهای اجرایی نه در ایران و نه در هیچ کجای جهان قادر نیستند همه مردم را پایش کنند با این هدف که شاید افرادی را بیابند که نیازی به دریافت پول نداشته باشند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده