ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اطلاعات که تا ناگه ز همدیگر…

سرمقاله اطلاعات/ که تا ناگه ز همدیگر…

اطلاعات/ « که تا ناگه ز همدیگر… » عنوان مکتوب هفته روزنامه اطلاعات به قلم دکتر محمدعلی فیاض‌بخش است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

همیشه منتظریم که زمانَ«ش» برسد. به جای «شین» می‌توان «آن» را گذاشت. ضمیر متّصل یا منفصل، چه فرقی می‌کند؟ وقتی رسید و رفت و ما همچنان در انتظارش به‌سر می‌بریم، آنگاه به تحسّر و غبطه درخواهیم غلتید. به خود وعده می‌دهیم که: در روز مناسب، آن کار مناسب را خواهم کرد: ادای یک حق، رفع یک کدورت، یک عذرخواهی ساده، جبران مافات و اموری از این دست. از کجا مطمئنّیم که در این وعده‌ها که به زمان احاله می‌کنیم، زمان هم پابه‌پای ما پیش بیاید؟ اگر زمان و اتفاقات از ما جلو افتاد چه؟ آنگاه بگوییم: می‌خواستم، قصد داشتم، در ذهنم بود، وقت مناسبی را می‌جستم و هکذا این قسم تعابیر. واقعیت این است که ما در عافیت‌کده‌ی «روز مناسب» که سر رسد خانه کرده‌ایم؛ حال آن که آن روز مناسب، سال‌هاست به تاریخ پیوسته و یا آنچنان شهاب‌وار از کنار گوشمان خواهد گذشت که نقشه‌های ما را بلااثر خواهد کرد. می‌خواهیم به کسی خوبی کنیم؟ مناسب‌تر از همین الآن چه زمانی است؟ می‌خواهیم عذر تقصیر بخواهیم؟ چرا همین الآن نه؟ جبران مافات؟ خوب الآن که وقت داریم!
باور کنیم که گردش روزگار و مقدّرات زمان منتظر این دست آن دست کردن ما نمی‌ماند. او کار خودش را می‌کند. چرا ما در زمان خود، کار خود نکنیم؟
«شاید زمانی دیگر»،‌ «انشاءالله به وقتش»، «هنوز که دیر نشده»… این‌ها همه اغواگران زمان حال‌اند. تیغ «تسویف»، یعنی فردا و فردا کردن، همیشه یک قربانی داشته است: امروز٫ خنجر فردا زیر گردن امروز، همیشه بیرحم بوده است. چقدر از امروزهامان قربانی فرداها شده است!
در دفتر دوم مثنوی مولوی داستانی آمده است در این مضمون، که مردی جلوی خانه‌اش و در گذرگاه مردمان بوته خاری کاشت. خار ریشه در خاک محکم می‌کرد و تیغ در بیرون خاک می‌افشاند و بر پا و جامه‌ی رهگذران می‌خلید. هرچه گفتندش بکن آن را نکند! به فردا و فردا وعده‌ می‌داد تا آن بوته خار ریشه دواند و پای محکم نهاد. روزی حاکمش فرا خواند و گفت:

این که می‌گویی به فردا، این بدان
که به هر روزی که می‌آید زمان

آن درخت تو جوان‌تر می‌شود
وین‌کننده پیر و مضطر می‌شود

خاربن هر روز سبز و تازه‌تر
خارکن هر روز پیر و سست‌تر۱

بیندیشیم! در خاک نرم کدام دل‌ها خار بی‌مهری کاشتیم و تیغ دلخوری برداشتیم؟ و یا در کشتزار عطش‌ناک کدامین دل قطره‌های محبّت افشاندیم و نهر مودّت جاری ساختیم؟
نمی‌دانم آن داستان گذرکردن خضر و همرهان از وادی ظلمات و درخشش سنگ‌ریزه‌های زیر گام‌ها چقدر مستند است. باشد یا نباشد عبرت‌آموز است. گویند که گفت: از این‌ها اگر برگیرید فردا در روشنایی حسرت زده‌اید و اگر برنگیرید نیز هم! فردا روزِ برون‌رفت از ظلمات، سنگ‌ریزه‌ها را لعل یافتند و زبرجد. آن‌هایی که برنگرفته بودند در تحسّر دست بر پشت دست زدند و آن کسان که برگرفته بودند آه می‌کردند که چرا بیش برنداشته‌اند. این داستان خود نقد حال ماست. از نقد صحبت و همراهی اگر غافل شویم، فردای بیداری ندامت آوریم و انگشت به دندان گزیم که چرا بیش نه؟ و حالِ آنان که همین نقدِ زیر پای را به صرافت نمی‌‌نگرند و لگدکوب از آن می‌گذرند دیگر خود روشن است.
اگر در پیچ در پیچ ظلمات زندگی، خضرِ رهی‌مان راهبر شد، نقد وقت را غنیمت شمریم و نقدهای زیر پای را بر دیده گزاریم. کدام نقد در این زندگی کوتاه دنیایی نقدتر و پربهاتر از مهرورزی به یکدیگر و محبّت کردن و مودّت ورزیدن؟ و کدام سودا پرسودتر از شکار یک دلِ همراه به برق یک نگاهِ آگاه؟ و کدام نخجیر، شاهکارتر از صید دل‌ نزدیکان به کمند محبّت و ناز شست مودّت؟

صد ملک دل به نیم نظر می‌توان خرید
خوبان در این معامله تقصیر می‌کنند

پدران و مادرانی که فرزندانی را در آغوش گرم خانواده دارند، فرزندانی که در کُنام مهربانی والدین می‌زیند و همسرانی که زیر یک سقف آزمون محبّت و مودّت می‌ورزند بدانند که دیر و دور نباشد فرقت جسم آنان از یکدیگر؛ هان مبادا که در رشتن تار محبّت به پود مودّت سستی کرده باشند و در سرشتن شهد علایق در مهد دقایق غفلت ورزیده باشند.

بیا تا قدر یکدیگر بدانیم
که تا ناگه ز همدیگر…

ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱ـ بیت ۱۲۲۷ به بعد


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X