ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بررسی تاثیرنانو ذرات برافزایش بازده برداشت از مخازن نفتی توسط محققان ایرانی

بررسی تاثیرنانو ذرات برافزایش بازده برداشت از مخازن نفتی توسط محققان ایرانی

ایرنا/ سعید گل شکوه از مجریان این طرح گفت: استفاده از این روش می تواند علاوه بر بهبود بازده برداشت، با کاهش مصرف پلیمر های مورد نیاز، از نظر اقتصادی نیز مؤثر باشد، این طرح با همکاری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در حال انجام است.
وی بیان کرد: با کاهش قیمت نفت، تقاضای جهانی برای سوخت های فسیلی افزایش یافته وشرکت های نفتی را ترغیب نموده است تا به دنبال اکتشافات جدید و توسعه فناوری های نوین در راستای افزایش بازیافت نفت از مخازنی با تراوایی پایین باشند، در این میان، ازدیاد برداشت به کمک فناوری نانو(Nano-EOR) توجه ویژه ای یافته است.
به گفته گل شکوه، درابتدای حفاری های نفتی در ایران، اکثر چاه های حفر شده در مخازن نفتی دارای توان تولید بسیار زیادی بودند، اما با بهره برداری های فراوان در مدت صد سال گذشته، اغلب این مخازن دچار افت فشار و در نتیجه کاهش تولید شده اند. وی یادآور شد: از طرف دیگر میزان بازیافت نهایی از این مخازن کمتر از یک چهارم نفت موجود در آن ها است، لذا روش های مختلف ازدیاد برداشت نفت درکشور ما نیز بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است، در این راستا، قراردادهایی با موضوع 'ایجاد فناوری های جدید برای افزایش بازیافت برخی از مخازن نفتی کشور' که بین 9 دانشگاه و مرکز پژوهشی کشور و شرکت ملی نفت ایران امضا شده از جمله راهکارهای در نظر گرفته شده است.
گل شکوه بیان کرد: مطالعات و آزمون های میدانی نشان داده اند که روش ازدیاد برداشت نفت به کمک مواد شیمیایی از جمله پلیمرها، با توجه به به شرایط مخزن، تأثیر چشمگیری در فرایند ازدیاد برداشت داشته است، از سوی دیگر به کار بردن نانوذرات، سبب تغییر در ترکیب سیال مخزن و خواص سنگ-سیال شده و منجر به متحرک شدن نفت های به دام افتاده می شوند.
این محقق ادامه داد: برخلاف اکثر کشورهای دنیا بیشتر مخازن ایران کربناته و ترکدار همراه با ترشوندگی مرکب (متمایل به نفت دوست) هستند و دما و شوری این مخازن نیز بالا است، از این رو به نظر می رسد مخلوط نانوسیال سیلیکای کلوئیدی و پلیمر حساس به دما، گزینه مناسبی برای بهبود بازده برداشت نفت از این مخازن باشند.
وی گفت: استفاده از نانوذرات سیلیکا منجر به بهبود خاصیت آبدوستی در بستر مخازن می شود، از طرفی پلیمر حساس به دما نیز باعث نفوذ نانوذرات در لایه های کم تراوا خواهد شد، بنابراین می توان با استفاده همزمان از این مواد، افزایش بازده در ازدیاد برداشت نفت را انتظار داشت.
این محقق افزود: در این گونه مخازن، عملاً استفاده از پلیمر های معمولی بی تأثیر خواهد بود، زیرا این پلیمرها در دما و شوری بالا خاصیت خود را از دست می دهند و ویسکوزیته آن ها به شدت کاهش می یابد، این در حالی است که در این طرح، کوپلیمری طراحی شده که در این شرایط نه تنها خاصیت خود را از دست نمی دهد، بلکه ویسکوزیته آن بیشتر نیز می شود، از طرفی نفوذ نانوذرات سیلیکا به درون شبکه این کوپلیمر، باعث استحکام بیشتر شبکه و مقاومت بیشتر پلیمر در دما و شوری های بالاتر خواهد شد.
گل شکوه بیان کرد:این کار که بر اساس یک فناوری نوین بنا نهاده شده، در دو بخش سنتز نانو ذرات سیلیکای کلوئیدی با در نظر گرفتن خواص اندازه و پایداری نانوذرات و بررسی تأثیر مخلوط نانوذرات سیلیکای کلوئیدی با پلیمر حساس به دما، به منظور افزایش بازده استخراج نفت در حال انجام است.
به گفته این محقق با توجه به اینکه کوارتز، ماده اولیه نانوذرات سیلیکای کلوئیدی، دومین عنصر تشکیل دهنده پوسته زمین از لحاظ فراوانی است، نانوذرات سیلیکای کلوئیدی ارزان ترین نانوذره ای است که شانس تجاری شدن در بحث ازدیاد برداشت نفت را دارد، علاوه بر این با توجه به سازگاری این نانوذرات با محیط زیست و نیز سادگی ساختار و سنتز تک مرحله ای کو پلیمر مورد استفاده در این پروژه، پتانسیل بالایی در زمینه تولید در مقیاس صنعتی و تجاری شدن برای آن قابل پیش بینی است.
لازم به ذکر است که این گروه تحقیقاتی در راستای این پروژه تا به حال موفق به ثبت چهار اختراع در ایران و دو اختراع در امریکا شده اند و مراحل تکمیل فرایند آن در حال انجام است.
این طرح در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد ارایه شده و با همکاری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در دست انجام است، این پایان نامه به عنوان پایان نامه مورد نیاز صنعت به تأیید ستاد ویژه توسعه فناوری نانو رسیده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X