ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هنرمندانی که سابقه هنری‌شان را می‌فروشند

هنرمندانی که سابقه هنری‌شان را می‌فروشند

روزنامه جوان/ این قشر هنرمند اعم از کارگردانان و بازیگران سابقه هنری خود در مملکتشان را به همراه تلاش و کوله‌باری از تجربه می‌فروشند و با قبول نقش‌های متفاوت و حتی اعمال غیر اخلاقی و ناپسند خود را به دست صاحبان این شبکه‌ها می سپارند.
این روزها وقتی به اخبار داغ بازار هنرمندان سینما سرک کشیده و در شبکه‌های اجتماعی مختلف نیز اخبار کوچ برخی بازیگران را که می‌شنویم و پیگیری می‌کنیم، موضوع نقش‌آفرینی هنرمندان ایرانی در کنار بازیگران ترکیه‌ای برای‌مان جالب و غیر قابل هضم است. جالب اینجاست که برخی از بازیگرانی که به این شبکه‌ها برای ایفای نقش دعوت شده‌اند چندان رزومه کاری قوی‌ای نداشته‌اند.
جدا از اینکه این مقوله کمی شک برانگیز بوده و حتی در گذشته نیز ما شاهد آن نبوده‌ایم، اما با وجود طغیان و جوشش امروزه که این اخبار و دعوت به همکاری‌ها داشته، شاهد این جریان هستیم که این شبکه‌ها بسیار فعال‌تر از بازار سینمای داخلی ایران عمل کرده‌‌اند. مدتی است که اخبار جذب بازیگران ایرانی در شبکه‌های ماهواره‌ای کم و بیش در رسانه‌ها منتشر می‌شود. بازیگرانی نه چندان نام آشنا و معروف که به ناگاه خبر رفتن آنها باعث دیده شدنشان در رسانه‌ها می‌شود. البته در گذشته نیز شاهد خروج برخی بازیگران از کشور بوده‌ایم و این اتفاق تازه‌ای نیست اما دعوتنامه‌هایی که این اواخر عده‌ای از هنرمندان از طریق فضای مجازی و ایمیل‌های شخصی از طرف این شبکه‌ها دریافت می‌کنند موجب شبهه‌دار شدن قضیه می‌شود و اینکه چه دست‌های پشت‌ پرده‌ای در عرصه سینما و تلویزیون هستند که از چنین موضوعی سود می‌برند و چه نیتی در سردارند؟بازیگرانی که بعد از استفاده از رسانه و امکانات داخلی برای مطرح شدن، به نظام و جامعه خود پشت کردند تا به قول خودشان در خارج از کشور بهتر عرض اندام کرده و آزادتر باشند. به همین خاطر هم به راحتی گرفتار تور ماهیگیری شبکه‌های ضداخلاقی و فرهنگی شدند.

پریناز مهرابی، روانشناس و کارشناس فرهنگی معتقد است: مطمئناً عملکردها و تبلیغات رنگارنگ، ساخت انواع سریال‌ها و دعوت از هنرمندان ما برای ایفای نقش، در نهایت جذب تعدادی از بازیگران ایرانی با رزومه‌های کاری متفاوت را در پی داشته است.

وی در ادامه می‌‌گوید: متأسفانه شاهد این جریان هستیم که هدف از جذب این افراد شهرت داخلی، بازی متفاوت و ناب و حرفه‌ای آنها نبوده بلکه با نگاهی موشکافانه به این جریانات اخیر و چیدن اجزای این پازل در کنار یکدیگر به این نتیجه می‌رسیم که شبکه‌های ماهواره‌ای که فیلم‌های ترکیه‌ای با دوبله به زبان فارسی می‌سازند با استفاده از شیوه‌ای جدید، خلاقانه و بسیار متفکرانه قصد رسیدن به اهداف خود در جهت حفظ تماشاگران، رواج فرهنگ و تفکر غربی و حتی جذب بیشتر افراد جامعه به سمت این نوع فیلم‌ها و برنامه‌سازی‌ها را دارند.

استفاده از استعدادهای هنرمندان و پتانسیل کارگردانان
به گفته مهرابی، راه‌اندازان شبکه‌های ماهواره‌ای و سازندگان فیلم‌های اینچنینی حاضرند به هر قیمت و بهایی که شده این بازیگران ایرانی را وارد سینماهایشان کنند و در ساخت و ایفای نقش از آنان بهره ببرند و از بازی‌دادن این افراد، طرز تفکر متفاوت و فیلمنامه‌هایی که به صورت حرفه‌ای برای ساخت انواع فیلم‌ها نوشته می‌شود به نفع خودشان استفاده کنند.

دستبرد به تفکر، فرهنگ و تمدن
این کارشناس معتقد است به قول آن ور آبی‌ها دعوت از ستارگان سینمای ایران میدانی برای عرض اندام بازیگران ایران زمین و پیشرفت آنها در حوزه‌های متفاوت است و به راحتی می‌بینیم و می‌شنویم که هر روزه برخی از این بازیگران پیام‌ها و ایمیل‌هایی را از طرف عوامل و دست اندرکاران شبکه‌های ماهواره‌ای دریافت می‌کنند، در صورتی که باید این نکته را در ذهن داشت و بدان اعتراف کرد که در اصل هدف از ساخت چنین فیلم‌هایی برای جوامع در حال توسعه و جهان سومی، سرگرم کردن افراد این جامعه و به نوعی سرمایه‌گذاری روی سطوح مختلف فرهنگ آنها و ممانعت از پیشرفت افراد این جوامع، دستبرد به تفکر، فرهنگ و تمدن آنها بوده و فقط آنها را جذب مقوله‌ها و سبک زندگی‌هایی متناسب با فرهنگ و شیوه زندگی غربی می‌کنند.

مهرابی در ادامه اظهار می‌کند: ترک‌ها درونی کردن این طرز تفکر در بطن جامعه شرقی را خواستارند. اگر این روند رو به فزونی رود، جوامع شرق باید بهایی بسیار بیشتر از مبالغی که عوامل ترکیه‌ای برای برپایی شبکه‌هایی همچون جم تی وی و جذب هنرمندان ایرانی هزینه کرده‌اند، بپردازند. اما نکته دیگری که در این میان حائز اهمیت است تبلیغات پر رنگ و لعاب سینماگران غربی و ترک و تأثیر این تبلیغات روی اذهان این قشر فرهنگی و هنری و همچنین انواع وعده وعیدهایی است که به این گروه از هنرمندان داده می‌شود. وعده‌هایی همچون برخورداری از امکانات مالی، انواع امتیازات و از همه مهم‌تر تب شهرت که بسیاری از هنرمندان جامعه را تحت تأثیر قرار داده است.
به اعتقاد این کارشناس، با وجود این قبیل حوادث اثرگذار به خصوص روی جوانان جامعه، ناظر این جریان هستیم که برخی از افرادی که می‌توانستند در سینمای داخلی ایران به نقش آفرینی خود ادامه دهند و کار حرفه‌ای‌شان را دنبال کنند، اکنون در سینمای ترکیه ایفای نقش کرده و از آنها به عنوان کاراکترهای دست‌نشانده ترک‌ها یاد می‌شود. در واقع این قشر هنرمند اعم از کارگردانان و بازیگران سابقه هنری خود در مملکتشان را به همراه تلاش و کوله‌باری از تجربه می‌فروشند و با قبول نقش‌های متفاوت و حتی اعمال غیر اخلاقی و ناپسند خود را به دست صاحبان این شبکه‌ها سپرده و در حقیقت بسیاری از اصول اخلاقی را زیر پا می‌گذارند.

بررسی موشکافانه جریان‌های امروز سینمای کشور
مهرابی در خاتمه تأکید می‌‌کند: در مدتی که این جریان‌ها در حال شکل‌گیری بوده، اقدام خاصی از طرف مسئولان ندیده‌ایم. گرچه شاید بتوان با ایجاد و شکل‌گیری کمیته‌هایی خاص و همچنین توجه و تمرکز بر این جریان‌ها، فضای روشن و آشکاری را بر روند شکل‌گیری این جریان‌ها که امروزه بر سینمای داخلی سایه انداخته بیندازیم و با بررسی موشکافانه و دقیق‌تر اینگونه حوادث، جلوی تکرار چنین مقوله‌هایی را در جامعه سینمای ایران بگیریم تا بتوانیم به بهترین وجه از استعدادها و توانایی‌های بازیگران و اقشار مختلف این جریان بهره ببریم و با همکاری این قشر گامی در جهت پیشرفت خود و خودسازی و غنی‌سازی فرهنگمان برداریم.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده