ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یادداشت تلگرامی معاون رئیس جمهور درباره کشورهای اسلامی

یادداشت تلگرامی معاون رئیس جمهور درباره کشورهای اسلامی

ایرنا/ «شهیندخت مولاوردی» معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در یادداشتی در کانال تلگرام خود نوشت: کشورهای اسلامی در بدترین وضعیت همبستگی خود به سر می برند چراکه برخی از آنها به شدت در پی برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی و به فراموشی سپردن حقوق ملت فلسطین و فلسفه اولیه ایجاد سازمان کنفرانس اسلامی هستند.

به گزارش ایرنا، در این یادداشت مولاوردی آمده است: امروز و فردا در ترکیه، گردهمآیی روسای کشورهای اسلامی با عنوان وحدت و همبستگی برای صلح و عدالت؛ کدام صلح و کدام عدالت؟!
همانگونه که در اخبار اعلام شده است، روزهای 14و 15 آوریل/26 و27 فروردین سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی به میزبانی ترکیه برگزار می شود.
قبل از برگزاری اجلاس، پادشاه عربستان از میزبان مدال گرفت تا مشخص شود که برخی دولتهای اسلامی تا چه میزان دغدغه رعایت حقوق انسانی و حمایت از مظلومان دارند.
آنگونه که برخی اخبار حکایت دارد در روند تدوین پیش نویس اسناد اجلاس فوق الذکر نیز تلاشهای متنوعی در نشست کارشناسان و وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی که از دو روز قبل شروع شده، صورت گرفته است تا ادعاهایی علیه جمهوری اسلامی ایران و در راستای منویات میزبان دبیرخانه دائمی سازمان همکاری اسلامی (عربستان) و برخی کشورهای حامی عربستان در منطقه و جهان صادر شود.
اینکه در نهایت اجلاس به چه سمت وسوئی حرکت خواهد کرد باید منتظر ماند و امروز و فردا را دید اما آنچه روشن است اینکه کشورهای اسلامی در بدترین وضعیت همبستگی خود به سر می برند چرا که برخی از آنها به شدت در پی برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی و به فراموشی سپردن حقوق ملت فلسطین و فلسفه اولیه ایجاد سازمان کنفرانس اسلامی هستند، برخی به شدت اختلاف افکنی و تفرقه و فرقه گرایی بین دولتها و حتی جوامع اسلامی را دنبال می کنند، عمده دولتهای اسلامی نسبت به وضعیت ملت یمن که ماهها است زیر بمباران عربستان قرار دارد تحرکی ندارند، اکثر کشورهای اسلامی برایشان مهم نیست که در بحرین ملت این کشور زیر چه فشارها و سرکوبهایی هستند، وضعیت سوریه و عراق و جنایات تروریستها برای خیلی از کشورهای اسلامی تکراری شده است و برخی دولتها نیز در این دو کشور به شدت از مخاصمات مسلحانه و عدم صلح و آتش بس حمایت پنهان و آشکار می کنند، در کشورهای آفریقایی نیز وضع خیلی فرق با خاورمیانه ندارد چرا که مثلا در نیجریه هم تروریستهای بوکو حرام به نام اسلام جولان می دهند و هم دولت این کشور سرکوب برخی فعالان مدنی مسلمان مثل شیخ زکزاکی را ادامه می دهد، وضع عدالت و مردم سالاری و احترام به حقوق ملتها نیز در اکثر کشورهای اسلامی وخیم است چنانچه در برخی از کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی اصلا انتخابات معنا ندارد و تاکنون تجربه نشده است، وضع فعالان مدنی و منتقدان سیاسی اجتماعی نیز در اکثر کشورهای اسلامی به شدت با وضع مطلوب فاصله دارد، نظام قضایی اکثر کشورهای اسلامی نسبت به رعایت اصول دادرسی عادلانه بی تفاوت هستند و ترجیح می دهند که دائما پشت استناد رفتارهای خود به اسلام پنهان شوند و خلاف های خود را توجیه کنند. حال با این وضعیت چگونه می شود صحبت از وحدت و همبستگی برای صلح وعدالت کرد؟
اگرچه ناظران مستقل بر این باورند که هیچگاه اجلاس های کشورهای اسلامی را نباید جدی گرفت و ثمر چندانی برای بهبود امور کشورهای اسلامی ندارد با این حال امید است گردهم آیی سران کشورهای اسلامی در ترکیه واقعا برای صلح و عدالت ابتدا در خود کشورهای اسلامی و سپس در سطح جهانی پیامدهای مثبتی به ارمغان آورد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X