ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جزئیات حادثه تلف شدن گوزن کمیاب ایرانی

جزئیات حادثه تلف شدن گوزن کمیاب ایرانی

خراسان/ گوزن زرد ایرانی باردار در باغ وحش کاسیت خرم‌آباد که توسط بازدیدکنندگان مورد پرتاب سنگ قرار گرفته بود در حین فرار به شدت به فنس برخورد کرده و دچار شکستگی گردن شده و تلف می‌شود.به گزارش فارس مدیرکل دامپزشکی استان لرستان ضمن ابراز تاسف از مرگ این گوزن زرد گفت: متاسفانه با تنفس مصنوعی هم نتوانستیم این گونه باارزش و در خطر انقراض و جنین نارسش را نجات دهیم.

این اتفاق که 18 فروردین ماه به وقوع پیوسته بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی و بین فعالان محیط زیست داشته است. اگرچه اداره دامپزشکی لرستان مرگ این گوزن زرد را بر اثر استرس زیاد ناشی از ازدحام بازدید کنندگان عنوان کرده است اما دکتر ایمان معماریان دامپزشک کلینیک حیات وحش سازمان محیط زیست و باغ وحش تهران در گفت وگو با خبرنگار دیده بان محیط زیست اظهار داشت: چنین موضوعی که جانوری در باغ وحش بر اثر استرس ناشی از جمعیت زیاد بازدید کنندگان از بین رفته باشد به هیچ عنوان مبنای درست و علمی ندارد، مگر آنکه جانور تحت تعقیب، دوندگی، تقلا و فعالیت شدید بدنی قرار بگیرد. در عین حال در این میان آنچه مهم است اینکه این گوزن زرد از گونه های نادرو کمیاب بود که براساس گزارش پایگاه دیده بان محیط زیست و حیا ت وحش ایران با مرگ آن پروژه احیای گوزن در لرستان شکست خورد.بر اسا س این گزارش ، حدود ۱۵۰ سال از آخرین گزارش حضور گوزن زرد در استان لرستان می گذرد.
سال ۱۳۸۹ با هدف احیای مجدد این گونه در لرستان سه گوزن زرد نر از دشت ناز ساری و یک گوزن ماده، به این استان منتقل شده و موضوع ایجاد سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد در منطقه «کلدر» از سوی مسئولان محلی وقت محیط زیست اعلام شد، پروژه‌ای که مصوبه هیئت دولت در دور سوم سفرهای استانی دولت دهم را نیز به همراه داشت.از آن سال‌ تاکنون نزدیک به ۶ سال می‌گذرد.
گوزن ها هرگز به سایت کلدر منتقل نشدند و گوزن های منتقل شده به لرستان که قرار بود به صورت موقت در باغ وحش خرم آباد نگهداری شوند همچنان در این باغ وحش باقی مانده اند.در این مدت تاکنون یک گوساله از این گوزن ها در باغ‌وحش خرم‌آباد به دنیا آمده است که این گوساله مدتی پس از تولد، بر اثر بیماری از بین رفت.
از سه گوزن نر منتقل شده به لرستان یکی در سال ۱۳۹۳ بر اثر سوراخی روی بدن (برخورد گلوله یا شاخ گوزن دیگر) و دیگری بر اثر بیماری از بین رفتند.تنها گوزن زرد ماده نیز روز هجدهم ماه جاری (فروردین‌ماه ۱۳۹۵) به همراه گوساله درون رحمش تلف شد.پس از گذشت شش سال از انتقال چهار گوزن زرد به خرم آباد به منظور احیای نسل این گونه در استان لرستان، نه تنها جمعیت آنها اضافه نشده بلکه تنها یک گوزن نر باقی مانده است.

گوزن زرد ایرانی به طور کامل در طبیعت کشور منقرض شده است و صرفا تعداد محدودی از این گونه ارزشمند در شرایط اسارت و نیمه اسارت زندگی می کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X