ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اعتماد چشمان بسته سازمان همکاری های اسلامی

سرمقاله اعتماد/ چشمان بسته سازمان همکاری های اسلامی

اعتماد/ « چشمان بسته سازمان همکاری های اسلامی » عنوان نگاه اول در روزنامه اعتماد نوشته حجت‌الله جودکی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

سیزدهمین نشست سران کشورهای اسلامی در حالی از امروز در استانبول ترکیه آغاز خواهد شد که جهان اسلام از مشکلات بسیاری رنج می‌برد. در حالی که بیش از پنج سال است بحران سوریه تداوم یافته است، شاهد گسترش بحران تروریسم و افراط‌گرایی به سایر کشورهای اسلامی مانند عراق و یمن هستیم. در کنار آن نیز برخی کشورهای مسلمان دچار اختلافات شدیدی هستند و این اختلاف نیز بر بحران‌های موجود سایه انداخته و به تداوم آنها منجر شده است. در این شرایط، ممکن است برای بسیاری از فعالان و کارشناسان این سوال مطرح شود که سازمان همکاری‌ اسلامی که با هدف همکاری میان کشورهای اسلامی و نزدیکی میان آنها تشکیل شده است، چه اقدامی برای کاهش اختلافات و از بین بردن بحران‌ها انجام داده است؟ و سوال دیگر این است که در شرایط موجود، آیا می‌توان از کارآمدی آن سخن گفت؟ در پاسخ به این سوالات، من اعتقاد دارم که سازمان همکاری اسلامی نه تنها اقدامی مشخص و کارا در رابطه با حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای انجام نداده است، بلکه حتی در برخی موضوعات مانند بحران سوریه و یمن نیز چشمان خود را بسته است. من اعتقاد دارم که سازمان همکاری اسلامی از ابتدای شروع به کار، از یک ساختار و نظام منسجم و کارآمد برخوردار نبوده و همین ناکارآمدی را هم در سال‌های قبل به اثبات رسانده است، پس اکنون نیز نمی‌توان این انتظار را داشت که با این ساختار کهنه و ناکارآمد، انتظار بهره‌وری بالا و حل و فصل بحران‌ها و مسائل جهان اسلام را داشت. این سازمان از ابتدای شروع کار خود اهدافی را در نظر گرفت که از جمله آنها همکاری مشترک کشورهای اسلامی با یکدیگر بود اما تا به امروز نشانی در جهت پیگیری آن اهداف نمی‌بینیم و در بیشتر مواقع، کشورهای عضو به جای همکاری به رقابت و حتی دشمنی با یکدیگر پرداخته‌اند. همچنین این سازمان به جای نگاه برابر به تمامی اعضا، بیشتر تامین‌کننده منافع برخی از اعضای خود است. هم‌اکنون نیز سازمان همکاری اسلامی تحت سیطره و نفوذ عربستان سعودی است که شاید علت اصلی آن حجم بالای پول‌هایی است که عربستان به بدنه این سازمان تزریق می‌کند.
سیزدهمین نشست سران کشورهای اسلامی در حالی از امروز در استانبول ترکیه آغاز خواهد شد که جهان اسلام از مشکلات بسیاری رنج می‌برد. در حالی که بیش از پنج سال است بحران سوریه تداوم یافته است، شاهد گسترش بحران تروریسم و افراط‌گرایی به سایر کشورهای اسلامی مانند عراق و یمن هستیم. در کنار آن نیز برخی از کشورهای مسلمان دچار اختلافات شدیدی هستند و این اختلاف نیز بر بحران‌های موجود سایه انداخته و به تداوم آنها منجر شده است. در این شرایط، ممکن است برای بسیاری از فعالان و کارشناسان این سوال مطرح شود که سازمان همکاری‌ اسلامی که با هدف همکاری میان کشورهای اسلامی و نزدیکی میان آنها تشکیل شده است، چه اقدامی برای کاهش اختلافات و از بین بردن بحران‌ها انجام داده است؟ و سوال دیگر این است که در شرایط موجود، آیا می‌توان از کارآمدی آن سخن گفت؟ در پاسخ به این سوالات، من اعتقاد دارم که سازمان همکاری اسلامی نه تنها اقدامی مشخص و کارا در رابطه با حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای انجام نداده است، بلکه حتی در برخی از موضوعات مانند بحران سوریه و یمن نیز چشمان خود را بسته است. من اعتقاد دارم که سازمان همکاری اسلامی از ابتدای شروع به کار، از یک ساختار و نظام منسجم و کارآمد برخوردار نبوده و همین ناکارآمدی را هم در سال‌های قبل به اثبات رسانده است، پس اکنون نیز نمی‌توان این انتظار را داشت که با این ساختار کهنه و ناکارآمد، انتظار بهره‌وری بالا و حل و فصل بحران‌ها و مسائل جهان اسلام را داشت. این سازمان از ابتدای شروع کار خود اهدافی را در نظر گرفت که از جمله آنها همکاری مشترک کشورهای اسلامی با یکدیگر بود اما تا به امروز نشانی در جهت پیگیری آن اهداف نمی‌بینیم و در بیشتر مواقع، کشورهای عضو به جای همکاری به رقابت و حتی دشمنی با یکدیگر پرداخته‌اند. همچنین این سازمان به جای نگاه برابر به تمامی اعضا، بیشتر تامین‌کننده منافع برخی از اعضای خود است. هم‌اکنون نیز سازمان همکاری اسلامی تحت سیطره و نفوذ عربستان سعودی است که شاید علت اصلی آن را در حجم بالای پول‌هایی دانست که عربستان به بدنه این سازمان تزریق می‌کند.
با این حال، عقب‌ماندگی و کمتر توسعه‌یافتگی کشورهای اسلامی نیز در ناکارآمدی سازمان همکاری اسلامی نیز تاثیرگذاشته است. به طور مثال‌، ما اکنون شاهد اختلافات شدید بریتانیا با اتحادیه اروپایی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی هستیم ولی آنها صرف اختلاف به تضعیف و جدایی اتحادیه اروپایی نمی‌پردازند و تلاش می‌کنند تا از طریق سازوکارهای دیپلماتیک و در چارچوب گفت‌وگو به حل و فصل مسائل بپردازند اما متاسفانه این مساله در میان اعضای سازمان همکاری اسلامی دیده نمی‌شود و با کوچک‌ترین اختلاف، در جهت حذف و تضعیف یکدیگر می‌کوشند که به طور مثال، پس از بروز بحران در روابط تهران و ریاض، مسوولان عربستانی به جای گفت‌وگو و تلاش برای مفاهمه به قطع روابط دیپلماتیک دست زدند و از طریق نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی در تلاش هستند تا ایران را محکوم کنند.
مجموعه این مسائل و اختلاف در نهایت منجر به این شده است تا سازمان همکاری اسلامی دچار دگردیسی‌های شدید شده و از اهداف نخستین خود دور شود. در واقع اختلافات موجود در جهان اسلام موجب شده تا آرمان قدس و آزادسازی فلسطین به بوته فراموشی سپرده شود و طرفین به جای پرداخت به آن، به درگیری و رقابت با یکدیگر بپردازند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده